• میکروسکپ سلام سلامتی
شهریور
۱۲
۱۳۹۴

سرطان پروستات

پاسخ:دکتر نوروزی (متخصص کلیه و مجاری ادراری)

الف: نشانه سرطان پروستات چیست؟ چه آزمایش هایی باید انجام شود تا سرطان مشخص شود؟
نباید منتظر علامت باشیم چون ممکن است بی علامت باشد. ولی هرگونه تغییر در ادرار و خون در ادرار ˓ درد های مبهم کمری و استخوانی که در معاینات معمول علتی برای آن پیدا نمیشود ممکن است نشان دهنده سرطان پروستات باشد. مهم ترین عامل در ایجاد سرطان پروستات سن بخصوص سن بالای ۵۰ سال میباشد. تست (پی .اس . آ) یا آنتی ژن اختصاصی پروستات شناخته میشود بررسی خواهد شد. اگر این آزمایش از رنج نرمال بالا رود و یا اینکه قبلا پایین بوده و حالا بالا رفته باشد میتواند نشانه ای از این باشد که شاید سرطان پروستات در حال رشد است. و راه تشخیصی دیگر معاینه و لمس پروستات توسط پزشک است که میتواند بفهمد پروستات خیلی نرم به پروستات خیلی سفت و استخوانی تبدیل شده یا خیر. اما یک گروه هستند که باید حتما آزمایش سرطان پروستات را انجام دهند و آنها کسانی اند که در خانواده پدری شان این سرطان وجود داشته است. این افراد لازم است که بالای سن ۴۰ تا ۴۵ سال برای انجام آزمایش مراجعه کنند.

ب: آیا درمانی برای سرطان پروستات وجود دارد یا خیر؟
بله چون این سرطان از نوع سرطان های خوب میباشد. خیلی کند و آرام پیشرفت میکند.خیلی از آدم هایی که سرطان پروستات میگیرند از این سرطان نمیمیرند و ممکن است از بیماری های دیگر بمیرند . اگر این سرطان زود و قبل از اینکه به بیرون( به استخوان ˓ غدد لنفاوی) انتشار پیدا کرده باشد تشخیص داده شود کاملا با جراحی یا با اشعه درمانی ودرمان های تکمیلی قابل بهبود است. برای تشخیص قطعی میتوان از بافت پروستات نمونه برداری کرد یا حتی با کنترل ام.آر.آی و سونوگرافی میتوان خیلی دقیق نمونه برداری کرد. اگر جواب نمونه برداری مثبت شود تازه سرطان تشخیص داده میشود. بعد باید از نظر انتشار بررسی شود که آیا به استخوان که خیلی مواقع استخوان کمر و لگن میباشد رسیده است یا نه و همچنین درگیری غدد لنفاوی. بر این مبنا درمان انجام میشود.

ج: من ۳۵ ساله هستم و پدرم هم سرطان پروستات دارد. خیلی نگرانم. چه باید کنم؟
همیشه ما سن فردی که در خانواده دچار سرطان شده را میپرسیم. سرطان در سنین پایین با سنین بالا خیلی فرق دارد. اگر فرد ۴۰ ساله ای سرطان پروستات گیرد ما اقدامات را خیلی سریع تر باید انجام بدهیم. این آقای ۳۵ ساله ۴ برابر کسانی که در خانواده سابقه این بیماری را نداشتند شانس بیشتری برای ابتلا دارد. و باید از سن ۴۰ به بالا حتما توسط پزشک اورولوژیست معاینه شود و حتما آزمایش هم انجام دهد.

د: من سرطان پروستات داشتم و الان بعد از عمل دچار مشکل در نعوظ شده ام. چرا این اتفاق رخ داده است؟
ببینید پروستات در زیر مثانه در مسیر مجرای ادراری قرار گرفته است. هر مشکلی که در پروستات پیش بیاید میتواند در روند ادرار هم مشکل ایجاد کند زیرا مسیر جریان ادرار از داخل پروستات است. یک موقعی است خود داخل غده پروستات بزرگ میشود و به راه ادرار فشار وارد می آورد ولی در برخی مواقع هم هست که در بیرون غده مشکل به دلیل وجود سرطان ایجاد میشود. با افزایش سن غده پروستات بزرگ میشود ما باید کاری کنیم که این بزرگ شدن تبدیل به سرطان نشود. اگر بیماری سرطان نباشد و فقط بزرگ شدن پروستات باشد با عمل جراحی فقط داخل پروستات را خارج میکنیم ولی اگر سرطان باشد باید کل پروستات را برداریم. اگر همه پروستات را برداریم فاصله ای بین مجرای ادراری با مثانه ایجاد میشود که باید این را بدوزیم. چند عارضه دارد که یکی از این ها ناتوانی جنسی است. البته به شرطی که بیماری خیلی پیشرفته نباشد در روش های جراحی جدید تا حدودی میتوان این مشکل را رفع کرد. میتوان در حین جراحی اعصابی که باعث نعوظ میشوند را حفظ کرد یا با داروهایی خون رسانی به آلت را زیاد کرد و یا اینکه با پروتز ایجاد نعوظ کنیم تا این مشکل حل شود.

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,314
  • 4,956
  • 32,107
  • 168,684
  • 1,148,414

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر