• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
دی
۲۸
۱۳۹۴

سونوگرافی واژینال در چه مواردی برای بیمار تجویز می گردد؟

سونوگرافی روشی برای بررسی اندام های داخلی بدن با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا می‌باشد. تصویری که از این امواج صوتی حاصل می‌‌شود در صفحه مانیتور دستگاه سونوگرافی دیده شده و قابل ثبت روی فیلم‌های مخصوص است. امواج صوتی به بافتهای بدن آسیبی نمی رسانند و انجام سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی تاکنون هیچ آثار سوئی بر روی اندامهای بدن نداشته است. در سونوگرافی واژینال، پروب تصویربردار مخصوص این روش، در واژن بیمار قرار داده میشود و از داخل واژن امواج صوتی ارسال می‌گردد. در سونوگرافی واژینال نیازی به پر بودن مثانه نیست و بر‌عکس، مثانه باید خالی باشد. سونوگرافی واژینال برای خانمهای باکره انجام نمی‌گیرد.

مهمترین مزیت سونوگرافی واژینال کیفیت تصاویر حاصله می باشد. تصاویر ایجادشده از تخمدان و رحم با این روش معمولاً بزرگتر و و اضح‌تر از تصاویر ایجادشده از طریق سونوگرافی شکمی است. بنابراین اندازههای گرفته‌شده دقیقتر است. علت وضوح این تصاویر نیز نزدیک‌تر بودن پروب سونوگرافی واژینال به اندامهای مورد نظر می‌باشد. زیرا از این طریق نیاز نیست امواج صوتی از بافت‌های زیادی عبور تا به بافت مورد نظر برسد.

سونوگرافی واژینال بهترین روش برای بررسی تخمدان‌ها است. در موارد بسیار نادر مثل زمانی‌‌که تخمدانها در قسمت بالای لگن جای گرفته اند، می‌توان با فشار دادن شکم آنها را در ناحیه پروب قرار داد. با سونوگرافی معمولاً کیست های اندومتریک در تخمدان، هیدروسالپنکس (جمع شدن مایع در لوله رحم بسته)، ضخیم شدن مخاط رحم، میوم های رحمی، پولیپ، وجود تومور در رحم و … قابل بررسی است.

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

همچنین زمانی که فرد در سیکل درمان کمک باروری قرار می گیرد با سونوگرافی های سریال واژینال، رشد فولیکولها و ضخامت اندومتر ارزیابی و روز جمع‌آوری تخمک تعیین می گردد. سونوگرافی بعد از حاملگی، برای ارزیابی و بررسی رشد و سلامت جنین کاربرد دارد.

معمولاً در بررسی و ارزیابی اولیه بیماران نابارور، سونوگرافی برای بررسی وضعیت رحم و ضمائم آن انجام می گیرد. در این ارزیابی اولیه معمولاً اندازه و موقعیت رحم و ضمائم آن و ضخامت لایه داخل رحم بررسی می شود. در طی طول درمان ناباروری برای ارزیابی نتیجه درمان نیز از سونوگرافی استفاده می شود.


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

طبق نتایج یک مطالعه جدید افراد ساکن در مناطق دارای برف زمستانی در معرض افزایش ریسک حمله قلبی بعد از بارش سنگین برف قرار دارند. . .
غذاهایی که موجب بروز افسردگی و استرس می‌شوند را نباید زیاد مصرف کرد که می‌توان به غذاهای سرخ کردنی, گوشت گاو و گوساله، ماهی نمک‌سود ، سوسیس و کالباس اشاره کرد. . .
محققان دانشگاه کلورادو دریافته اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک ها می توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند. . .
حامله شدن با فاصله کم (کمتر از دو سال و نیم از زایمان قبلی) و حامله شدن به دفعات متعدد (بیش از ۴ فرزند) مخاطراتی برای مادر به وجود می‌آورد. . .
همه‌ی ما عادات روزانه‌ای داریم، از تعداد دفعاتی که روی دکمه‌ی توقف زنگ ساعت می‌زنیم تا اینکه صبح حمام ‌می‌کنیم یا شب. . .
مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران، گفت: تا 15 اسفند دفترچه‌های درمانی از همه مراکز تأمین اجتماعی حذف می‌شود. . .
یک روماتولوژیست گفت: مردم از قدیم می پندارند که در هنگام درد های مفصلی از مواد غذایی چون پای مرغ و پاچه استفاده کنند این تصور غلط در این دوره همچنان در میان مردم رواج دارد .. .
جهت تقویت بینایی در افراد باید روزانه ریزمغذی هایی به بدن ما برسد این ریز مغذی ها در گروه های زیر دسته بندی می شوند . . .
به کمک چهار روش طبیعی و ارزان قیمت که تنها پنج دقیقه زمان می‌برد، دندان‌های شما سفید و درخشان شده و دیگر نیازی به روش‌های گران قیمت و مراجعه به دندانپزشک ندارید. . .
محققان دانشگاه روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن‌ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 14,110
  • 7,426
  • 53,232
  • 185,332
  • 1,334,772

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر