• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
آذر
۲۴
۱۳۹۵

سوء تغذیه

سوء تغذیه به حالات مختلفی اطلاق می شود . برای ارزیابی رشد کودک ، قد و وزن او را اندازه می گیرند و با استانداردهای بین المللی مقایسه می کنند. کودکانی که بین ۲ یا ۳ انحراف معیار از جدول های بین المللی پایین تر باشند ، دارای سوء تغذیه متوسط و اگر بیش از ۳ انحراف معیار باشد دارای سوء تغذیه شدید هستند.

علل سوء تغذیه:
۱: پایین بودن وزن هنگام تولد که در صورت جبران نشدن ، آثارش بعدها به صورت سوء تغذیه ظاهر می شود.

۲: دوقلو یا چند قلوبودن که به راحتی کودک را در معرض کم غذایی قرار می دهد.

۳: وجود فرزندان متعدد در خانواده که می تواند در اقتصاد خانواده و همچنین در توجه پدر و مادر به کودک اثر گذارد.

۴: فاصله کوتاه بین زایمان ها که برای مادر فرصت کافی برای به دست آوردن ذخائر لازم وجود ندارد ( فاصله بین ۲ بارداری باید حداقل ۳ سال باشد).

۵: رشد کند در ماه های اولیه در صورتی که جبران نشده باشد.

۶: قطع زودرس شیر مادر ( قبل از ۶ ماهگی) ، به هر علتی که می خواهد باشد.

۷: شروع خیلی زود یا خیلی دیر غذای کمکی

۸: عوامل دیگری چون ، ابتلا مکرر به عفونت ، فقر خانواده ، بی سوادی مادر ، دارا بودن فقط یکی از والدین که اثرات روانی آن موجب سوء تغذیه می شود. هر کدام از این عوامل می تواند کودک را در معرض انواع سوء تغذیه قرار دهد.

۹: به علاوه چگونگی انتخاب غذا که بتواند نیازها را برطرف کند ، نحوه طبخ که در طی آن مواد مغذی از دست نرود ، نگهداری غذا که در معرض آلودگی های میکروبی قرار نگیرد ، نحوه تغذیه در دوران بیماری که کمبودها به حداقل برسد ، متنوع نبودن غذا که هم اشتها را تحریک نمی کند و هم کودک دچار کمبود می شود ، مصرف تنقلات کم ارزش که جلوی اشتها را می گیرد ، امتناع از خوردن گوشت ، لبنیات و میوه می تواند از عوامل ایجاد کننده سوء تغذیه در کودکان باشد.

سوء تغذیه

سوء تغذیه

شایع ترین سوء تغذیه:
یکی از انواع مهم سوء تغذیه ها ، سوء تغذیه پروتئین – انرژی است . که در اثر کمبود دریافت انرژی و پروتئین لازم به وجود می آید. علت آن می تواند عفونت ، رژیم نامتعادل ، مشکلات روانی ، اختلالات مادرزادی و سوء جذب که باعث هدررفتن مواد غذایی می شود، باشد. کودک مبتلا ، ماه ها قبل از اینکه علائم بالینی در او ظاهر شود ، رشدش متوقف می شود . علامت آن علاوه بر توقف رشد ، تحلیل عضلات ، کاهش وزن ، کاهش چربی زیر پوست ، شلی عضلات و برآمدگی شکم است. اگر این حالات خفیف باشد ، یعنی در ابتدای کار به آن توجه شود به راحتی قابل درمان است. حالت پیشرفته آن بیماری ماراسموس و کواشیورکور نامیده می شود.

علت کواشیورکور دریافت ناکافی پروتئین است و معمولا پس از ، از شیر گرفتن طفل اتفاق می افتد. بیماری در کوتاه مدت ظاهر می شود.

ماراسموس در طولانی مدت اتفاق می افتد . چربی زیر پوست کاملا تحلیل می رود و پوست کاملا چروکیده می شود. کودک از کمبودهای ویتامینی و مواد معدنی رنج می برد.

سوء تغذیه پروتئینی عوارض زیادی بر جای می گذارد ، از جمله باعث کاهش پروتئین های خون ، کاهش گلبول های قرمز ، تحلیل استخوان ها و بافت های زیر پوستی می شود. اگر طولانی مدت باشد روی سیستم مغز و اعصاب نیز تأثیر می گذارد.

تأثیر آن روی دستگاه گوارشی به صورت اسهال مزمن ، کاهش اسید معده و جمع شدن مجرای گوارشی است.
باعث کاهش فعالیت ، کاهش قدرت و اندازه عضله می گردد . پوست خشک و رنگ پریده می شود. عفونت ادراری افزایش پیدا کرده و زخمها دیر التیام می یابند.

سوء تغذیه

سوء تغذیه

همچنین باعث نارسایی تنفسی ، کم خونی ، کندی ضربان قلب ، کاهش فشار خون ، افزایش اوره خون و کاهش ویتامین ها و مواد معدنی بدن می شود. مایعات در زیر پوست تجمع پیدا می کند.

کودکانی که تا این اندازه دارای مشکل هستند ، باید در محیط بیمارستان درمان شوند. ابتدا باید عفونت و اسهال را درمان کرد. سپس غذاهای غنی از پروتئین و انرژی و مکمل های ویتامینی و مواد معدنی به آنها داد و آخر از همه چربی را وارد رژیم غذایی آنها نمود.

منبع:
دکتر نسرین عاقلی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,190
  • 5,377
  • 33,637
  • 169,324
  • 1,153,606

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر