• پاسخ به سوالات پزشکی شما
اردیبهشت
۲۵
۱۳۹۵

سرطان سینه و پاسخ به سوالات متداول شما

من ۳۷ سال سن دارم. و در خصوص سرطان سینه بسیار نگران هستم.آیا این باور درست است که از سن ۳۵ سالگی برای ماموگرافی باید مراجعه کرد؟
ما چک آپ ماموگرافی یا سونوگرافی را برای کشف توده هایی که ممکن است سرطانی باشند اما هنوز خودشان را نشان نداده اند بخصوص در مراحل اولیه ،انجام میدهیم و بطور کل تفکر غربالگری بر این پایه نهادینه شده است. زیرا معتقدند که اگر توده ها در زمانی که خیلی ریز در حدود زیر ۱ سانتی متر هستند ، کشف بشوند ، ما خیلی راحت تر می توانیم درمان آنها را آغاز کنیم. در سیستم های مختلف بهداشتی در دنیا ، سن شروع غربالگری را بطور متفاوتی تعیین کرده اند و در نتیجه هر سال به دلیل مطالعاتی که صورت میگیرد این سن تغییر میکند. تا چند سال پیش ما معتقد بودیم که از سن ۳۵ سال به بعد برای ۱ بار فرد سونوگرافی پایه را انجام دهد و بعد از سن ۴۰ سال به بعد بقیه غربالگری ها را انجام دهد که در بعضی از کشورها هرسال و در برخی دیگر هر ۲ سال یکبار انجام میشد. اما از سال گذشته مطالعات نشان داد که خانم هایی که جوان تر هستند یعنی بین سنین ۴۰ تا ۵۰ سال هستند یا زیر سن ۴۰ سال هستند ، احتمال اینکه یک ضایعه ای نشان داده شود که این ضایعه در حقیقت سرطانی هم نیست و فرد را دچار اضطراب کند و موجب این شود که فرد فکر کند مشکلی وجود دارد و پیگیری های مختلف کند زیادتر شده است. زیرا سینه های خانم های جوان کمی متراکم تر است و نسج چربی کمتر و غدد بیشتری دارد. در سینه های متراکم وقتی عکس ماموگرافی گرفته می شود تفسیر مشکلی دارد. ممکن است یک قسمتی از غدد سینه به شکل توده خودش را نشان دهد. و ممکن است برعکس این حالت هم رخ دهد یعنی یک ضایعه ای در سینه خانم های جوان وجود دارد اما در ماموگرافی خودش را نشان نمی دهد زیرا آن توده در پشت غدد سینه پنهان شده است. بنابراین در خیلی از کشورها به این نتیجه رسیدند که وقتی ماموگرافی در سن زیر ۵۰ سال صورت میگیرد ممکن است نتیجه درستی را به ما نشان ندهد. در خانم هایی که بالای ۵۰ سال دارند برای غربالگری ماموگرافی توصیه می شود که سالی ۱ بار یا هر دوسال یکبار مراجعه کنند که این فاصله غربالگری ها به عوامل ارثی و خیلی عوامل خطر بستگی دارد.

سرطان سینه

سرطان سینه

آیا استفاده از رل های ضدعرق باعث سرطان سینه می شود؟
خیر. کمی شک در مورد این مسئله وجود داشت که به همین دلیل مطالعات زیادی انجام شده و خوشبختانه به این نتیجه رسیدند که ارتباطی بین سرطان سینه و استفاده از این رل ها وجود ندارد. فقط سعی شود که ۱بار در روز و از نوع استاندارد این رل ها استفاده کنند. زیرا استفاده مکرر باعث بسته شدن غدد عرق و عفونت ها می شود. بیشتر از مام ضد عرق استفاده کنند تا اسپری ، زیرا در مورد اسپری ذرات در هوا معلق باقی می ماند و با تنفس مقداری جذب می شود.


من ۳۰ سال دارم. در دوران شیردهی هستم و همچنین باردار هم هستم. مادرم در سن ۲۵ سالگی به دلیل سرطان سینه فوت کردند. آیا با این شرایط می توانم سونوگرافی سینه را انجام دهم؟

بله. در بارداری سونوی سینه برای جنین هیچ ضرری ندارد و می توانند سونوگرافی و معاینه انجام دهند . ما ترجیح میدهیم در مورد خانم هایی با این سابقه قوی که قصد بارداری دارند ، قبل از بارداری اقدامات لازم برای چک آپ را انجام دهند تا با خیال راحت دوران بارداری و شیردهی را طی کنند.

من ۲۸ سال سن دارم. در سینه ام کیست متحرک دارم و خیلی من را نگران کرده است. آیا این کیست می تواند علامتی از سرطان سینه در سال های بعد باشد؟
کیست های سینه یکی از مسائل شایع در خیلی از خانم هاست. حدود ۵۰ درصد از خانم ها کیست یا کیست های متعددی در سینه دارند. اما خوشبختانه کیست های سینه مشکل مهمی نیست. گاهی ممکن است در سینه خانم توده ای لمس شود ، اما پزشک نتواند تشخیص دهد که این کیست است یا توده . پس حتما به پزشک مراجعه کنند تا سونوگرافی انجام شود و مطمئن شوند که کیست است. در مورد کیست هم اصلا نگران نباشند.

ترشح آبکی چسبناک از هر دو سینه من البته با فشار دادن خارج می شود . در سونوگرافی مشکلی دیده نشده است. علت این ترشحات چیست؟
ترشحاتی که با فشار از سینه خارج می شود از نظر تشخیصی هیچ ارزشی برای ما ندارد. معمولا در مجرای سینه کمی ترشحات بطور طبیعی وجود دارد که با فشار زیاد خارج میگردد که مهم نیستند. ترشحاتی برای ما مهم هستند که خونی ، آبکی و به مقدار زیاد و بدون تحریک زیاد باشد.


آیا دردهای قفسه سینه ربطی به بیماریهای سینه دارد؟

در خیلی موارد این ۲ درد با هم اشتباه گرفته می شوند مثلا درد قلب یا درد به دلیل ضربه به دنده ها معمولا در اطراف سینه انتشار می یابد. بنابراین باید به پزشک مراجعه کنند تا معاینه دقیق صورت گیرد تا مشخص شود که کدام عضو درگیر است.
من ۲ ماه پیش آبسه ای که در سینه ام به وجود آمده بود را جراحی کردم. اما عفونت کرده و خوب نشده است. برای نمونه برداری مراجعه کردم و هنوز جوابش نیامده است. در ۳ سال پیش این عفونت تکرار شده است.


این آبسه ها و این کیست های عفونی چه دلیلی دارد؟

اگر آبسه های سینه فقط به صورت آبسه تظاهر کنند ، بهترین راه تخلیه آبسه ها است. توسط سوزن در زیر گاید سونوگرافی این کار صورت میگیرد. در مورد آبسه های مکرر ، عمل های مکرر هیچ فایده ای برای این بیماران ندارد . ما فقط یک بیوپسی انجام و نوع التهاب را تشخیص میدهیم و بیمار خیلی ساده فقط یک درمان دارویی می شود. خیلی از بیماران مراجعه میکنند که تقریبا ۳ ماه است آنتی بیوتیک مصرف میکنند و بهبودی حاصل نشده است و حتی ۳ دفعه هم عمل جراحی شدند. به هیچ وجه با این اقدامات نیازی نیست فقط با یک داروی ساده خوب می شوند ، مهم ترین مسئله تشخیص نوع التهاب است. بنابراین توصیه که من دارم باید منتظر جواب بیوپسی باشند و بعد به پزشک برای درمان دارویی مراجعه کنند.

من در ۲۰ سالگی سرطان سینه گرفتم و شیمی درمانی شدم. الان ۲۵ سال دارم و باردار هم هستم. آیا ممکن است که مشکلی رخ دهد؟
به نظر می رسد که بیماری به بهبودی ختم شده است. خیلی هم امیدوار کننده است. در مطالعات زیادی که انجام شده است نشان می دهد خانم هایی که سرطان سینه داشته و درمان شده اند می توانند باردار شوند. خیلی از مواقع بارداری موجب عود بیماری نمی شود.

سرطان سینه

سرطان سینه


علت نامتقارن بودن سینه ها در دوران شیردهی چیست؟

در خیلی از خانم ها نامتقارن بودن سینه ها وجود دارد . ولی وقتی در دوران شیردهی کمی سینه ها متورم می شوند این نامتقارن بودن به چشم میخورد. گاهی اوقات هم ممکن است که خانمی از یک سینه بیشتر شیر بدهد و آن سینه بزرگتر شود. توصیه ای که ما میکنیم این است که اگر در دوران شیردهی یک سینه یزرگتر از سینه دیگر است ، از آن سینه ای که کوچک تر است هم شیر بدهند تا این عدم تقارن افزایش نیابد.


آیا این درد سینه ها در دوران عادت ماهانه طبیعی است؟ نیازی به مصرف مسکن وجود دارد؟

دردهای قبل از عادت ماهانه در خانم ها شایع و طبیعی تلقی می شود. حتی من گاهی به بیماران میگویم که این مسئله نشان دهنده سلامت شماست. زیرا قبل از عادت ماهیانه به خاطر تخمک گذاری کمی هورمون های زنانه بالا می رود و موجب درد سینه ها می شود. اگر این مسئله خیلی اذیتشان میکند ، استفاده از ویتامین ای توصیه می شود. عدم استفاده از کافئین هم تا حدودی برا یکاهش درد تاثیر گذار است. همچنین سعی کنند روی شکم نخوابند زیرا فشار به سینه ها درد را بیشتر میکند.

لطفا علائم سرطان سینه را توضیح دهید؟
توده در سینه ، ترشحات خونی یا ترشحات آبکی به مقدار زیاد از نوک سینه ، زخم نوک سینه یا قسمتی از پوست سینه ، به داخل فرورفتن نوک سینه یا قسمتی از پوست سینه ، سفت شدن قسمتی از سینه یا همراه با تغییر رنگ سینه که در صورت داشتن این علائم باید به پزشک مراجعه کنند تا معاینه و اقدامات تشخیصی صورت گیرد. این ها از علائم سرطان سینه هستند اما اینطور نیست که کسی این علائم را داشته باشد الزاما سرطان سینه دارد.

آیا داشتن توده خوش خیم برای دوران شیردهی خطرناک است؟
خیر. توده هایی که خوش خیم هستند به هیچ وجه مانعی برای شیردهی محسوب نمی شوند. فقط در برخی از موارد اگر این توده های سینه بزرگ باشند ، کنار نوک سینه قرار گرفته باشند ممکن است از لحاظ فیزیکی برای شیرخوار مشکلی ایجاد کنند. در این صورت باید قبل از بارداری این توده برداشته شود. در مورد کسانی که به دلیل سرطان سینه یک سینه را برداشته اند و از سینه دیگر می خواهند به بچه شیر بدهند باید توصیه شود که با مشاوره پزشک انکلوژیست به دلیل این که آیا مصرف داروها روی بچه تاثیر گذار است یا خیر مشورت کنند.


رنگ ترشحات باید به چه صورتی باشد تا سرطان تلقی شود؟

ترشحاتی برای ما مهم هستند که اولا یک طرفه باشند و خونی و آبکی به میزان زیاد باشند همچنین بدون فشار زیاد از سینه خارج گردند. ترشحات سبز مشکلی ندارند معمولا در اثر کیست های سینه ای به وجود می آید. ترشحات شیری فقط از لحاظ هورمونی باید بررسی شوند. ترشحاتی که حالت قهوه ای دارند و وقتی روی دستمال کاغذی قرار میگیرد حالت خونی نداشته باشد هیچ مشکلی ندارد.

آیا روش های جدیدی به وجود آمده است که در افراد مبتلا به سرطان دیگر کل سینه و غدد لنفاوی برداشته نشود؟
بله ، مگر اینکه مریض دیر مراجعه کند. اگر مریض زود مراجعه کند دیگر کل سینه وغدد لنفاوی برداشته نمی شود بلکه با روش های امروزی می توان تنها همان قسمت از سینه که تومور در آن وجود داشته را برداشت. در مورد غدد لنفاوی زیر بغل فقط نمونه برداری صورت میگیرد.


آیا برداشتن موهای زیر بغل باعث سرطان سینه می شود؟

برداشتن موهای زیر بغل به خصوص در مواردی که زخم ایجاد کند و عفونت کرده باشد می تواند منجربه تحریک غدد لنفاوی زیر بغل شود اما باعث سرطان سینه نمی شود.


آیا قرص های هورمونی منجر به سرطان سینه می شود؟

در دو مورد منجربه می شود. در مواردی که سابقه قوی از سرطان سینه در خانواده وجود دارد . دوم در مواردی که خانم ها بعد از یائسگی برای هورمون درمانی به مدت طولانی این قرص ها را مصرف میکنند.

پاسخ ها:
دکتر نسرین السادات علوی (جراح و متخصص بیماریهای سینه )


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر