• پاسخ به سوالات پزشکی شما
فروردین
۲۶
۱۳۹۵

غربالگری کم کاری تیروئید و اهمیت آن در نوزادان

اگر غربالگری کم کاری تیروئید در ۳ تا ۵ روزگی انجام نشود چه مشکلاتی به همراه دارد؟
در ۲ تا ۳ سال اول زندگی کم کاری تیروئید بسیار مهم و تشخیص آن از اهمیت بالایی برخوردار است. علت این است که رشد مغز در ۳ سال اول زندگی کامل می شود ، اگر هر عامل مضری در این ۳ سال به سلولهای مغز صدمه بزند عقب ماندگی ذهنی اتفاق می افتد.هورمون های تیروئید یکی از مهم ترین هورمونها در رشد و افزایش تعداد سلولهای مغز می باشد. حالا چرا کم کاری مادرزادی تیروئید می نامیم؟ زیرا در ۳ سال اول زندگی رخ داده و این مشکل از بدو تولد وجود داشته است. مواردی که بعد از ۳ سالگی رخ دهد در گروه کم کاری مادرزادی تیروئید قرار ندارد.

به دلیل این که تنها ۱۰ درصد از نوزادان تنها علائم کم کاری مادرزادی تیروئید را نشان می دهند و زمان هم در تشخیص این بیماری بسیار اهمیت دارد در همان ۳ تا ۵ روزگی این تست غربالگری کم کاری تیروئید را قرار داده اند. در نوزادان مشکوک علاوه بر خونی که از پاشنه پا گرفته شده بود بعد از جواب تست قبل باید برای تایید سریعا از رگ نوزاد خون گرفته شده و در صورت مبتلا بودن به سرعت درمان را آغاز کرد.


علائم مشکوک در غربالگری کم کاری تیروئید را نام ببرید؟

ملاج نوزادی که کم کاری تیروئید دارد کمی بزرگ تر است علت هم رشد نامناسب استخوان ها در داخل رحم است. پف آلود و زرد بودن بچه به دلیل عمل کند آنزیم دفع کننده بیلی روبین در رابطه با زردی اوایل تولد، که در نتیجه زردی فیزیولوژیک طولانی مدت خواهند داشت. نوزادانی ساکت که دیر طلب شیر میکنند و والدین از آنها راضی هستند. گریه های ضعیف دارند ، در زمان شیر خوردن ممکن است که خوب شیر را بلع نکنند و در حلقشان برود که حالت سرفه و حتی آپنه به آنان دست می دهد. فتق نافی و شکم برجسته ،عمل دفع در آنان دیر اتفاق می افتد. وقتی بزرگ تر می شود علائم خودشان را بیشتر نشان می دهند ، مثلا رشد قدی نامناسب یا پیدا کردن مهارت ها و بطور کلی در تکامل آنان مشکل وجود دارد. بچه ها در ۲ ماهگی باید لبخند بزنند ، در ۴ ماهگی گردن بگیرند ، در ۶ ماهگی بنشینند ، در ۹ ماهگی روی زمین بخزد که متاسفانه در بچه های مبتلا با مشکل روبه رو هستند و اغلب اتفاق نمی افتد یا با تاخیر همراه است. در بعضی بچه های مبتلا وقتی بزرگ تر می شوند بازهم صورتشان کمی زرد است که این بار به دلیل بیلی روبین نیست و به دلیل کاروتن (کاروتن به ویتامین آ تبدیل نمی شود) است که در خون فرد بالا می رود زیرا آنزیم تبدیل کننده آن به ویتامین آ خیلی کند عمل میکند. معمولا زبان از دهان خارج شده ، ملاج دیرتر بسته می شود ، دندان دیرتر در می آید.

غربالگری کم کاری تیروئید

غربالگری کم کاری تیروئید

آیا کم کاری مادرزادی تیروئید مشخص شده در غربالگری کم کاری تیروئید درمان قطعی دارد؟ تا چه زمانی؟
درمان کم کاری تیروئید ، درمان جانشینی است یعنی یک هورمونی در بدن ساخته نمی شود به جای آن ما دارو می دهیم که از طریق خوراکی به خوبی جذب می شود. این دارو محرک هورمون تیروئید نخواهد بود. کم کاری مادرزادی تیروئید می تواند گذرا و یا دائمی باشد. اگر یک ژن از مادر به ارث ببرد کم کاری تیروئید از نوع گذرا ولی اگر از پدر و مادر ۲ ژن را به ارث ببرد کم کاری تیروئید دائمی خواهد بود. کم مصرف کردن و از طرفی دیگر زیاد مصرف کردن ید (مثل استفاده از بتادین برای بند ناف نوزاد) می تواند باعث این بیماری شود. تا جایی که من میدانم برای بند ناف هیچ دست کاری توصیه نمی شود. حتی استفاده از بتادین برای ضدعفونی کردن مجرا در زایمان طبیعی هم می تواند کم کاری مادرزادی تیرویید ایجاد کند.بیماری های خود مادر مثلا مادری پرکاری تیروئید داشته و قرص ضد تیرویید میخورد آن قرص از طریق جفت می تواند به جنین برسد و ایجاد کم کاری تیروئید کند یا مادری بیماری خود ایمن تیروئید دارد آنتی بادی از جفت میگذرد و در جنین ایجاد کم کاری تیروئید میکند.

تا ۳ سال اول زندگی در بازه های زمانی مختلف باید از بچه آزمایش گرفته و سطح هورمون وی در غربالگری کم کاری تیروئید تعیین شود. دوز دارو اهمیت فراوانی دارد، زیرا زیادی هورمون تیرویید هم مشکل ساز است چون باعث زود بسته شدن استخوان جمجمه و عدم رشد مغز می شود ، گاهی باعث رشد سریع سلولهای مغز می شود که این هم خطرناک است.

بعد از ۳ سال اول ۱ ماه دارو را قطع میکنیم و بعد دوباره آزمایش میکنیم ببینیم چه تغییری رخ داده است. اگر در آزمایش هنوز هم کم کاری دیده می شود این بچه تا پایان عمر باید دارو مصرف کند. اگر دیده نشد کودک را رها نمیکنیم چند مدت دیگر باز هم پیگیری میکنیم تا مطمئن شویم که مشکلی وجود ندارد.

من یک پسر ۵ سال و ۳ ماهه دارم که قد ۱۱۰ و وزن ۱۸ کیلو دارد. در زمان فعالیت خیلی عرق میکند. پدرش هم همین طور است. تمام آزمایشات را هم دادم و مشکلی نداشت. علتش چیست؟
پرکاری تیروئید می تواند از دلایل تعریق زیاد باشد. گاهی کمبود ویتامین د با تعریق همراه است. این کودک باید به پزشک برده شود تا معاینه بالینی وآزمایش ها و اندازه گیری فشارخون بررسی شود تا پزشک تشخیص دهد علت مرضی برای این تعریق وجود دارد یا خیر. اگر علتی وجود نداشت می تواند ارثی بوده باشد. افرادی که بیش از حد عرق میکنند مثلا دست هایشان آنقدر عرق میکند که نمی توانند خودکار در دست بگیرند که باید به متخصص پوست مراجعه کنند ، یک سری محلول هایی وجود دارد که مشکل آنان را حل میکند.

پاسخ ها:
دکتر مریم رزاقی آذر ( فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر