• پاسخ به سوالات پزشکی شما
آبان
۲۳
۱۳۹۵

علل واریس و پاسخ به سوالات متداول شما در این زمینه

علل واریس را توضیح دهید؟
واریس در تعریف ساده به اتساع غیر طبیعی وریدها گفته می شود که به علت بیماری واریس اتفاق می افتد. بعضی مواقع خانم ها نگران رگ های معمولی روی دست و پا هستند و شک دارند که این واریس است یا خیر. باید پاسخگو باشم که دیده شدن رگ های وریدی زیر پوست یک پدیده عادی است و بخصوص در اشخاصی که لاغر هستند رویت می شود. اما زمانی که این رگ ها بر آمده و پیچ و خم دار می شوند باید توجه به آنان را جدی بگیریم. چون وقتی ورید از نظر عرضی بزرگ شود در نتیجه از نظر طولی هم طویل تر می شود. در ادامه رگ ها در یک جهت مستقیم در پا ( شایع ترین اندام برای واریس) حرکت نمی کنند. در مرحله اول رگ های وریدی متسع و طویل می شود. اما علت عمده واریس اختلال در جایی است که ، رگ های ارتباطی ورید های سطحی را به عمقی متصل میکند و حاوی دریچه ای یکطرفه ( یعنی خون سطحی به سیستم عمقی برود و از سیستم عمقی توسط دریچه ها به سمت قلب هدایت شوند) هستند . وقتی فرد راه می رود بخاطر انقباض عضلانی رگ های عمقی فشرده می شوند ، در این حالت خون به سمت بالا حرکت میکند ، وقتی عضله از حالت اتقباض خارج شود رگ ها آزاد می شوند و خون سطحی به سیستم عمقی و در نتیجه به قلب هدایت می شود. فردی که سالم است در زمان راه رفتن فشار وریدی افزایش پیدا نمیکند زیرا سیستم پمپاژ دائمی که عمدتا در کف پا قرار دارد بخوبی کار میکند.

علل واریس

علل واریس

لطفا عوامل ایجاد واریس را نام ببرید؟
آنچه موجب خرابی دریچه ها می شود چندین نوع است. یک عامل وراثت است. در برخی افراد جدار رگ ها ضعیف تر از حد معمولی ست.این درچه ها به صورت ۲ لتی بوده ، در حالتی که رگ جدا شود این لت ها به هم نمیرسند. در نتیجه مسیر یک طرفه ۲ طرفه شده و خون به قلب پمپاژ نمی شود و واریس رخ می دهد.علت دوم چاقی است که برگ ترین تهدید به حساب می آید زیرا ۶۵ درصد از جامعه ما چاق هستند. فشار اضافی روی ورید موجب نارسایی سیستم عمقی می شود که هم موجب واریس های سطحی و عمقی می شود و هم ورم رخ میدهد.یکی دیگر از علل ایجاد واریس بارداری است. منتهی این بارداری در کسانی موجب واریس می شود که زمینه ارثی داشته باشند . عوامل دیگر هم که برای واریس می توان نام برد مخصوص کسانی ست که به صورت ارثی زمینه واریس را داشته باشند مثل کسانی که دائما سر پا هستند که موجب افزایش فشار روی ورید های عمقی می شود.

آیا کم تحرکی می تواند از علل واریس باشد ؟ مثل کسانی که پشت میز نشین هستند.
وقتی ما به صورت ثابت در جایی بایستیم فشاری که روی وریدها وارد می شود از فاصله زمین تا قلب است. اگر مثلا سانتی متر۱۸۰ قد دارید به اندازه فشار آب ۱۵۰ سانتی متر روی وریدهای پا فشار می آید. اما پا به پا شدن ، سر پنجه پا بلند شدن ، قدم زدن می تواند فشار وریدی را کاهش دهد به حدود فشار آب در اندازه ی ۴ تا ۵ سانتی متر می رسد. کسانی هم که پشت میز نشین هستند می توانند هر چند دقیقه یکبار بلند شوند و راه بروند یا حداقل در جای خود می توانند پنجه های پاهای خود را بالا و پایین برده تا منقبض بشود و فشار وریدی کاهش یابد.

آیا رگ های واریسی می تواند لخته به وجود آورد و مانع رسیدن خون به مغز شده و موجب سکته قلبی شود؟
واریس وقتی اتفاق می افتد یعنی یک بیماری رخ داده که نیاز به درمان دارد و می تواند زمینه ساز سایر بیماری ها هم باشد. در کسانی که زمینه ارثی از علل واریس را دارند می توانند جوراب های واریس از نوع کلاس ۱ را بپوشند تا واریس رخ ندهد. جوراب ها از نظر میزان فشار طبقه بندی می شود و در کلاس ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴ قرار دارند. اما کسانی که نمی دانند زمینه ارثی دارند یا خیر باید به آنها توصیه کنم که هرگز به صورت ثابت نمانند و دائما پاها را حرکت دهند. حتی افرادی که زمینه ارثی دارند بهتر است در زمان ورزش هم جوراب واریس را بپوشند.

علل واریس

علل واریس


واریس هایی که در طی بارداری ایجاد می شوند ، بعد از زایمان از بین خواهند رفت؟

اگر واریس ایجاد شود دیگر نمی توان آن را بطور کامل از بین برد. این بیماری پیشرونده است و نیاز به درمان دارد. اگر علل واریس درمان نشود ، فشار وریدی ایجاد می شود و بعد این فشار به فشار مایع بین سلولی منتقل می شود و افزایش فشار مایع بین سلولی تغذیه عضو را دچار مشکل میکند. در نهایت افراد دچار زخم های واریسی در قسمت داخلی پا در بالای قوزک داخلی رخ می دهد . در ابتدا دانه های زرد رنگی در این قسمت دیده می شود که خونریزی های زیر جلدی در اثر افزایش فشار وریدی می باشند.این لکه های زرد حالت تیره و در مرحله بعدی حالت سیاه رنگ پیدا میکند که در انتها به زخم ختم می شود. این زخم ها با هیچ دارویی درمان نمی شود مگر اینکه درمان واریس به صورت اصولی صورت گیرد و از جوراب های واریس استفاده کنند.

آیا برای درمان و یا پیشگیری از واریس دارویی توصیه میکنید؟
تا به امروز برای پیشگیری و درمان واریس هیچ دارویی کشف نشده است و وجود ندارد.


آیا استفاده از جوراب مفید است؟

استفاده از جوراب پیشرفت را کند می کند و از عوارض جلوگیری میکند اما روش درمانی نیست و برای درمان باید از روش های درمانی استفاده کرد . در واریس های پیشرفته در هر سنی باشد چون امکان ایجاد لخته و درد وجود دارد دیگر استفاده از جوراب فایده ندارد و باید درمان صورت گیرد.


من مبتلا به DVT بودم و مدت ۱ سال از وارفارین و جوراب واریس استفاده کردم. اما پای من بهبود نیافت . چه باید کنم؟

ما ۲ نوع واریس دارم:
علل واریس ازنوع اولیه که همان علت ارث مطرح است و ثانویه که در اثر عواملی مثل DVT یعنی لخته شدن خون در رگ های وریدی عمقی رخ می دهد. این لخته شدن در برخی موارد به علت زمینه ای مثلا مشکل در فاکتورهای انعقاد خون افراد است. بعضی موارد هم به دلیل تصادفات و ضربه هایی که وارد می شود ایجاد میگردد. از علل واریس می توان به عامل دیگر یعنی چاقی افراد است. وقتی راه رگ های عمقی با لخته بسته می شود ، خون راه دیگری برای عبور بجز راه رگ سطحی ندارد . این که حرکت به ناچاراز رگ های سطحی به طرف قلب است موجب واریس میگردد. این رگ های واریسی که به علت ثانویه ایجاد شده به هیچ وجه نباید برداشته شود . زیرا اگر برداشته شوند افزایش فشار وریدی دردناک می شود و مریض نه تنها بهتر نمی شود بلکه بدتر هم می شود. برای بهبود حال این افراد جوراب واریس بهترین راه حل است. افرادی که مشکل وریدهای عمقی دارند و با پوشیدن جوراب هم ورم پای آنان بهبود نمی یابد تا مدتی از داروهای ضد انعقاد خون باید استفاده کنند. ۲ تا ۳ روز اول هپارین بعد همزمان شروع وارفارین هم داریم. بعد حدود ۲ تا ۳ هفته وارفارین راقطع میکنیم و تست های انعقادی را انجام میدهیم .اگر مشخص شود زمینه ارثی است باید مادام العمر از وارفارین استفاده شود.

پاسخ ها:
دکتر سید محمدرضا کلانتر معتمدی (فوق تخصص جراحی عروق)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر