• میکروسکپ سلام سلامتی
شهریور
۴
۱۳۹۴

سرگیجه

تعریف سرگیجه:
الف)سرگیجه حقیقی ب) سرگیجه غیر حقیقی
سرگیجه حقیقی: در این سرگیجه فرد باید احساس حرکت کند. یعنی احساس کند که خود دور محیط ویا محیط دور او میچرخد. در حقیقت ما باید ۳ عضو را بررسی کنیم: مغز و گوش و چشم. شایع ترین مشکلات مربوط به گوش داخلی است.شایع ترین آنها سردرد خوش خیم وضعیتی حمله ای است.معمولا در صبح رخ میدهد و وقتی که از یک طرف به طرف دیگر در رختخواب حرکت میکند و حتی میتواند منجربه تهوع و استفراغ هم شود. ما در گوش کریستال های ریزی داریم که در تعادل بدن نقش مهمی دارند به هر علتی این کریستال ها میتواند از جای خود کنده شده و در مایع گوش داخلی شناور شوند در این حالت فرد دچار سرگیجه میشود. این مشکل زمان میبرد تا دوباره بطور اتفاقی کریستال ها به جای اول خود برگردند البته ممکن است وقتی که میچسبند به آن سفتی قبلی نباشد. این سرگیجه ها با حرکت سر بیشتر میشود اما برعکس وقتی که سر ثابت باشد وفرد به یک جا خیره شود درد فروکش میکند. درمان دارویی میتواند تا حد زیادی این سردرد ها را از بین ببرد.
سرگیجه غیرحقیقی یا گیجی: احساس هایی که غیر از این باشد. این احساس را بیان میکند که چشمش سیاهی رفته و یا سرش سبک شده و یا احساس میکند که تعادلش بهم میخورد. این سردردها میتواند به دلیل کاهش فشار خون و یا نوسانات فشارخون ˓ مشکلات قلبی و عروقی ˓ اختلالات تیروئید ˓ هر اختلالی که در متابولیسم بدن رخ دهد مثلا افزایش چربی خون ˓ افزایش و یا کاهش قند خون و حتی آلرژی ها هم میتواند باعث سرگیجه شود.
هرنوع عفونتی که در گوش داخلی اتفاق افتد چه عفونت ویروسی و چه عفونت باکتریایی میتواند باعث سرگیجه حقیقی شود. این گونه سرگیجه ها میتواند همراه با کاهش شنوایی باشد که وجه تمایز با سرگیجه وضعیتی میباشد.
بیماری منیر: در گوش داخلی مایعی وجود دارد که در حقیقت عناصری که حفظ تعادل را برعهده دارند در آن مایع قرار گرفتند. افزایش فشار این مایع باعث بیماری خاصی میشود که ۳ علامت خیلی مهم دارد: الف) سرگیجه ب) صدای گوش که صدای زنگ یا وزوز را احساس میکند. ج) کاهش شنوایی.
دکترسید عباس صفوی نایینی (فوق تخصص گوش و حلق و بینی)

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,317
  • 4,956
  • 32,110
  • 168,687
  • 1,148,417

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر