• پاسخ به سوالات پزشکی شما
فروردین
۲۳
۱۳۹۵

سیگموئیدوسکوپی یا بررسی انتهای روده و مقعد

در طی سیگموئیدوسکوپی پزشک صرفا به بررسی بخش تحتانی روده و مقعد می پردازد. برای اجرای این آزمایش پزشک لوله ی نازک (تقریباً به پهنای یک انگشت)، منعطف، توخالی و سبکی موسوم به سیگموئیدوسکوپ را برای انجام این آزمایش به کار میگیرد، که این لوله دوربین کوچکی را نیز در انتهای خود دارد. از آنجایی که اندازه لوله اسکوپ در حدود دو فوت می باشد، پزشک با اجرای این آزمایش قادر به بررسی تمامی ناحیه مقعد ولی صرفاً نیمی از روده ها خواهد بود. پزشک با استفاده از این آزمایش به بررسی پلیپ ها می پردازد که می تواند از علائم اولیه سرطان باشد. پلیپ ها غده های کوچکی هستند که احتمال دارد به مرور زمان تبدیل به سرطان شوند. سیگموئیدوسکوپ به آرامی درون روده فرستاده می شود و تصاویر را بر روی صفحه نمایش ارسال میکند. میزان اندکی هوا به درون روده فرستاده می شود تا روده ها باز شده و پزشک تصاویر را با وضوح بیشتری رویت نماید.

انجام سیگموئیدوسکوپی در حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه زمان می برد. معمولا‍ً برای انجام این آزمایش نیازی به تجویز داروی آرامبخش وجود ندارد، با این حال می توانید در این زمینه با پزشک خود مشورت نمایید.
با توجه به میزان خطر احتمالی شما از نظر ابتلا به سرطان روده، تصمیم گیری درباره زمان و دفعات انجام این آزمایش بر عهده پزشک می باشد. ولی معمولا‍ً این آزمایش هر ۵ سال یکبار انجام می گیرد. همچنین، درباره خطر ابتلا به سرطان روده، راهنمایی-های مربوط به چگونگی اجرای این آزمایش و ضرورت یا عدم ضرورت انجام این آزمایش قبل از رسیدن به سن پنجاه سالگی، حتما‍ً با پزشک خود صحبت کنید.

سیگموئیدوسکوپی

سیگموئیدوسکوپی


چگونه برای این آزمایش آماده شوم؟

بسیاری از افراد آماده سازی روده (اغلب آمادگی روده نامیده می شود) را به عنوان بدترین بخش این آزمایشات در نظر می گیرند. برای اینکه پزشک بتواند درون روده های شما را به وضوح رویت نماید و به تصاویر خوبی دست یابد، روده ها باید تا حد امکان پاکسازی شوند. احتمالاً از شما بخواهند شد تا از بعضی غذاها و برخی داروهای خاص اجتناب نمایید و یک یا چند روز قبل از این آزمایش از یک رژیم غذایی حاوی مایعات سبک استفاده نمایید. احتمالاً داروهای مسهل بسیار قوی برایتان تجویز شده و حتی ممکن است برای تخلیه روده بزرگ خود نیاز به تنقیه داشته باشید. در صورتی که برای انتخاب روز آزمایش خود آزادی عمل دارید، روزی را برای آزمایشتان انتخاب نمایید که بتوانید یک روز یا حداقل نیم روز قبل از آن را برای انجام این آماده سازی ها در خانه بمانید.

دستورالعمل های مربوطه را پیش از فرا رسیدن زمان آزمایش از مطب دکتر خود دریافت نمایید. آنها را به دقت مطالعه نمایید، زیرا ممکن است خرید تجهیزات خاصی (مانند مایعات سبک، سوپ، و ژلاتین) و استفاده از داروهای مسهل یا تنقیه ضرورت داشته باشد. در صورت وجود ابهام در هر یک از دستورالعمل ها، با مطب دکتر خود تماس بگیرید و درباره آنها با پرستار مربوطه صحبت نمایید. همچنین در این فرصت می توانید در مورد نگرانی های احتمالی مربوط به آماده سازی روده ها اطلاعاتی را بدست آورید.

آماده سازی جهت سیگموئیدوسکوپی باعث می شود تا شما بسیار زیاد به حمام بروید. به محض استفاده از داروهای مسهل، استفاده از حمام ضرورت می یابد. اثرگذاری داروهای مسهل معمولاً خیلی سریع آغاز می گردد و حتی ممکن است اثرات آنها تا صبح روز بعد نیز باقی بماند. در این صورت خجالت نکشید و از آنها درباره استفاده از حمام ودستشویی سوال نمایید. افراد در چنین شرایطی مجبور به استفاده از حمام هستند و پرسنل درمانی نیز به این موضوع عادت کرده اند.
آزمایش سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر معمولا ۱۵ دقیقه به طول می انجامد.در صورت انجام نمونه برداری ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

پس از انجام آزمایش:
پس از آزمایش، ممکن است فرد کمی در شکم احساس ناراحتی کند. ممکن است فرد تا چند ساعت پس از آزمایش احساس نفخ یا عبور گاز در روده کند. راه رفتن می تواند به رهایی از این وضعیت کمک کند. فرد می تواند بلافاصله پس از انجام آزمایش به رژیم غذایی و فعالیت های طبیعی خود بازگردد.
ممکن است در اولین تخلیه روده پس از آزمایش مقداری خون در مدفوع دیده شود که معمولا مساله نگران کننده ای نیست. در صورتی که دفع خون ادامه پیدا کرد یا دردهای دائمی شکمی و یا تب بالای ۳۷٫۸ درجه سانتی گراد وجود داشت با پزشک مشورت کنید.

پزشک نتایج سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر را مرور می کند و سپس نتایج را با فرد در میان می گذارد.

نتیجه منفی:
در صورتی که پزشک هیچ مورد غیر طبیعی در روده نبیند نتیجه آزمایش منفی است.اگر فرد در معرض خطر متوسط سرطان کولون قرار دارد ، یعنی به جز افزایش سن هیچ عامل خطر دیگری ندارد.پزشک تکرار آزمایش را برای ۵ سال بعد توصیه می کند.

سیگموئیدوسکوپی

سیگموئیدوسکوپی

نتیجه مثبت:
در صورتی که پزشک پولیپ یا بافتی غیر طبیعی در کولون بیابد، نتیجه آزمایش مثبت است.بسته به اینکه یافته ها چه باشند، فرد به آزمایشات دیگر نیاز پیدا می کند (مثل کولونوسکوپی) تا هر مورد غیرطبیعی دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد، نمونه برداری شود یا برداشته شود.پزشک می تواند به وسیله کولونوسکوپی تمامی کولون را از نظر وجود موارد غیرطبیعی غربال کند.

اینکه چه مقدار از کولون و رکتوم می تواند طی سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر دیده شود بستگی به تجربه پزشک و آماده سازی کولون دارد. اگر کیفیت نماهای حاصل از اسکوپ برای پزشک از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد ممکن است لازم بداند که سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر یا آزمون غربالگری دیگری تکرار شود.


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

طبق نتایج یک مطالعه جدید افراد ساکن در مناطق دارای برف زمستانی در معرض افزایش ریسک حمله قلبی بعد از بارش سنگین برف قرار دارند. . .
غذاهایی که موجب بروز افسردگی و استرس می‌شوند را نباید زیاد مصرف کرد که می‌توان به غذاهای سرخ کردنی, گوشت گاو و گوساله، ماهی نمک‌سود ، سوسیس و کالباس اشاره کرد. . .
محققان دانشگاه کلورادو دریافته اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک ها می توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند. . .
حامله شدن با فاصله کم (کمتر از دو سال و نیم از زایمان قبلی) و حامله شدن به دفعات متعدد (بیش از ۴ فرزند) مخاطراتی برای مادر به وجود می‌آورد. . .
همه‌ی ما عادات روزانه‌ای داریم، از تعداد دفعاتی که روی دکمه‌ی توقف زنگ ساعت می‌زنیم تا اینکه صبح حمام ‌می‌کنیم یا شب. . .
مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران، گفت: تا 15 اسفند دفترچه‌های درمانی از همه مراکز تأمین اجتماعی حذف می‌شود. . .
یک روماتولوژیست گفت: مردم از قدیم می پندارند که در هنگام درد های مفصلی از مواد غذایی چون پای مرغ و پاچه استفاده کنند این تصور غلط در این دوره همچنان در میان مردم رواج دارد .. .
جهت تقویت بینایی در افراد باید روزانه ریزمغذی هایی به بدن ما برسد این ریز مغذی ها در گروه های زیر دسته بندی می شوند . . .
به کمک چهار روش طبیعی و ارزان قیمت که تنها پنج دقیقه زمان می‌برد، دندان‌های شما سفید و درخشان شده و دیگر نیازی به روش‌های گران قیمت و مراجعه به دندانپزشک ندارید. . .
محققان دانشگاه روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن‌ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 14,116
  • 7,426
  • 53,238
  • 185,338
  • 1,334,778

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر