• پاسخ به سوالات پزشکی شما
آذر
۲۰
۱۳۹۵

شانس بارداری و پاسخ به سوالات متداول شما

با سلام. من ۳۲ ساله هستم و مبتلا به تنبلی تخمدان می باشم. ۲ سال و نیم است که ازدواج کردم اما شانس بارداری نداشتم و بچه دار نشدم.۴ مرحله درمان هم انجام دادم. چه راه حلی را پیشنهاد می دهید؟

تنبلی تخمدان یعنی تخمک گذاری بی نظم. همین عامل موجب می شود تا شانس بارداری افراد پایین بیاید یا برای حامله شدن نیاز به کمکهای اضافه داشته باشند. این توقع را نداشته باشند که در ۱ بار یا ۲ بار درمان حتما بچه دار می شوند ، چون شانس بارداری در این بین مطرح است. هر درمانی که صورت می گیرد یک درصدی دارد و هیچ کدام ۱۰۰ در ۱۰۰ نخواهند بود. بنابراین باید راههای مختلفی را برای درمان استفاده کرد. بررسی های دیگر هم برای خانم و هم آقا باید انجام بدهند تا مشخص شود که بغیر از این تنبلی تخمدان ، دلیل دیگری وجود نداشته باشد. پس نباید چون ۴ بار درمان صورت گرفته و نتیجه ای حاصل نشده نا امید بشوند.

شانس بارداری

شانس بارداری

چرا در حاملگی یا قبل از آن متفورمین تجویز می شود؟

گاهی برای کمک به بارداری و افزایش شانس بارداری به فرد داده می شود و پس از شروع بارداری دیگر نیازی به مصرف آن نیست. البته در مورد این موضوع که ادامه پیدا کند یا خیر کمی اختلاف نظر وجود دارد. اما اگر برای کنترل قند خون داده شود باید حتما با پزشک مشورت شود شاید نیاز باشد که با شروع حاملگی این قرص به انسولین تبدیل شود.


من ۲ بار باردار شدم ، اما هر دو بار جنین به دلیل کلیه های بزرگ و پلی کیستیک سقط شد. آیا این مشکل درمان پذیر است؟

کلیه های بزرگ و پلی کیستیک در جنین یک ناهنجاری ژنتیکی است . متاسفانه ممکن است که این مشکل تکرار شونده باشد. پس لازم است که مشاوره ژنتیک صورت گیرد تا با بررسی ژن ها، آن درصدی که ممکن است جنین سالم بماند تخمین زده شود.


من ۵ سال پیش تخمدان پلی کیستیک داشتم که با درمان مشکلش رفع شد. اما امسال که دوباره سونوگرافی دادم باز هم عود کرده و تخمدان سمت راستم پلی کیستیک شده است. میخواهم قسمتی از تخمدان سمت راست را بردارم آیا امکان این وجود دارد که باز هم عود کند؟

در مورد تخمدان ۲ مسئله وجود دارد که یکی کیست تخمدان و یکی توده های تخمدانی است. شاید بعضی ها اینطور فکر کنند که خوب یک نوع از هر کدام اینها وجود دارد در صورتی که واقعا اینطور نیست. در واقع ما نزدیک به ۴۰ نوع کیست و توده ی تخمدانی مختلف داریم . بنابراین وقتی مشخص می شود که مشکل مثلا یک کیست در فلان ابعاد بوده ، آنچه برای ما مهم است نوع آن و درنتیجه بافت و پاتولوژی آن می باشد. بر حسب این موارد ما تصمیم میگیریم که نیاز به عمل جراحی وجود دارد یا خیر. در مورد این خانم اگر اینطور تصور کنیم که ادامه همان کیست اول است پس در این صورت نوع آن ، گونه ای از توده ها می باشد که در بدن باقی می ماند و نیاز به درمانهای اضافه دارد . خانمها نباید کیست خود را با هم مقایسه کنند چون ممکن است نوع آنها با هم فرق کند و به طبع هر کدام نیاز به یک روش درمان و صرف زمان داشته باشند. اگر یک تخمدان برداشته شود در وضعیت بارداری خانم تاثیر به سزایی ندارد ، چون اگر یک تخمدان حتی تا ۲۰ درصد هم فعالیت داشته باشد برای بارداری کافیست.

آیا زخم رحم درمان می شود؟

زخم دهانه رحم به یک عفونت مزمن گفته می شود. در این موارد عفونت جدی در نهایت وجود ندارد بلکه از آثار و بقایای آن می توان به زخم اشاره کرد.زخم دهانه رحم نیاز به درمان خاصی ندارد حتی نیاز به فریز کردن هم نمی باشد . درمان تنها در زمانی ضرورت پیدا میکند که فرد ترشحات زیاد و چرکی داشته باشد.

شانس بارداری

شانس بارداری


آیا روش هایی وجود دارد که یک خانم برای حاملگی اول ۲ قلو باردار شود؟

روش های مختلفی وجود دارد تا شانس بارداری ۲ قلو را افزایش بدهد. اما حاملگی ۲ قلو یا چند قلو فرق ندارد از جمله حاملگی های پرخطر است و مسلما کسی دوست ندارد یک حاملگی پرخطر را تجربه کند. حاملگی ۲ قلو خطر زایمان زودرس ، پارگی زودرس کیسه آب ، سقط و . . . را به همراه دارد که مسائل خیلی جدی و نگران کننده خواهد بود. پس نباید آرزو کنیم که حاملگی اول ما با تجربه های بد همراه باشد.

من ۱ ماه و نیم است که حامله هستم و بچه ۲ ساله ای دارم که آبله مرغان گرفته است و من هم قبلا به آبله مرغان مبتلا شدم. آیا برای جنینم ضرری ندارد؟

در صورتی که مادر قبلا آبله مرغان گرفته باشد نسبت به آن ایمن شده و دیگر نمیگیرد. اما اگر قبلا مبتلا نشده این احتمال وجود دارد که از کسی به ایشان منتقل شود و متاسفانه آبله مرغان در بزرگسالی برای فرد بسیار دردناک و خطرناک است ، اما برای جنین خطر زیادی ندارد ، بهتر است فرد برای سلامت جان خودش هم شده به پزشک مراجعه کند.


دختر من ۱۵ سال سن دارد و حدود دو سال است که پریود می شود. در حدود ۴ ماه گذشته تنها یک بار پریود داشت و بقیه لکه بینی بوده ، مشکلش چیست؟

دختر خانم ها در ابتدای بلوغ ممکن است که چنین مشکلاتی را تجربه کنند و پریودهای نامنظم داشته باشند. گاهی ممک است لکه بینی داشته باشند یا گاهی ممکن است که حتی قاعدگی های طولانی مدت هم تجربه کنند. همچنین امکان دارد فاصله قاعدگی ها کم و زیاد شود. تا حدود ۲ الی ۳ سال اول بعد از بلوغ این امر طبیعی تلقی می شود. زیرا بلوغ سیستم عصبی مرکزی هنوز کامل نشده است. در این ۴ ماه که ۳ بار پریود نشده و ۱ بار شده ، همین پریود نشدن می تواند عامل لکه بینی شود ، چون هر از گاهی دیواره های رحم شروع به ریزش کردند و در نهایت لکه بینی رخ داده است. برای تشخیص دقیق این مشکل نیاز به سونوگرافی با کیفیت خوب از رحم و بررسی هورمونی بوده ، در صورتی که مشکلی مشاهده نشده باشد از درمان های طبی مناسب مثلا قرص های هورمونی جلوگیری از بارداری می توان استفاده نمود.


من ۱۵۲ سانتی متر قد و ۳۴ کیلو وزن دارم ، آیا حاملگی من از نوع پرخطر خواهد بود؟

چنین قد و وزنی می تواند شانس بارداری و بارداری خوبی با ختم به خیر شدن هم داشته باشند .فقط باید قبل از بارداری با متخصص تغذیه مشورت کنند تا کمبود ریز مغذی های ضروری برای رشد جنین را نداشته باشد. فقط باید دقت کنند نوزادی که به دنیا می آورند ممکن است کم وزن باشد که این هم به حکمت خدا وابسته است زیرا چنین جثه ای نمی تواند وزن جنین معمولی را تحمل کند. نگران زایمان زودرس و . . . هم نباشند چون آنقدر اهمیت ندارد که به خودشان استرس وارد کنند.

پاسخ ها:
دکتر مریم کاشانیان ( متخصص زنان ، زایمان و نازایی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر