• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
مهر
۱۱
۱۳۹۵

شنوایی سنجی

رشته ی شنوایی سنجی شاخه ای از علوم توانبخشی است که در آن فراگیرنده بر اساس برنامه ای مدون آموزش می بیند تا ضمن حفاظت شنوایی و پیشگیری از اختلالات آن ، با تشخیص به موقع و مناسب اختلالات دستگاه شنوایی و تعادل و اتخاذ تدابیر لازم از جمله مشاوره ادیولوژیک و توانبخشی برای افراد دچار آسیب شنوایی و تعادل ، بر اساس آخرین اصول علمی و روش های رایج ، به ارتقای سطح بهداشت جامعه کمک کند.

شنوایی سنجی

شنوایی سنجی

وظایف حرفه ای دانش آموختگان شنوایی سنجی:

۱: پیشگیری از آسیب شنوایی ، حفاظت شنوایی ، برنامه ریزی و انجام غربالگری شنوایی در جمعیت هایی نظیر نوزادان ، خردسالان ، کودکان در سنین مدرسه ، مراکز صنعتی ، کارگاهی ، نظامی و . . . و ارایه ی مشاوره شنوایی سنجی در این حیطه.

۲: انجام معاینات بالینی و آزمون های رفتاری ، فیزیولوژیک و الکتروفیزیولوژیک نظیر پتانسیل های برانگیخته شنوایی (ERA و OAE) برای بررسی عملکرد شنوایی و تفسیر نتایج آنها و همچنین ارایه ی مشاوره شنوایی شناسی در این حیطه.

۳: ارزیابی وزوز گوش و توانبخشی آن با استفاده از انواع روش های غیر دارویی و غیر جراحی

۴:انتخاب ، تجویز، ارزیابی ، فیتینگ ، کمک به سازگاری و توزیع وسایل کمک شنوایی و ارتباطی فردی و گروهی به منظور تقویت صداها و پیشگیری به موقع از عوارض سوء آسیب شنوایی برای کمک به برقراری ارتباط و ارایه ی مشاوره شنوایی شناسی در این حیطه.

۵: راهبری و اجرای برنامه های توانبخشی ادیولوژیک شامل گفتار خوانی ، رشد مهارت های شنیداری ( تربیت شنوایی) و رشد زبان و ارایه ی مشاوره شنوایی شناسی در این حیطه.

۶: انجام توانبخشی شنوایی برای افرادی که پروتز شنوایی دریافت کرده اند.

۷:نظارت و پیگیری اجرای صحیح روش های برقراری ارتباط بین کم شنوایان ، مربیان و غیره ( برای مثال: نحوه برقراری ارتباط با کودک دو زبانه ، برقراری ارتباط با کم شنوا در کلاس درس عادی و . . . )

۸:تعیین ، تجویز ، کاربرد و تنظیم تجهیزات تقویت صوتی مناسب و روش های بهبود کیفیت صدا در محیط های آموزشی افراد مبتلا به اختلالات شنوایی.

۹: انجام پژوهش در زمینه های شنوایی و تعادل

شنوایی سنجی

شنوایی سنجی

تاریخچه ی رشته شنوایی سنجی:
این رشته در طول جنگ جهانی دوم و در ایالات متحده به صورت مستقل شکل گرفت و هم اکنون تا مقطع دکتری ارتقا یافته است. مقطع کارشناسی رشته ی شنوایی شناسی در ایران از سال ۱۳۵۵ تاسیس شد و در سال ۱۳۷۲ به مقطع کارشناسی ارشد ارتقاء یافت.
تعداد کل واحدهای درسی مقطع کارشناسی ۱۳۰ واحد است که دروس آن به صورت نظری ، عملی و کارآموزی در عرصه برنامه ریزی شده است.

موقعیت های شغلی شنوایی سنجی :
دانش آموختگان رشته ی شنوایی شناسی علاوه بر اشتغال در مراکز دولتی نظیر مراکز وابسته به وزارت بهداشت ، سازمان بهزیستی ، هلال احمر و وزارت آموزش و پرورش ، می توانند به شرط داشتن سابقه ی کار لازم ، مراکز ارزیابی شنوایی خصوصی ایجاد نمایند.

منبع:
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,303
  • 4,956
  • 32,096
  • 168,673
  • 1,148,403

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر