• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
اردیبهشت
۲۸
۱۳۹۵

شوک آنافیلاکسی و پاسخ به سوالات شما در این زمینه

آیا حساسیت به پنی سیلین تنها عاملی است که می تواند شوک آنافیلاکسی شدید ایجاد کند؟
خیر. آنافیلاکسی به دلایل متفاوت که می تواند دارویی و غیر دارویی و همچنین غذایی و غیر غذایی باشد رخ می دهد. حدود ۰٫۵ تا ۲ درصد از مردم جامعه به این بیماری مبتلا هستند. آنافیلاکسی واکنش بسیار شدید ، حاد و بسیار پیش رونده است که در صورت عدم رسیدگی و شناخت به موقع و درمان صحیح حتی می تواند کشنده باشد. بنابراین باید همه پزشکان و همچنین همه کادر درمان در مورد شوک آنافیلاکسی اطلاعات پایه ای را داشته باشند.


چه فرقی بین آلرژی های معمولی و شوک آنافیلاکسی وجود دارد؟

در شوک آنافیلاکسی سریع و پیش رونده است و می تواند موجب آزاد سازی فاکتورهای التهابی در تمام ارگان های بدن شود. همه آنافیلاکسی ها لزوما با شوک و افت فشار خون همراه نیستند مگر در موارد بسیار شدید. حتی گاهی آنافیلاکسی وجود دارد ولی آنقدر خفیف است که پزشک نمی تواند تشخیص دهد و با آلرژی های معمولی اشتباه گرفته می شود زیرا یک سری علامت های پوستی را به همراه دارد.

شوک آنافیلاکسی

شوک آنافیلاکسی

بعد از علائم پوستی ، علائم تنفسی فوقانی و تحتانی ، علائم گوارشی و تغییراتی در سیستم قلبی و عروقی و کاهش هوشیاری اتفاق می افتد. اگر کسی با یک عامل ناشناخته برخورد کرده است و علائم پوستی و مخاطی شامل قرمزی پوست ، خارش و کهیر یا گزگز دور لب و دهان شوند و یا تورم دور لب، زبان و حلق رخ دهد همراه علائم تنفسی فوقانی مثل سرفه ، آبریزش ، عطسه ، سوزش و خارش بینی و یا علائم تنفسی تحتانی شامل سرفه ، خس خس و نفس تنگی ، علائم گوارشی شامل کرامپ ها و دردهای شدید پیچشی شکم و تهوع و استفراغ و حتی اسهال بدون کنترل و همچنین افت فشار خون می تواند اتفاق بیوفتد. اگر ۲ علامت رخ دهد می توان گفت که فرد دچار شوک آنافیلاکسی شده است.
گاهی اوقات عامل مشخص است ، مثلا فردی قبلا حساسیت به پنی سیلین داشته است و در گذشته شوک آنافیلاکسی را تجربه کرده است. حالا به دنبال دریافت پنی سیلین یا خانواده پنی سیلین دچار افت فشار خون شده است ، همین افت فشار به تنهایی بدون علائم پوستی و گوارشی و تنفسی فوقانی و تحتانی و علائم قلبی و عروقی می توان معادل آنافیلاکسی دانست.


وقتی در محیط سرد می روم ، دور لب هایم ورم میکند و سطح پوستم بالا می آید و خارش میگیرم. این مشکل از چیست؟

ما یک سری کهیرهایی داریم به نام کهیرهای فیزیکی. کهیرهای فیزیکی تحت عوامل فیزیکی از جمله درجه حرارت محیط ، گرمای هوا ، نورآفتاب ، فشار ممکن است برای فرد به وجود آید. کهیرهای سرما طیف مختلفی دارد که حدود ۹ نوع است. فرم های معمول هم همین مواردی است که در اثر مواجهه با سرما یا پس از دقایقی قرار گرفتن در سرما رخ می دهد. حتی در زمانی که یک فرد از محیط گرم وارد محیط سرد و بالعکس می شود ممکن است که کهیر بزند. در چنین افرادی ممکن است رد پای عفونت مزمن پیدا شود که این عفونت عامل کهیر شده باشد. در این گونه موارد باید توسط پزشک یک معاینه ای صورت گیرد و توصیه می شود از قرار گرفتن در سرمای شدید خودداری شود. درمان های دارویی کم عارضه ای هم وجود دارد که بهبودی به فرد می بخشد.

چه موادی بیشترین آلرژی را ایجاد میکند؟
کسانی که در چند ماه اول زندگی دچار حساسیت های پوستی و گوارشی شدند احتمال ابتلای آنان به حساسیت های غذایی بالاست، اما فرض کنید بچه ۳ ماهه ای را با علائم اگزما آورده اند ما در بررسی ها و شرح حالی که میگیریم می توانیم به رد پای یک عامل تغذیه ای و غذایی که مادر خورده است برسیم. ولی وقتی بچه ۱۰ ساله یا بزرگتر نزد ما می آید با علائم اگزما ، احتمال اینکه فاکتورهای تغذیه ای را پیدا کنیم کم است. یا در کهیرهای حاد احتمال اینکه فاکتور غذایی یا دارویی را پیدا کنیم وجود دارد. اما در کهیرهای مزمن احتمال ابتلا به آلرژی های غذایی کم است . یا در آلرژی های تنفسی در کسانی که رینیت آلرژیک یا سینوزیت یا آسم آلرژیک دارند امکان ابتلا به آلرژی های غذایی در این افراد خیلی بالا نیست. شیر، سفیده ی تخم مرغ ، زرده ی تخم مرغ ، گندم ، سویا ، کنجد و بادام ، غذاهای دریایی و میگو ، شایع ترین غذاهایی هستند که آلرژی زا هستند. اما هر ماده غذایی بجز آب هم می تواند آلرژی زا باشد. کشنده ترین حساسیت غذایی هم حساسیت به بادام زمینی است البته این در همه افراد صدق نمیکند.در مورد بچه های کوچک تر ممکن است حساسیت به پروتئین شیر گاو داشته باشند و این حساسیت گوارشی به صورت ایجاد رگه های خونی یا دفع موکوس در مدفوع باشد که باید این پروتئین از برنامه غذایی حذف گردد.

شوک آنافیلاکسی

شوک آنافیلاکسی


من دچار خارش مکرر دست هایم هستم. علت چیست؟

شستشوی مکرر دست با مواد شیمیایی باعث می شود آن لایه های محافظ پوست از بین برود. تماس با مواد شیمیایی یا سیمان ممکن است منجربه به بروز علائمی فقط در ناحیه دست ها شود. نشانه مهم این است که بعد از قطع تماس علائم برطرف می شود.


درمان شوک آنافیلاکسی چیست؟

اولا که دوری ازآلرژن ها مهم ترین گام در جلوگیری از ایجاد این شوک می باشد. در صورتی که سابقه ایجاد شوک وجود دارد ، باید همیشه آمپول اپی نفرین در دسترس شما باشد تا بدون فوت وقت در قسمت خارجی عضله ران تزریق کنید و سریعا به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

پاسخ ها:
دکتر محمد نبوی (فوق تخصص آسم و آلرژی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,301
  • 4,956
  • 32,094
  • 168,671
  • 1,148,401

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر