• میکروسکپ سلام سلامتی
آذر
۱۲
۱۳۹۵

سردرد از نوع میگرن

میگرن یکی از انواع سردرد است و کسانی که به میگرن مبتلا هستند ، از سردردهای چندین ساله ی خود که بطور مکرر برایشان اتفاق می افتد رنج می برند.

سردرد میگرن ، اغلب به صورت ضربان دار بوده که گاها با تهوع و استفراغ نیز همراه می باشد. این بیماری به دلیل ناتوانی که در فرد ایجاد می کند و به طبع از کار افتادن و همچنین تغییر در وضعیت اقتصادی خانواده اهمیت فراوانی دارد.

یکی از بیشترین بیماریهایی که موجب مراجعه افراد به بیمارستان ها می شود همین سردردها هستند. سردرد میگرنی جنبه ارثی دارد ، یعنی در والدین یا یکی از اعضای فامیل چنین بیماری وجود دارد. اما این علت ۱۰۰ درصد نیست.

میگرن

میگرن

شدت سردرد در افراد مختلف متفاوت است ، از یک سردرد خفیف و قابل تحمل تا سردردهای بسیار شدید و طاقت فرسا می تواند باشد. متاسفانه با اینکه مطالعات زیادی صورت گرفته اما دلیل سردردهای میگرنی مشخص نشده است.

البته به نظر می رسد که یک ماده موجود در مغز به نام سروتونین بیشترین عامل دخیل در این نوع سردردها باشد.

این سردردها به صورت دوره ای بوده و زمان آن از ۲ تا ۷۲ ساعت ( متوسط ۴ تا ۱۲ ساعت) متغیر است. این سردرد میگرنی به ندرت به سردرد طولانی تبدیل می شود ، مگر اینکه با یک سردرد عصبی دیگر همراه شود و به صورت مداوم باقی بماند.

ممکن است هفته ای ۱ بار یا در ماه ۲ الی ۳ بار این سردردها بروز کنند. زمان مشخصی وجود ندارد.

در ۲۵ درصد موارد این بیماری در قبل از ۱۰ سالگی ،حدود ۴۵ درصد تا ۲۵ سالگی و حدود ۹۰ درصد هم تا ۴۰ سالگی به این سردرها مبتلا خواهند شد.

یکی از ویژگی های سردرد میگرنی احساس غیر معمولی است که قبل از این سردرد به فرد دست می دهد. این علائم به صورت خستگی ، گرسنگی ، تظاهرات بینایی یا شنوایی می تواند همراه باشد.

سردرد میگرنی ، سردردی ضربان دار بوده که می تواند در ابتدا یک طرفه و سپس ۲ طرفه شود. این سردرد زمانی که سر به سمت پایین باشد یا به هر دلیلی به وی فشار بیاید با شدت بیشتری رخ میدهد. شدت ضربان ممکن است به حدی برسد که موجب تهوع یا استفراغ در بیمار شود. اغلب بعد از استفراغ سردرد کمی بهبود می یابد. بیمار می تواند با تحریک گلو استفراغ ایجاد کند تا شاید کمی سردرد او بهتر شود.

این سردرد بیشتر در خانم ها و در حدود ۲۰ درصد و کمتر در آقایان در حدود ۶ الی ۷ درصد رخ می دهد.

نشانه های اولیه میگرن در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول میکشد و به فرد این هشدار را می دهد که سردرد در راه است. البته در همه افراد این گونه نیست. برخی غذاها یا بوها و حتی استرس می تواند موجب تشدید حملات میگرنی شود.

میگرن

میگرن

سردرد میگرنی به دو صورت است: با اورا و بدون اورا.
در سردرد با اورا ترسی بیمار را فرا میگیرد. بدین صورت که وقتی سردرد شروع می شود یک اختلال بینایی در وی به وجود می آید ، بطوریکه دوست دارد چشم هایش را ببندد. در نتیجه بیماران فوتوفوبی یا ترس از نور دارند. این افراد باید در جایی تاریک و بدون سروصدا و بو قرار بگیرند و چندساعتی استراحت کنند تا بهبود یابند. خانواده ها باید با این افراد همکاری کنند.

خوشبختانه در بازار دارویی ایران داروهای از بین برنده ی دردهای میگرنی وجود دارد. اما پزشکان توصیه میکنند ، کسانی که در طول ماه ۲ بار دچار سردرد میگرنی می شوندو این سردردها با داروهای مسکن کم نمی شود باید حتما درمان های پیشگیرانه را امتحان کنند تا تعداد حملات کاهش یابد.داروهای پیشگیرانه مثل پروپرانولل ، داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد تشنج می باشد. وقتی این درمان برای ۶ الی ۱۲ ماه صورت گیرد هم از تعداد حملات در طول ماه کم می شود و هم به نوعی اثر درمانی هم دارد.

درمان بعدی در مرحله حاد بیماری است ، یعنی مبتلا به میگرن شده حالا باید او را درمان کنیم. از داروهای ساده مثل آسپرین ، بروفن ، استامینوفن و . . . تا داروهای تزریقی استفاده می شود. گاهی فرد نسبت به این داروها مقاوم شده و ما مجبور می شویم که از مورفین استفاده کنیم.

یادمان باشد که برخی غذاها و نوشیدنی های حاوی تیرامین مانند پنیر مانده ، گوشت ، نوشیدنی های تخمیر شده و همچنین غذاهای حاوی سولفیت مانند غذاهای کنسرو شده ، سوسیس ، کالباس و گوشت های فراوری شده باعث افزایش حملات میگرن می شود و مبتلایان به میگرن باید از مصرف آنها اجتناب کنند.

هر گونه تغییر در الگوی خواب می تواند باعث بروز یا تشدید میگرن شود پس اگر به میگرن دچارید حتما یک الگوی خواب منظم و مشخص داشته باشید.

منبع:
دکتر ابوالفضل نجاران ( متخصص مغز و اعصاب)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,190
  • 5,377
  • 33,637
  • 169,324
  • 1,153,606

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر