• پاسخ به سوالات پزشکی شما
مهر
۱
۱۳۹۴

علایم سرطان پروستات و پاسخ به سوالات متداول شما

آگاهی از علایم سرطان پروستات مهم ترین راه برای تشخیص زودرس آن توسط خود فرد می باشد تا هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و اقدامات درمانی برای وی صورت بگیرد.


الف: آیا خون در ادرار میتواند از علایم سرطان پروستات باشد؟

ما همیشه خون در ادرار را باید جدی بگیریم. بطور معمول ادرار خون ندارد چون که مخاط مانع از ورود خون میشود. گاهی این مخاط آسیب میبیند و باعث تشکیل خون در ادرار میشود . چرا آسیب میبیند؟ اولین عامل بیماری است. عفونت دستگاه ادراری , سنگ های دستگاه ادراری , سرطان های دستگاه ادراری و سرطان پروستات در موارد پیشرفته است که تهاجم به مجرا ایجاد کرده و خون نمایان میشود.

ب: اگر کسی وازکتومی کرده باشد میتواند بچه دار شود؟
اگر عمل وازکتومی بطور صحیح و کامل انجام شود و لوله کامل قطع شود امکان بچه دار شدن بطور طبیعی وجود ندارد. اما از طریق لقاح خارج از بدن میشود. ما اسپرم را با سوزن از اطراف بیضه خارج میکنیم بعد با تخمک خانم که قبلا خارج شده لقاح دهیم و داخل رحم خانم قرار دهیم.

پ: آیا تکرر ادرار هم میتواند جزء علایم سرطان پروستات باشد؟
معمولا در کسانی که سرطان پروستات میگیرند , بزرگی خوش خیم پروستات هم دارند. اکثرا تکرر افراد که با افزایش سن ایجاد میشود ناشی از بزرگی خوش خیم پروستات است. معمولا سرطان پروستات این علامت را کم میدهد مگر این که سرطان به سمت مثانه تهاجم پیدا کرده باشد و انسداد دهد.

ت: آیا بزرگی پروستات یا سرطان پروستات میتواند باعث ناباروری شود؟
بزرگی خوشخیم و سرطان پروستات بطور مستقیم روی باروری تاثیر ندارد , مگر این که به اجزایی که در باروری نقش دارند تهاجم کنند مثلا کیسه های سازنده منی که در پشت پروستات قرار دارند. یا مجرایی که مایع منی باید عبور کند بسته شود. همچنین درمان هایی که برای از بین بردن سرطان پروستات انجام داده میشود ممکن است باعث آسیب به این اجزا و ناباروری شود.

ث: وجود خون در منی آیا با علایم سرطان پروستات ارتباطی دارد؟
مردها از وجود خون در منی بیشتر از وجود خون در ادرار میترسند. نشان دهنده این است که اتفاقی در کیسه های سازنده منی رخ داده است. عفونت , التهاب و حتی سرطان پروستاتی که به کیسه ها تهاجم یافته میتواند خون بدهد. اکثریت خون در منی زمینه عفونت دارند و خطرناک نیستند. اما همیشه باید پیگیری شوند.

علایم سرطان پروستات

علایم سرطان پروستات

ج: آیا التهاب پروستات از علایم سرطان پروستات می باشد؟
معمولا در کسانی که نزدیکی کم دارند ترشخ خیلی کم از پروستات در آنجا تجمع میابد والتهاب و زمینه عفونت را میتواند فراهم آورد. ما همیشه به این افراد نزدیکی شرعی با همسر را توصیه میکنیم تا مایع منی خارج شود و التهاب پروستات کمتر گردد. اما اینکه التهاب زمینه سرطان باشد , نه چیز ثابت شده ای نیست.


د: همسرم واریکوسل دو طرفه داشته و ۴ ماه است عمل کرده است اما نتیجه نگرفتیم. در آزمایش حرکت اسپرم بسیار کند ولی تعدادش به اندازه است. چه باید کنیم؟

شایع ترین علت ناباروری قابل درمان در مردان است. رگ های بیضه وقتی دست زده میشوند حالت کرمی شکل دارند.ما به پسران جوان در زمان بلوغ توصیه میکنیم که باید طنابی که بیضه از آن آویزان است را دست بزنند ببینند حالت مارپیچی دارد یا نه. اگر حالت مارپیچی دارد بیماری واریکوسل است. واریکوسل وقتی عمل میشود از حدود ۳ ماه بعد تازه بهبود اسپرم شروع میشود. اگر در تعداد اثر مثبت داشته توصیه من این است که ۲ الی ۳ ماه دیگر صبر کنند. ضمنا در کنار درمان واریکوسل برخی داروها و برخی ویتامین ها میتواند تاثیر مثبت داشته باشد.

ه: تعداد اسپرم ها ۱۰ میلیون باشد شانس باروری وجود دارد؟
تعداد اسپرم ها بطور استاندارد ۱۵ الی ۲۰ میلیون در ۱ سی سی باید باشد. شانس باروری ۱۰ میلیون اسپرم نسبت به سایر افراد پایین تر است ولی شانس بردن را دارند.

ی: آیا عمل واریکوسل نیاز به ۴ الی ۵ ماه استراحت مطلق دارد؟
خیر. معمولا عملی است که وقتی صبح انجام شود شب بیمار مرخص میشود . بهترین روش عمل هم بصورت ظریف و میکروسکوپی است. توصیه میشود ۲ الی ۳ ماه بعد از عمل وسایل سنگین بلند نکنند و میتوانند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهند.

پاسخ ها:
دکتر محمدرضا نوروزی (متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,310
  • 4,956
  • 32,103
  • 168,680
  • 1,148,410

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر