• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
تیر
۷
۱۳۹۵

سینوزیت و راههای پیشگیری از ابتلای به آن

گاهی هنگام سرماخوردگی دچار سردرد سختی می شوید که حتی با خوردن داروهای سرماخوردگی هم بهبود پیدا نمی کند و دکتر با شنیدن شرح حال شما بیماری را سینوزیت تشخیص می دهد.

سینوس ها فضاهای توخالی و محتوی هوا هستند. این حفره ها در استخوان جمجمه و یا در استخوان اطراف بینی قرار دارد. شامل سینوسهای پیشانی یا فرونتال ( بالای چشم و ابروها) ، سینوسهای فک بالایی یا ماگزیلاری ( در استخوانهای گونه) ، سینوسهای غربالی شکل یا اتموئید ( پشت پل بینی و بین چشم ها ) ، سینوسهای شب پره ای یا اسفنوئید در پشت سینوسهای غربالی در ناحیه فوقانی بینی و پشت چشم ها می باشد.

سینوزیت

سینوزیت

برای تبادل آزاد هوا و موکوس ، هر سینوس منفذی به داخل بینی دارد و هریک با پوشش پیوسته با غشای مخاطی با حفره بینی در ارتباط است. هر عاملی که موجب تورم در بینی شود مانند عفونت ، واکنش حساسیتی یا واکنش ایمنی می تواند سینوس ها را درگیر کند. احتباس هوا درون سینوس مسدود شده همراه چرک یا سایر ترشحات ممکن است موجب فشار بر دیواره سینوس شود که در نتیجه ، گاهی با درد شدید در آن ناحیه مواجه می شویم. همچنین عفونت راههای تنفسی فوقانی و یا واکنش های آلرژیک می تواند باعث التهاب و تورم بافتهای اطراف منافذ سینوسها و بسته شدن آنها شود. در نتیجه باعث تجمع موکوس در آنها و ایجاد فضای بسیار مناسبی برای رشد قارچ و باکتری ها می شود.

سینوزیت در انواع حاد و یا مزمن ، مشکل ساز و دردناک می شود. اما بهتر است بدانیم که شایع ترین علت آنها عفونت مجاری تنفسی فوقانی ، رینیت و آلرژی است. هنگامی که سرفه و عطسه میکنید و احساس درد دارید ، فکر میکنید دچار سرماخوردگی شده باشید ، اما وقتی که داروهای سرماخوردگی را خوردید و تاثیری نداشتند و سردرد شما هم شدید تر شد ، در آن زمان به پزشک می روید. پزشک بعد از معاینه پیشانی و سینوس ها با توجه به شرح حال شما و همچنین گرفتن عکس رادیوگرافی از سینوسها ، مطمئن می شود که به سینوزیت مبتلا شده اید.

سینوزیت

سینوزیت

سینوزیت حاد معمولا ۳ تا ۸ هفته طول می کشد ، در حالی که سینوزیت مزمن دوره طولانی تری دارد.

علائم کلاسیک سینوزیت عبارتند از:

احتقان بینی ، ترشح سبز رنگ بینی ، درد صورت یا دندانها ، درد چشم ها ، سردرد و سرفه های شبانه.

بعضی از بیماران از تب ، بوی بد دهان و گلودرد هم شکایت دارند.

سینوزیت معمولا به دنبال یک سرماخوردگی که حدود ۵ تا ۷ روز است که بهبود نیافته و بدتر شده است دیده می شود.

نقش سینوس ها در محافظت از جمجمه در ضرباتی که ممکن است به سر وارد شود ، همچنین در تهویه هوای ورودی و تصفیه آن و سبکی سر هم نقش دارد.

سردرد صبحگاهی به هنگام برخاستن از خواب مشخصه مشکل سینوس است. درد حاصل از لمس سینوس پیشانی می تواند به علت التهاب سینوس پیشانی باشد. اگر سینوس فکی دچار التهاب شود در نتیجه درد فک و همچنین درد دندان تظاهر میکند. التهاب سینوس های غربالی باعث التهاب چشم و پلک ها و درد بین چشم هایتان می شود. همچنین درد در هنگام لمس دو طرف بینی ، کاهش حس بویایی هم به دلیل التهاب سینوس های غربالی شکل رخ می دهد.

سینوزیت

سینوزیت

یکی از روشهای تشخیصی بسیار کمک کننده در تشخیص سینوزیت ، انجام سی تی اسکن (یا رادیوگرافی) است. از طریق معاینه بینی و همچنین آندوسکوپی تشخیصی هم می توان به وجود یا عدم وجود سینوزیت پی برد.

۵ تا ۱۰ درصد مبتلایان به زکام خوب درمان نشده به سینوزیت مبتلا خواهند شد ، پس درمان زکام (زکام در زبان عربی همان سرماخوردگی است) بسیار اهمیت دارد.

از عوارض سینوزیت می توان به ایجاد آبسه اشاره کرد که حتما باید با عمل جراحی تخلیه گردد. در مواقع نادر سینوزیت حاد به خصوص درگیر شدن سینوسهای پیشانی می تواند منجربه عفونت مغز و سایر عوارض جبران ناپذیر شود.

منبع:
دکتر محسن اسلامی (متخصص گوش و حلق و بینی)

لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,048
  • 5,377
  • 33,495
  • 169,182
  • 1,153,464

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر