• میکروسکپ سلام سلامتی
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

عدم تعادل و ارتباط آن با مشکلات موجود در گوش

الف: آیا خارش گوش میتواند منجربه عدم تعادل شود؟
یکی از مواردی که باعث عدم تعادل و سرگیجه میشود در واقع همان بیماری منیر است. علاوه بر آن در فصول خاصی از سال فرد به دلیل آلرژی هم دچار عدم تعادل و سرگیجه میشود.آلرزی خودش میتواند باعث خارش گوش هم بشود. از این نظر میتواند بین خارش و عدم تعادل ارتباطی وجود داشته باشد ولی در غیر این صورت هیچ ارتباطی بین این دو موضوع قرار ندارد.

ب: من مبتلا به بیماری منیر هستم. نمک که میخورم بدتر میشود. احساس عدم تعادل و درد در صورت دارم. احساس میکنم بینی ام میخواهد از جایش کنده شود. آیا درمانی دارد؟
بیماری منیر ارتباط مستقیمی با میزان نمک ورودی به بدن دارد. کسانی که مبتلا به سندرم منیر هستند و علائمی مثل کاهش شنوایی ˓ وزوز گوش ˓ سرگیجه دارند ˓ وقتی نمک به میزان زیادی استفاده میکنند میزان فشار مایع گوش داخلی افزایش میابد. این مسئله باعث تشدید علائم میشود.

ج: وقتی در ماشین مینشینم دچار سرگیجه میشوم ˓علت از کجاست؟
این را به عنوان بیماری حرکت نام میبرند که بدلیل مشکل در گوش داخلی رخ می دهد. عده ای از افراد هستند که در آسانسور ˓ پله برقی و سایر وسایل حرکتی از بچگی دچار مشکل میشدند . این افراد حتما باید در صندلی جلو ماشین بنشینند و به یک نقطه ثابت نگاه کنند . از حرکت دادن سر به طرفین و نگاه کردن به اطراف جاده پرهیز کنند. در موارد خیلی شدید هم میتوانند از داروهای خاصی استفاده کنند.

عدم تعادل

عدم تعادل

د: من مبتلا به میگرن هستم. گاهی دچار عدم تعادل هم میشوم. آیا این دو با هم در ارتباط هستند؟
دقیقا میگرن با سرگیجه و عدم تعادل ارتباط مستقیمی دارد. در بعضی افراد مبتلا به میگرن ˓ عصبی که مربوط به حفظ تعادل است ممکن است دچار مشکل شود. افرادی که میگرن کلاسیک دارند قبل از سردرد دچار علائمی میشود که میتواند چشمی (سیاهی رفتن چشم) ˓ دوبینی ˓ تغییر در حس صورت باشد شود . همچنین در علائم قبل از میگرن میتوانیم سرگیجه را هم جای دهیم. یعنی قبل از سردرد با سرگیجه شروع شود.


ه: در فصل تابستان که بچه ها به استخر می روند آیا حتما لازم است که کانال گوش بسته شود؟ آیا این ورود آب میتواند منجربه عفونت شود؟

در صورتی که مجرای بیرونی گوش دست کاری و زخم نشود ˓ اگر آبی هم داخل گوشش برود به پرده گوش میخورد و برمیگردد و مشکلی برای فرد ایجاد نمیکند. رطوبت بیش از اندازه ˓ دست کاری های بی مورد گوش میتواند باعث التهاب مجرای بیرونی گوش شده و عفونت پدید آورد. بهترین کار این است که فرد وقتی از استخر در می آید از فاصله مناسب سشوار را مقابل گوش خود بگیرد تا آب سریع تبخیر شود. اگر مشکل حادتر شود میتوانیم از داروهایی استفاده کنیم تا التهاب را کم کند.

ی: آیا شیرجه زدن در آب میتواند به گوش آسیب بزند؟
هر نوع تغییر ارتفاع ناگهانی چه به سمت بالا باشد در پرواز و چه به سمت پایین باشد در شیرجه زدن ˓ میتواند به علت خوب عمل نکردن شیپور استاش در آن لحظه باعث تغییر فشار در دو طرف گوش و در نتیجه آسیب به پرده گوش شود. در زمانی که در هواپیما هستیم با عمل بلع (آدامس جویدن) و خمیازه میتوانیم باعث باز شدن شیپور استاش و رفتن هوا به پشت پرده گوش و بهتر شدن گوش شویم.

پ: آیا شستشوی گوش باعث افزایش شنوایی میشود؟
معمولا میزان ترشح جرم و میزان خروجی آن به گونه ای است که در گوش تجمع نمی یابد. اما اگر جرم گوش تجمع یابد با شستشو ۱۰ تا ۱۵ درصد میتوان شنوایی را افزایش داد.

پاسخ ها:
دکتر عباس صفوی( فوق تخصص بیماریهای گوش و حلق و بینی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,324
  • 4,956
  • 32,117
  • 168,694
  • 1,148,424

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر