• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
آذر
۱۵
۱۳۹۵

سرطان استخوان

میلوم مولتیپل از سرطانهای عامل شکستگی استخوان می باشد. میلوم متعدد یا مولتیپل میلوما Myeloma Multiple ،نوعی سرطان خون بوده و محل اثر آن مغز استخوان است. که در نتیجه با تغییراتی که بوجود می آورد موجب شکستگی استخوان خواهد شد. به همین دلیل سرطان استخوان هم نامیده می شود. چون در اینجا عامل ایجاد سرطان خود سلولهای سرطانی هستند ، سرطان اولیه استخوان هم نام گذاری دیگری در این خصوص است.

در این بیماری، سلول های پلاسما، به سرطان آلوده می شوند و در نهایت در مغز استخوان بطور فزاینده ای تقسیم می یابند. وقتی تعداد پلاسما زیاد شود در نتیجه بدن خود به خود میزان زیادی آنتی بادی تولید می کند. وقتی آنتی بادی بدون دلیل زیاد باشد باید در بدن تجمع یابد که همین امر موجب تخریب اعضا می گردد. این تخریب بیشتر در استخوان روی می دهد.

زیرا این مواد باعث حل شدن و ضعیف شدن قسمت هایی از استخوان شده که به آنها ضایعات لیتیک می گوییم. بستگی به شانس فرد دارد برخی مواقع ممکن است خیلی سریع پیشرف کند و زندگی فرد را مختل کند ، برخی مواقع هم اثرات آن به کندی ظاهر می شود.

همانطور که در عکس ها مشاهده میکنید بعضی اوقات این سرطان یا تومور به قسمت های خاصی از اسکلت بدن حمله می کند اما این به این معنی نیست که کل اسکلت را درگیر نکرده است ، بلکه به این معناست که میزان سلولهایی که منجر به سرطان می شوند در این نواحی مثل استخوان لگن و . . . بیشتر منتشر شده است.


همچنین یکی از راه های تشخیص از روی عکس مثلا در عکسی که از جمجمه گرفته شده است وجود لکه های دایره ای شکل تیره می باشد.


عوامل خطر برای اختلال استخوانی یا سرطان استخوان :

– سن بیشتر از ۵۰ سال

– جنس مذکر

– نژاد آمریکایی – آفریقایی

– داشتن سابقه خانوادگی

سرطان استخوان

سرطان استخوان

علائم و نشانه ها سرطان استخوان:
در ابتدا ممکن است این بیماری فاقد علامت باشد، اما با پیشرفت آن، سلول های پلاسما در استخوان ها تجمع می یابند و موجب علائم زیر می شوند:

– درد استخوان در اثر ضایعات لیتیک

– ضعف و خستگی در اثر کم خونی

– کاهش وزن

– گیجی

– تشنگی زیاد

– یبوست در اثر افزایش کلسیم خون

– مشکلات کلیوی

– عفونت به دلیل درست عمل نکردن آنتی بادی ها

– برآمدگی های بنفش رنگ در زیر پوست که دلیل آن سلولهای پلاسما هستند.

درمان در مورد این بیماری بیشتر برای کسانی مفید است که به درجات خفیف بیماری دچار شده اند همانند کسانی که عوارض زیر در آنها تظاهر کرده باشد:
کم خونی

افزایش کلسیم خون

اختلال عملکرد کلیه

ضایعات لیتیک

سرطان استخوان

سرطان استخوان


راه های درمان سرطان استخوان:


داروها:

در درمان اولیه این بیماری داروهای مختلفی تجویز می شود مثل: کورتیکوستروئیدها ، اریتروپویتین و داروهای دیگر که بیشتر نقش در تسکین درد را دارند.

شیمی درمانی:
شیمی درمانی باعث تخریب سلول ها در مغز استخوان می شود و موجب می شود که هم سلول های سالم و هم سلول های پلاسما باعث بیماری گردند. پس بهتر است انجام ندهید.در شیمی درمانی از داروهایی مثل ملفالان و . . . استفاده می شود.

جراحی:
در همه جا کاربرد ندارد. اما در جاهایی که می توانیم پیش بینی کنیم در همین چند وقت آینده شکسته خواهد شد با تجهیزات ارتوپدی می توان مانع از شکستن آنها شد.

انتقال سلول های بنیادی:

در این روش سلول های بنیادی برداشته می شوند و سپس به رگ فرد تزریق می شوند.این سلول های بنیادی به مغز استخوان می روند و در آنجا تکثیر شده و سلول های سالم خونی را می سا زند.انتقال سلول های بنیادی این بیماری را درمان نمی کند، اما باعث زنده ماندن بیشتر فرد می شود.


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,191
  • 5,377
  • 33,638
  • 169,325
  • 1,153,607

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر