• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
دی
۲۶
۱۳۹۴

شانه یخ زده چگونه و چرا ایجاد می شود؟؟

شانه یخ زده یعنی چه ؟ چه اتفاقی در شانه رخ می دهد؟
در واقع چیزی به اسم یخ در آن ناحیه شانه وجود ندارد یا حتی این که سرد باشد. ولی چون یخ به معنای جمود و سفتی است به آن شانه یخ زده لقب داده اند. در اکثر موارد علت ناشناخته است. اما در بعضی از بیماری ها شیوع آن بیشتر است. معمولا در خانم های ۵۰ سال به بالا بیشتر است. در خانم هایی سکته مغزی کردند یا که مبتلا به بیماری دیابت و کم کاری تیروئید هستند بیشتر دیده می شود. در شانه یخ زده کپسول شانه درگیر است ، در واقع آن لایه نرمی که روی مفصل را می پوشاند و باعث می شود که التهاب ایجاد گردد.

در شانه یخ زده معمولا ما فرایند ۳ مرحله ای داریم و این بیماری خود به خود خوب می شود. مدت زمان شروع بیماری تا بهبودی خود به خودی بیماری بین ۱ ماه تا ۲ سال است. علایم اولیه شامل درد شانه ، درد در حرکات مختلف شانه ولی حرکات را کاملا محدود نکرده است ، این درد ها بین ۳ تا ۴ ماه ممکن است طول بکشد. مرحله دوم ، مرحله خشک شدن است ، در این مرحله بیمار دیگر از درد شاکی نیست ، درد خیلی اذیت نمیکند ولی حرکات شانه محدودتر می شود ، این مرحله بین ۶ ماه تا ۱ سال به طول می انجامد. بعد از این زمان مرحله بهبودی اتفاق می افتد .

راه پیشگیری و درمان شانه یخ زده چیست؟
راه پیشگیری مشخصی برای شانه یخ زده وجود ندارد. البته با کنترل بیماری هایی مثل دیابت و کم کاری تیروئید می توان از آن تا حدی پیشگیری کرد. انجام ورزش های روزمره کششی روی شانه و قرار دادن شانه در وضعیت های مناسب تا حد زیادی از این بیماری جلوگیری خواهد کرد.

در شانه یخ زده اولین اصل درمان بعد از مراجعه به پزشک صبر است . در مرحله اول استفاده از داروهایی که پزشک تجویز می کند ، انجام فیزیوتراپی و توانبخشی و حرکات ورزشی مناسب تا حدود زیادی درد مریض را کم میکند . روش های دیگر تزریق در درون مفصل یا آرتروزکپی (دیدن داخل مفصل) می باشد.

خانم ۴۸ ساله ای هستم که ۵ سال پیش به علت بریدگی دیسک گردن ، دیسک گردنم را عمل کردم . ۱ماه است که شانه هایم خیلی درد می کند و صدا می دهد. علت در چیست؟
ببینید نمیتوانم بگویم که ارتباط مستقیمی بین درد گردن و سوزش شانه وجود دارد باید حتما معاینه صورت گیرد، ولی در مواردی که دیسک گردن شدید باشد و دیسک گردن مهره های بالای گردن را درگیر کند می تواند در مواردی درد و التهاب روی شانه ها ایجاد کند. اگر حرکت شانه ها آزاد است ، یعنی در جهات مختلف بدون محدودیت قابل حرکت باشد و درد هم نداشته باشد ولی سوزش و مورمور و گزگز در کتف داشته باشد منبع این درد احتمالا از گردن است . در صورتی که محدودیت در حرکات شانه وجود داشته باشد منبع درد در شانه می باشد.

شانه یخ زده

شانه یخ زده

من ۲۷ سال سن دارم. تقریبا ۱ سال است که هر دو دستم و شانه هایم کلا بی حس می شود ، ۵ دقیقه میگیرد و دست و شانه هایم را نمیتوانم حرکت دهم. مشکل من در کجاست؟
اگر درد وجود دارد همراه با گزگز و مورمور و خواب رفتگی و دردشان در موقع انجام فعالیت هایی که دستشان بالا باشد بیشتر می شود ، احتمال دارد به دلیل گرفتگی عروق یا عصب هایی باشد که در ناحیه شانه تا گردن وجود دارد.

طرز نشستن جلوی تلویزیون باید چگونه باشد؟
اولا موقع نشستن با دید مستقیم نگاه کنند. دست ها باید روی دسته های مبل قرار گیرند و خیلی آزاد نباشند . از لم دادن بیش از اندازه و فشار روی یک دست خودداری شود. نباید به مدت طولانی بیش از نیم ساعت در یک جا نشست زیرا عوارض قلبی و عروقی دارد.

دختری ۱۸ ساله هستم و بعضی اوقات شانه هایم قفل میکند و تا چند دقیقه نمیتوانم تکان دهم. وقتی که خودش ول میکند تا چند روزی درد ادامه دارد. لطفا دلیلش را توضیح دهید؟
بعضی اوقات در رفتگی های مکرر شانه را داریم ، باید حتما به پزشک مراجعه شود تا بررسی شود و تصمیم گرفته شود که آیا فرد در مرحله ای قرار دارد که عمل جراحی صورت گیرد یا نه در مرحله ای هست که باید با ورزش های خاصی درمان شود. اگر این موارد نباشد دلیل دیگر اسپاسم عضلات ذوزنقه ای شانه است .

چند وقت است که گردنم درد میگیرد و خواب می رود ،دلیلش چیست؟
گردن و خواب رفتن گردن حتما علتی دارد . درد گردن اگر دردی باشد که فقط محدود به گردن باشد و به اندام ها انتشار پیدا نکند معمولا دردهای عضلانی هستند. خواب رفتگی خود گردن خیلی شکایت معمولی نیست ، پس دقت شود که اگر قسمت خاصی از گردن خواب می رود و با جاهای دیگر متفاوت است حتما باید مراجعه کنند به پزشک و بررسی دقیق انجام شود.

پاسخ ها:
دکتر سید مسعود رایگانی ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,300
  • 4,956
  • 32,093
  • 168,670
  • 1,148,400

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر