• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
آبان
۹
۱۳۹۵

فاسیولازیس

فاسیولازیس:
بیماری در اصل مخصوص حیوانات بوده و انسان بطور تصادفی مبتلا می شود. با افزایش شیوع آن از سال ۱۹۸۰ توصیه شد که بیماری صرفا زئونوز نبوده بلکه از بیماری های انگلی خاص انسان است. انسان معمولا با خوردن سبزی آلوده به لارو ، به این بیماری مبتلا می شود.

در گذشته بیماری به صورت تک گیر گزارش می شد ، ولی از نیمه دوم سال ۱۳۶۷ به صورت اپیدمی در استان گیلان و به ویژه در لاهیجان بروز کرده است. در سال ۷۸ نیز اپیدمی این بیماری در استانهای شمالی و کرمانشاه دیده شده است.

علایم بالینی و تشخیص بیماری:


شایع ترین علایم:

شکمی ، تب ، خستگی و کاهش وزن می باشد .

تظاهرات بالینی: ۱ – حاد ۲ – مزمن ۳ – بدون علامت

فاسیولازیس

فاسیولازیس


شکل حاد:

در شکل تیپیک علایم شامل تریاد تب طول کشیده ، هپاتومگالی و درد شکمی ( معمولا در ناحیه فوقانی راست شکم) است. بی اشتهایی ، بی حالی ، کهیر و ضعف عمومی بطور شایع وجود دارد. تریاد ذکر شده همراه با ائوزینوفیلی مشخصه اصلی فاسیولازیس حاد است. نشانه های این مرحله ۴ تا ۸ هفته بعد از آلودگی ظاهر می شود و در عرض یک ماه فروکش می کند.
در شکل آتیپیک ممکن است سرفه ، تنگی نفس و هموپتیزی گزارش شود. در بعضی از بیماران علایم پریکاردیت و نارسایی قلبی دیده می شود. در تعدادی از بیماران علایم سردرد ، سندرم مننژه ، علایم موضعی عصبی ، تشنج و افت عملکرد ذهنی تظاهر میکند.

گاهی در CSF تغییرات پلئوسیتوز ائوزینوفیلی دیده می شود. در شکل اکتوپیک کرم های بالغ در مکانهای دیگری به جز مجاری صفراوی دیده می شوند. شایع ترین آنها ، بافتهای زیر جلدی است که به صورت ندولهای زیرجلدی یا آبسه های باز شده به خارج است. این ضایعات در قفسه سینه ، پشت و اندام ها دیده می شود. مغز ، ریه ، سکوم ، اپیدیدیم و شکم از دیگر مکانهای اکتوپیک می باشد.

شکل مزمن:
حدود ۳ ماه بعد از آلودگی ، علایم مرحله مزمن مشاهده می شود. از چند ماه تا چند سال به طول می انجامد. یافته های بالینی شامل علایم انسداد گذرای مجاری صفراوی ، افزایش ضخامت مجاری صفراوی و کیسه صفرا ، کله سیستیت ، کلانژیت ، پانکراتیت و زردی می باشد. علایم ممکن است تا ۱۰ سال پس از شروع بیماری مشاهده شود.

تشخیص:
وجود تب ، درد کبدی و هپاتومگالی همراه با ائوزینوفیلی مطرح کننده تشخیص است. یافتن تخم انگل و یا آزمایش های سرولوژیک ( IFA , ELISA , WESTERN BLOT ) برای تشخیص استفاده می شود. در CT اسکن و سونوگرافی ممکن است ضایعات مشابه تومور کبدی دیده شود. در MRI ضایعاتی در کبد مشاهده می شود که نشان دهنده هپاتیت تروماتیک و پیشنهاد کننده فاسیولازیس است.

یافته های رادیولوژیک و ERCP عبارتند از:
۱: میکروآبسه های خوشه ای که به صورت خطی مرتب شده اند.
۲: ضایعات کبدی زیر کپسولی
۳: تغییرات کند ضایعات کبدی در پیگیری های بعدی
هنگام درگیری مجاری صفراوی ضایعات filling defect متعدد به هم پیوسته در مجاری صفراوی دیده می شود.

منبع:

کتاب اصول پیشگیری و مراقبت از بیماریها ( وزارت بهداشت ، معاونت سلامت ، مرکز مدیریت بیماریها)

لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا

فیس بوک

واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,190
  • 5,377
  • 33,637
  • 169,324
  • 1,153,606

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر