• پاسخ به سوالات پزشکی شما
تیر
۱۱
۱۳۹۵

ساییدگی پوست و راههای رهایی از این معظل زیبایی

اخیرا تصمیم گرفته اید هر روز به راهپیمایی بپردازید. دو روز پس از آنکه برنامه مفرح را آغاز نموده اید متوجه می شوید که کناره های داخلی رانهایتان آنقدر قرمز و سوزناک شده است که حتی نمی توانید از بستر خارج شوید. راهپیمایی تنها عامل بروز این مشکل نیست.هر فعالیتی که در طی آن قسمتی از پوست بر روی قسمت دیگری از پوست سائیده شود می تواند عامل بروز ساییدگی پوست باشد.

رطوبت ، خواه ناشی از تعریق و خواه ناشی از آب باران ، وضعیت را وخیم تر میکند. شایع ترین نقاطی از بدن که دچار این مشکل می شوند سطح داخلی ران ها ، زیر بغل و زیر پستان ها است. نقاط دیگری از بدن که در اصطکاک با لباس می باشند ، نظیر پوست زیر کمربند نیز در معرض بروز مشکل هستند. ساییدگی معمولا بطور ناگهانی پدید می آید و خود را با حس سوزش دردناکی بروز می دهد. اگر آنچه موجب ساییدگی پوست شما می شود برطرف نشود ، التهاب وسیع تر شده و با ترشح همراه می شود. ساییدگی پوست در هر فردی به وجود می آید ، اما این پدیده در افراد چاق و ورزشکاران شایع تر است ، به ویژه اگر نظافت خود را حفظ نکنند.

ساییدگی پوست

ساییدگی پوست

راههای تسکین علائم:
ساییدگی پوست مشکل بزرگی نیست و به راحتی می توان آن را درمان و یا از بروز آن جلوگیری کرد.

به پوست استراحت بدهید:
هنگامی که پوست شما دچار ساییدگی شود ، بیشترین چیزی که نیاز دارید آن است که به پوست استراحت دهید و فعالیتی را که موجب بروز این مشکل است قطع کنید. سائیدگی پوست طی مدت یک تا دو روز بهبود می یابد.

از مواد لغزنده استفاده کنید:
بر روی نقاطی که مکررا دچار ساییدگی می شوند ، به مانند کشاله های ران ، می توانید از پودر یا پمادهای نظیر وازلین و زینک اسید (اکسید روی) استفاده کنید. در نقاط پر مو پمادها باعث انسداد منافذ پوست و ایجاد تحریک بیشتر می شوند لذا بهتر است در آنجا از لوسیون و یا کرم استفاده کنید.

از پوشش های آزاد استفاده کنید:

لباس های گشاد نخی در این موارد بسیار مناسب می باشند. در مورد ورزشکارانی که مجبورند از لباس های تنگ استفاده کنند ، باید جنس لباس از الیاف طبیعی باشد چرا که این لباس ها عرق را جذب نموده و مواد آن را از سطح پوست دور میکنند. استفاده از لباس هایی که الیاف مصنوعی ساخته می شوند ، چنانچه منافذ مناسب داشته باشند ، بلامانع است. معیار انتخاب لباس آن است که به هوا اجازه عبور داده وعرق را تبخیر کند.

عفونت قارچی را از بین ببرید:

ساییدگی هایی که بیش از دو روز به طول می انجامند ، مستعد ابتلا به عفونت های قارچی می باشند. اگر پزشک ، قبلا تشخیص عفونت قارچی داده باشد و اکنون شما بتوانید خود این تشخیص را بدهید ، بهتر است از داروهای ضد قارچ نظیر کلوتریمازول استفاده کنید. اما اگر در تشخیص خود مشکوک هستید از پزشک کمک بخواهید ، زیرا استفاده از داروهای ضد قارچ در مناطقی که عفونت قارچی وجود ندارد موجب بروز تحریک بیشتر می شود.

کمتر عرق کنید:
اگر تعریق زیاد موجب بروز مشکل می شود ، در مواقعی که هوا خنک تر است به تمرین بپردازید ، بطور مثال در هنگام صبح و یا در هنگام شب.

زمان مراجعه به پزشک:
بیش از دو روز پس از آنکه محرک اصلی از بین رفته ، هنوز ساییدگی پوست برطرف نشده باشد.

منبع:
دکتر آلیس فاینشتاین
ترجمه: دکتر افشین امینی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,190
  • 5,377
  • 33,637
  • 169,324
  • 1,153,606

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر