• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
دی
۲۴
۱۳۹۴

زنان باردار و پاسخ به سوالات متداول شما در این خصوص

در دوران بارداری چه واکسن هایی برای زنان باردار منع مصرف دارند و برای زن باردار خطرناک است؟
واکسن هایی که از باکتری ها و ویروس های زنده تهیه می شوند مثل : واکسن سرخجه ، واکسن سرخک ، واکسن اوریون از جمله آنان می باشد که نه تنها در دوران بارداری بلکه در ۱ ماه قبل از بارداری هم نباید استفاده شوند. اما واکسن هایی مثل : هپاتیت ب ، کزاز ، تب زرد ، مننژیت می تواند تزریق شود.

بارداری های خارج از رحم چرا اتفاق می افتد؟ آیا برای زنان باردار مشکلات خاصی باعث این اتفاق می شود؟
بارداری خارج از رحم زمانی رخ می دهد که جنین و جفت در خارج از حفره رحمی قرار میگیرند ، می تواند داخل لوله ، روی دهانه رحم ، روی تخمدان و حتی داخل شکم باشد . اما شایع ترین نوع آن این است که جنین در داخل لوله رحمی قرار دارد.

عوامل مساعد کننده حاملگی خارج رحم عبارتند از: عفونت های لگنی ، جراحی لوله ها ، روش های کمک باروری ، رفتارهای جنسی پرخطر. . . .

تشخیص حاملگی خارج از رحم برای زنان باردار چه زمانی اتفاق می افتد؟
اولا هر خانمی قبل از بارداری بهتر است از ۲ الی ۳ ماه قبل به پزشک زنان ، ماما و مشاور مراجعه کنند . قطعا یک سری سوال و جواب ها و معاینات از وی صورت میگیرد. اگر عفونتی وجود دارد درمان می شود. در مورد سابقه جراحی شکمی از وی سوال پرسیده می شود. اگر دوران قاعدگی یک خانمی نامنظم بوده و در زمان قاعدگی درد شدید دارند و در طی سیکل لکه بینی دارند حتما به پزشک مراجعه کنند تا بررسی شوند. همچنین تغییر حالت عادت ماهانه در صورتی که منظم هم بوده خیلی مهم است ،مثلا این بار قاعدگی در حد چند لکه بوده و خونریزی معمولی که همیشه داشته را این بار مشاهده نکرده است ، این موارد هم سریعا باید به پزشک مراجعه کنند.

برای تشخیص باید حتما آزمایش خون داده شود ، از تیتراژ ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ به بعد باید ساک حاملگی داخل رحم دیده شود. وقتی تیتراژ تست حاملگی که تیتراژ بتا است داده شد و در حدود ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ است ولی ساک حاملگی داخل رحم دیده نشد ، این شک ما را به سمت حاملگی خارج از رحم می برد.

راجع به استرس زیاد در دوران بارداری برای زنان باردار هم توضیح دهید؟
بله ، اکثر خانم های جوانی که برای اولین بار باردار می شوند این استرس را دارند که آیا جنین آنها ،جنین سالمی هست یا نه. واقعیت این است که ۹۷ درصد حاملگی ها ، حاملگی های سالمی خواهد بود. اگر بطور موتب نزد پزشک یا مامای خود مراجعه کنند اگر بر فرض محال ناهنجاری هم برای جنین وجود داشته باشد قابل تشخیص است ، پس نگران نباشند. یکی از مراحل خوب زندگی خانم هاست ، پس بجای استرس از آن لذت ببرند.

زنان باردار

زنان باردار

من ۴۸ سال سن دارم . یک بچه ام فوت کرده است و لوله های رحمی ام را بسته ام. آیا میتوانم لوله ها را دوباره باز کرده و باردار شوم؟
البته خانم ۴۸ ساله ممکن است رزرو تخمدانی و تعداد تخمک ضعیف و کمی برای بارداری داشته باشد. زیرا نزدیک به یائسگی می باشند. اما می توان با روش های خاصی مثل لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی لوله های رحم را باز کرد. اما بعد بستگی به این دارد چه اندازه از لوله باقی مانده است ، آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا خیر . اما در صورتی که این شرایط مهیا نبود می توانند از ( آِی. وی . اف) استفاده کنند.

من در سال ۹۲ عمل (آی.یو.آی) انجام دادم. امسال به من گفتند که باید عمل (آی.وی.اف) انجام دهم. اما به دلیل عفونت و ورم شکم بعد از عمل به من گفتند که دومین بار قاعدگی که شد بیا و انتقال جنین را انجام دهم. میخواستم سوال کردم که احتمال استراحت مطلق وجود دارد؟ درصد موفقیت در این عمل چه اندازه است؟
احتمالا تعداد زیادی تخمک وجود دارد . یعنی سندروم تحریک بیش از حد تخمدان دارند که این برای جنین خطرناک است. این تخمک ها باید گرفته و جنین ها هم فریز شوند ، و حدود ۱ الی ۲ ماه بعد وقتی که شرایط بدن بیمار ثابت شد در آن زمان جنین را انتقال می دهند. اگر همه چیز خوب باشد بین ۳۷ تا ۴۰ درصد موفقیت وجود دارد.

من ۲۳ هفته باردارم و تا بحال ۴ بار خونریزی شدید داشتم. این خونریزی ها خود به خود رفع می شود. جفت سر راهی است ، یک دکتر آمپول پرولوتون داده است و یک دکتر هم قرص ایزوکسوپرین و دکتر دیگر هم قرص سالبوتامول داده اند . من استراحت مطلق دارم اما با این حال هر چند هفته یک بار خونریزی دارم. لطفا مرا راهنمایی کنید؟
این خونریزی به دلیل جفت سر راهی کاملا طبیعی است و حتی جزء طبیعت جفت سر راهی است. این خونریزی ها معمولا در زنان باردار شدید نیست ولی تکرار شونده و بدون درد است. در اکثر موارد وقتی جفت به هفته ۳۲ تا ۳۴ می رسد ، دیگر محل خود را تغییر می دهدو در محل اصلی خود قرار میگیرد.در بعضی از موارد هم هست که جفت تا آخر بارداری در قسمت انتهای رحم قرار دارد. آنجا جایی است که عضلات رحم آنقدر قوی نیست و عضلات خوبی ندارد.ممکن است بعدا چسبندگی رحم ایجاد کند یا مشکلاتی برای زایمان ایجاد میکند. اگر جفت بطور کامل پایین باشد حتما باید سزارین شود. در مورد داروها هم واقعا هیچ کدام تاثیر قطعی ندارد.

دکتر احتمالا برای اینکه عضلات رحم آرامش بیشتری داشته باشد آمپول پرولوتون را تجویز کرده است. تنها درمان استراحت است و این که محل زندگی هم نزدیک بیمارستان باشد ، از ورزش خودداری کنند. استراحت مطلق نیازی نیست فقط استراحت نسبی داشته باشند کافی است.

من سقط داشتم و کورتاژ کردم. آیا از عوارض آن ممکن است ناباروری باشد؟
بله ، واقعا می شود. البته در گذشته این اتفاقات برای زنان باردار زیاد رخ می داد. الان سقط چون زودتر تشخیص داده می شود دیگر از کورتاژ استفاده نمی شود و از روش های دارویی برای انواع سقط ها استفاده میکنیم. در مواردی که در طی کورتاژ آندومتر و داخل رحم خیلی آسیب میبیند ما ممکن است چسبندگی رحم را داشته باشیم که از دلایل نازایی می باشد.

من ۲۷ سال سن دارم و دکتر و آزمایش که رفتم مشخص شده است که من هم تنبلی تخمدان و هم گرفتگی لوله های رحمی در ۱ لوله دارم .لاپاروسکوپی هم کردم. برای بارداری چه باید کنم؟
ببینید از یک لوله باز میتوان برای حامله شدن استفاده کرد. ایشان تنبلی تخمدان هم دارند و این ۲ مشکل با هم حاملگی را کمی سخت میکند. در لاپاروسکوپی کیفیت لوله ها هم مشخص می شود چون تنها باز کردن لوله رحم مهم نیست بلکه حرکات لوله هم مهم است. بله لوله را با محلول دای می توان باز کرد ولی بقیه مسائل هم باید در نظر گرفته شوند. اگر تنها مشکل لوله بود میتوانستیم ۳ الی ۴ ماه بعد از لاپاراسکوپی انتظار حاملگی را داشته باشیم یا از روش های کمک باروری استفاده کنیم ، اما مهم تر از آن تنبلی تخمدان است که باید درمان شود.

عفونت های ادراری و عفونت های رحم با رعایت رژیم و بهداشت فردی ممکن است بهبود یابد؟ من ۳ ماهه باردارم و عفونت هم دارم آیا میتوانم از پماد ها استفاده نکنم؟
عفونت ادراری که کشت ادرار را مثبت کند حتما باید در زنان باردار درمان بشود. چون این نوع عفونت ها باعث سقط ، زایمان زود رس ، عفونت کلیه می شود. در حاملگی برای عفونت ها مصرف سفالوسپورین ها ، آپی سیلین ها ، آموکسی سیلین ها با تجویز پزشک امکان پذیر است. عفونت های معمول واژینال و عفونت های قارچی در خیلی مواقع خود به خود از بین می رود. مصرف شیاف های واژینال ضد قارچ یا کرم های واژینال ضد قارچ ممانعتی ندارد.

پاسخ ها:
دکتر افسانه قاسمی (جراح و متخصص زنان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,300
  • 4,956
  • 32,093
  • 168,670
  • 1,148,400

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر