• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
دی
۲۸
۱۳۹۴

سونوگرافی واژینال در چه مواردی برای بیمار تجویز می گردد؟

سونوگرافی روشی برای بررسی اندام های داخلی بدن با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا می‌باشد. تصویری که از این امواج صوتی حاصل می‌‌شود در صفحه مانیتور دستگاه سونوگرافی دیده شده و قابل ثبت روی فیلم‌های مخصوص است. امواج صوتی به بافتهای بدن آسیبی نمی رسانند و انجام سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی تاکنون هیچ آثار سوئی بر روی اندامهای بدن نداشته است. در سونوگرافی واژینال، پروب تصویربردار مخصوص این روش، در واژن بیمار قرار داده میشود و از داخل واژن امواج صوتی ارسال می‌گردد. در سونوگرافی واژینال نیازی به پر بودن مثانه نیست و بر‌عکس، مثانه باید خالی باشد. سونوگرافی واژینال برای خانمهای باکره انجام نمی‌گیرد.

مهمترین مزیت سونوگرافی واژینال کیفیت تصاویر حاصله می باشد. تصاویر ایجادشده از تخمدان و رحم با این روش معمولاً بزرگتر و و اضح‌تر از تصاویر ایجادشده از طریق سونوگرافی شکمی است. بنابراین اندازههای گرفته‌شده دقیقتر است. علت وضوح این تصاویر نیز نزدیک‌تر بودن پروب سونوگرافی واژینال به اندامهای مورد نظر می‌باشد. زیرا از این طریق نیاز نیست امواج صوتی از بافت‌های زیادی عبور تا به بافت مورد نظر برسد.

سونوگرافی واژینال بهترین روش برای بررسی تخمدان‌ها است. در موارد بسیار نادر مثل زمانی‌‌که تخمدانها در قسمت بالای لگن جای گرفته اند، می‌توان با فشار دادن شکم آنها را در ناحیه پروب قرار داد. با سونوگرافی معمولاً کیست های اندومتریک در تخمدان، هیدروسالپنکس (جمع شدن مایع در لوله رحم بسته)، ضخیم شدن مخاط رحم، میوم های رحمی، پولیپ، وجود تومور در رحم و … قابل بررسی است.

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

همچنین زمانی که فرد در سیکل درمان کمک باروری قرار می گیرد با سونوگرافی های سریال واژینال، رشد فولیکولها و ضخامت اندومتر ارزیابی و روز جمع‌آوری تخمک تعیین می گردد. سونوگرافی بعد از حاملگی، برای ارزیابی و بررسی رشد و سلامت جنین کاربرد دارد.

معمولاً در بررسی و ارزیابی اولیه بیماران نابارور، سونوگرافی برای بررسی وضعیت رحم و ضمائم آن انجام می گیرد. در این ارزیابی اولیه معمولاً اندازه و موقعیت رحم و ضمائم آن و ضخامت لایه داخل رحم بررسی می شود. در طی طول درمان ناباروری برای ارزیابی نتیجه درمان نیز از سونوگرافی استفاده می شود.


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,047
  • 5,377
  • 33,494
  • 169,181
  • 1,153,463

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر