• میکروسکپ سلام سلامتی
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سرطان ریه و پاسخ به سوالات متداول شما

در همه دنیا سرطان روند رو به افزایشی پیدا کرده است. یکی از موارد توجه در بحث سلامت توجه به سرطان ها و ریسک فاکتورهای دخیل در آن می باشد. در میان سرطان ها متاسفانه سرطان ریه شایع ترین سرطان در بین آقایان و در بین خانم ها در درجه سوم می باشد. سرطان ریه علامت خاصی ندارد. اگر بیمار با علایمی مثل درد سینه ، لاغری ، احساس گیر کردن غذا در بلع، خلط خونی را داشته باشد باید بررسی های تشخیصی را هرچه سریع تر آغاز کرد. ۸۵ تا ۹۰ درصد موارد سرطان ریه در افرادی است که به نحوی تنباکو مصرف می کنند. پس با پیشگیری از این فاکتور مهم می توان تا حد زیادی به این بیماری خطرناک مبتلا نشد. طول عمر کسانی که مبتلا به سرطان ریه شده اند بین ۶ ماه تا حداکثر ۳ سال است.


پدرم سیگاری است و می خواهد سیگار را ترک کند ، اما خیلی می ترسد . آیا این درست است که کسی که سیگار را ترک می کند سریع سکته می کند؟

اتفاقا این گونه نیست. ۸۰ درصد افرادی که تصمیم به ترک می گیرند ، ترک می کنند. تنها ۲۰ درصد افراد ممکن است که دوباره به سمت مصرف برگردند. پس حالا که تصمیم گرفتند اقدام کنند. از فردای بعد از ترک مزه ی دهانشان تغییر می کند ، حتی بویایی بینی آنها بهتر می شود. وقتی کلافه می شوند مایعات مثل چای زعفرانی بخورند .

من خیلی اوقات عطسه می کنم و گاهی تنگی نفس هم می گیرم ، آیا این نشان دهنده حساسیت است؟
حساسیت در هر سنی ممکن است علائمش را نشان دهد. اگر حساسیت در بینی باشد به صورت عطسه و خارش و آبریزش یا گرفتگی بینی می باشد. اگر در چشم باشد به صورت خارش و آبریزش و قرمزی چشم است. گاهی حساسیت در پوست است که به صورت اگزما و کهیر نشان داده می شود. در نهایت می تواند در دستگاه تنفسی باشد که به صورت آسم تظاهر پیدا می کند. در دوران بارداری این حساسیت ها در ۲۵ درصد افراد بهتر و در ۲۵ درصد افراد بدتر خواهد شد.

همسر من سیگاری بودند و حدود ۳ سال است که ترک کرده اند و این ترک روی معده ایشان تاثیر گذاشته است. حتی گاهی اوقات دچار بیرون روی غیر عادی می شوند. آیا بین ترک سیگار و این مسائل ارتباطی دارد؟
متاسفانه سیگار روی همه اعضای بدن اثر می گذارد. وقتی سیگار ترک می شود آن اثرات آرام آرام از بدن خارج می شود. علائمی که ایشان می گویند علایم تحریک عصبی روده می باشد. این علائم به علت سیگار نیست بلکه به علت استرس و تنشی که در درون فرد میباشد ظاهر می شود. این فرد باید دارو مصرف کند تا بهبود یابد. این علائم به سیگار کشیدن هیچ ربطی ندارد.

سرطان ریه

سرطان ریه

من وقتی سرما میخورم حتی تا ۱ ماه هم سرفه میکنم و ریه ام عفونت دارد. علت از چیست؟
یکی از نشانه های آسم طولانی شدن علایم بعد از یک عفونت تنفسی است. یک سرماخوردگی ویروسی معمولی که فرد میگیرد بعد از ۵ روز خوب می شود. اما فردی هم هست که تا چندین هفته سرفه ، احساس ترشح پشت حلق ، تنگی نفس در زمان بالارفتن از پله دارد ، این ها افرادی هستند که زمینه خفیف تحریک پذیری را دارند. تحریک پذیری اگر شدید باشد تبدیل به آسم می شود. گاهی هم که خفیف است ممکن است برای مدت طولانی به فرد آسیب بزند. جلوی باد کولر نباشند ، از وایتکس کمتر استفاده کنند ، در جلوی کسی که سیگار میکشد نباشند ، در زمان سرخ کردن غذا و جارو کردن ماسکی در جلوی دهانش داشته باشد تا دچار تحریک نشود.

من یک دختر ۲۱ ساله دارم که از ۴ سالگی تا حالا سرفه های مکرر دارد. نزد دکتر هم رفتم و دارو هم خورد ولی خوب نشد. در طی شب هم سرفه نمی کند.چه باید کنم؟
یکی از بهترین علایم حساسیت سرفه است. برای کنترل سرفه چند عامل را باید توجه کرد. باید بدانیم که عوامل محیطی مثل بوها ، استرس ها می تواند این سرفه ها را تشدید کند. قطعا استفاده از داروها می تواند کمک کننده باشد. اما باید عواملی که باعث تشدید سرفه می شود را هم کاهش داد تا بهبودی حاصل شود.

من به بوها حساس هستم. لطفا من را راهنمایی کنید که چه کنم بهتر شوم؟
وقتی شما می دانید که کدام عامل حال شما را بدتر میکند پس از آن عامل دوری کنید تا این که دنبال درمان دارویی باشید. دارو زمانی تاثیر دارد که یا شما عامل را نمی دانید یا اگر هم می دانید نمی توانید از آن اجتناب کنید.

پدرم در محیط بسته سیگار میکشد. این دود برای من و برادر ۸ ساله و مادرم چه ضرری دارد؟
ببینید ما ۳ نوع دود سیگار داریم. یکی دودی که فرد وارد ریه خود میکند ، یکی دودی که به بیرون می دهد و یکی دیگر دودی است که روی وسایل منزل باقی می ماند. این دود برای بچه های زیر ۴ سال بسیار خطرناک است چون به دلیل شرایط فیزیکی به همه جا دست می زنند. در ادرار این نوع بچه ها دیده شده که معادل ۱ سیگار فراورده های نیکوتینی وجود دارد. این خیلی وحشتناک است. این هم خوب است بدانیم که از دود سیگار ۴۰۰۰ و از دود قلیان ۷۰۰۰ ماده شیمیایی جدا شده است.

در مورد تاثیر تریاک بر سرطان ریه هم توضیح دهید؟
اولین کشوری هستیم که در این باره تحقیق کردیم و به این نتیجه رسیدیم که تریاک جدا از سیگار بر سرطان ریه تاثیر دارد. پس در ایران باید عامل تریاک را بعنوان عامل مهمی در سرطان ریه بدانیم.

پاسخ ها:
دکتر محمدرضا مسجدی ( فوق تخصص بیماریهای ریوی )


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,300
  • 4,956
  • 32,093
  • 168,670
  • 1,148,400

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر