• میکروسکپ سلام سلامتی
دی
۸
۱۳۹۵

فوریت های پزشکی

معرفی اجمالی رشته:
دوره ی کاردانی فوریت های پزشکی یکی از دوره های آموزش عالی است. هدف از تأسیس این دوره تربیت افرادی است که بتواند در فوریت های پزشکی کشور به انجام وظایف خطیر امداد سریع و کمک رسانی به مصدومین و بیماران بپردازند و در صورت لزوم آنها را به مراکز درمانی منتقل کنند.

امداد فوری به مصدومین و بیماران در حساس ترین زمانها یعنی به همگان وقوع حوادث و شدت بیماری ها مسأله ای حیاتی است و تربیت نیروی انسانی کارآمدی که بتواند در چنین لحظاتی به یاری مصدومین و بیماران بشتابد و در حدود صلاحیت ها ، خدمات اولیه پزشکی را تا شروع درمان توسط پزشک مربوط ارایه نماید ، یک ضرورت جدی و انکار ناپذیر است.

فوریت های پزشکی

کاهش مرگ و میر ، عوارض و معلولیت های ناشی از حوادث و بیماری ها و کاهش میزان بستری شدن در بیمارستان ها ، نتیجه خدمات دانش آموختگان این رشته خواهد بود.

تاریخچه و قدمت در جهان:
فوریت های پزشکی به صورت سنتی ریشه ی عمیقی در تاریخ دارد و قدمت آن به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد. در سال ۱۹۵۸ میلادی تنفس دهان به دهان و در سال ۱۹۶۰ ماساژ قلبی خارجی به عنوان اقداماتی مؤثر در احیای بیماران شناخته شد و بدین ترتیب مقدمات احیای قلبی – ریوی امروزی پایه گذاری شد. بطوری که امروزه به صورت پیشرفته ای به اجرا در می آید و حیات انسانها را به آنها باز می گرداند.

در سال ۱۹۸۵ میلادی انجمن ملی خدمات پزشکی اورژانس شکل گرفت و در سال ۱۹۹۰ سیستم مراقبتی مجروحین و تشکیلات آتش نشانی ، بخش های آتش نشانی و انستیتو های پیراپزشکی در این رابطه شکل گرفتند.

تاریخچه و قدمت در ایران:
به منظور تحقق اصل ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در آن دولت موظف به امداد رسانی به مصدومین و بیماران نیازمند درمان فوری می باشد ، در سالهای اخیر دوره ی کاردانی فوریت های پزشکی تأسیس شد تا بعد از آموزش های لازم به این مهم اقدام نمایند.

فوریت های پزشکی

فوریت های پزشکی

برنامه ی درسی:
طول دوره رشته کاردانی فوریت های پزشکی ۲ سال و نظام آموزش آن مطابق آیین نامه های آموزشی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی است و دانشجویان ملزم به طی دروس عمومی ، پایه ، اصلی ، تخصصی و یک دوره کارآموزی در عرصه می باشند.

تعداد کل واحدهای درسی این دوره ۶۸ واحد است ، که ۱۲ واحد آن کارآموزی در عرصه است.

شایان ذکر است که رشته های مشابه فوریت های پزشکی با نام « امداد و سوانح » و « امداد و نجات » نیز وجود دارند که در مؤسسه های آموزش عالی علمی – کاربردی ، نظیر هلال احمر ایران در مقطع کاردانی آموزش داده می شوند و واحدهای درسی آن حدود ۷۵ واحد است و از نظر عناوین درسی نیز تا حدودی با رشته فوریت های پزشکی متفاوت هستند.

ادامه تحصیل:
پذیرش دوره کاردانی فوریت های پزشکی از طریق آزمون نیمه متمرکز است. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته در رشته های « مدیریت امداد در سوانح» با دو گرایش طبیعی و غیر طبیعی « مدیریت عملیات امداد و نجات» می باشد. که در مؤسسه آموزش عالی علمی – کاربردی هلال احمر ایران ، دانشکده آتشنشانی ، دانشگاه شیراز ، مشهد و . . . ارایه می شوند.

موقعیت های شغلی:
محل خدمت دانش آموختگان این رشته غالبا در اورژانس و مراکز شبانه روزی است که برای انجام کارهای اولیه برای خارج کردن بیمار از وضعیت خطرناک وارد عمل می شوند. البته امکان جذب فارغ التحصیلان در تمامی وزارتخانه ها ، خانه های بهداشت ، اورژانس بیمارستان ها ، اماکن ورزشی ، مهد کودک ها و مدارس ، راهدارخانه های بین راههای کشور ، اماکن نظامی و انتظامی و . . .نیز وجود دارد.

همچنین این افراد می توانند در ارایه خدمات امداد و کمک های اولیه به بیماران و مصدومین حوادث مختلف تا رسیدن به مراکز درمانی کمک کنند ، ضمن اینکه در هر خانواده ای دانسته های این رشته ضرورت و کاربرد دارد.

منبع:
مرکز مطالعه و توسعه ی آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,192
  • 5,377
  • 33,639
  • 169,326
  • 1,153,608

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر