• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
دی
۱۸
۱۳۹۵

سرطان وراثتی و سندروم های مستعد کننده ی آن

اگر چه اکثر سرطان های ناشی از یک سندروم سرطان وراثتی ، در یک جایگاه اختصاصی رخ می دهند اما خانواده هایی توصیف شده اند که در آنها سرطان ها در بیش از یک جایگاه در یک فرد یا در جایگاه های مختلف در اعضای مختلف خانواده شایع تر از حد انتظار رخ می دهند. این خانواده ها به عنوان خانواده های دارای یک سندروم خانوادگی مستعد به سرطان ( سرطان وراثتی) نامیده می شوند.

اکثریت سندروم های مستعد کننده به سرطان خانوادگی ( سرطان وراثتی) که در حال حاضر شناسایی شده اند ، دارای توارث غالب بوده و فرزندان افراد مبتلا دارای احتمال ۵۰ درصدی از توارث ژن می باشند و بنابراین در افزایش خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.

برای یک متخصص بالینی آگاهی از نشانه های فیزیکی که ممکن است به تشخیص ختم شود مهم است ، بعنوان مثال لکه های ملانین در اطراف دهان و لب ها ( سندروم پتوز– جگز)، ماکروسفالی ( بیماری کاودن)، و پاپول های پوستی گنبدی شکل (تریکودیسکوماس) اطراف صورت و گردن ( سندروم برت – هاگ – دیوب ) ، که در سندروم اخیر ممکن است پنوموتوراکس یک ویژگی بارز باشد.

سرطان وراثتی

سرطان وراثتی

همچنین تعدادی از سندروم ها وجود دارند که معمولا به عنوان اختلالات اتوزومال مغلوب به ارث می رسند و با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه با افزایش تعداد ناهنجاری های کروموزومی در زمان کشت سلولی همراه هستند که به آن سندروم های شکستگی کروموزومی گفته می شود.

افراد مبتلا به یک سندروم مستعد سرطان خانوادگی ارثی ( سرطان وراثتی) در خطر ایجاد یک تومور ثانویه ( چند کانونی یا دو طرفه در مورد سرطان پستان) هستند و نسبت به شکل تک گیر دارای افزایش خطر ایجاد سرطان وراثتی در سنین نسبتا جوانی می باشند و می توانند باعث ایجاد تومور در نقاط مختلف بدن شوند هر چند که معمولا یک نوع سرطان غالب است. بر اساس الگوهای رخداد سرطان در یک خانواده ، تعدادی از سندروم های مستعد کننده به سرطان خانوادگی مختلف توصیف شده اند. به عنوان مثال اشخاص مبتلا به سندروم لی – فرامنی در خطر ایجاد تومورهای آدرنوکورتیکال ، سارکوم های بافت نرم ، سرطان پستان ، تومورهای مغز ، و لوسمی می باشند که گاهی در سنین بسیار پایین رخ می دهند.

سرطان وراثتی

سرطان وراثتی

سندروم مستعد به سرطان HNPCC ، به لینچ نوع یک (سرطان کولورکتال اختصاصی جایگاه) و لینچ نوع دو ( که بطور گیج کننده ای ، سندروم خانوادگی سرطان نامیده می شود) معروف است که در آن اعضای خانواده در خطر تعداد دیگری از سرطان ها نیز قرار دارند که شامل سرطان معده ، اندومتر ، پستان و کارسینوم سلول انتقالی کلیه می باشد.
پیشرفت در سطح مولکولی مشکل طبقه بندی دو نوع سندروم لینچ را برجسته تر کرده است. اما با وجود این در حال حاضر ترجیحی برای استفاده مجدد از این نام وجود دارد. سردرگمی بیشتر می تواند با در نظر گرفتن سندروم تورکات به وجود بیاید که ناشی از جهش در ژن APC و دو ژن ترمیم جفت شدگی ناجور است در حالی که سندروم مویر – تور به دلیل جهش در ژن ترمیم جفت شدگی ناجور hMSH2 می باشد. افراد در معرض خطر در چنین خانواده هایی باید برای سرطان های مربوطه غربالگری شوند.

منبع:
دکتر پروانه کشاورز ( دکترای ژنتیک انسانی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 4,320
  • 12,833
  • 61,791
  • 189,966
  • 1,373,527

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر