• میکروسکپ سلام سلامتی
آبان
۲۲
۱۳۹۵

فیزیوتراپی

رشته ی فیزیوتراپی یک روش درمانی از علوم پزشکی است که دانش آموختگان آن با مراجعه ی بیماران به آنها ، با ارزیابی و تعیین اختلالات و ناتوانی های عضلانی ، عصبی و اسکلتی بیماران ، با بهره گیری از عوامل فیزیکی ( انواع طیف های درمانی پرتوهای نورانی ، انواع مختلف تحریکات الکتریکی ، امواج ماوراء صوت ، امواج مگنتیک و . . . ) و روش های درمانی اختصاصی ( تمرینات عضلانی و مفصلی و حرکات مختلف درمانی و . . . ) به درمان و رفع بیماریهای مغز و اعصاب ، عضلانی ، اسکلتی ، حرکتی و مفصلی می پردازند.

کارشناسان این رشته ی درمانی می توانند با ارایه ی درمان موثر و کار آمد ، مطابق با معیارهای جهانی با بهره گیری از جدید ترین تحقیقات و دانش روز ، به عنوان یکی از اعضای تیم درمانی و یا توابخشی در مراکز بیمارستانی و درمانگاه ها و یا کلینیک خصوصی خویش در درمان بیماران شرکت نمایند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی


تاریخچه و قدمت در جهان:

بعد از جنگ جهانی اول به دنبال استفاده ی گسترده از سلاح های انفجاری و مخرب در مقیاس وسیع که منجر به ضایعات و معلولیت های زیادی شد ، فیزیوتراپی به عنوان مهم ترین قسمت درمان پس از رسیدگی های اولیه و جراحی ها ، به منظور باز گرداندن مجروح به زندگی عادی و اولین زنجیره ی توانبخشی مورد توجه قرار گرفت . با پیشرفت علم و فناوری در زمینه های مختلف پزشکی ، فیزیوتراپی نیز دارای گرایش ها و روش های درمانی تخصصی شد و امروزه در بیشتر دانشگاه های معتبر جهانی در مقاطع عالی مانند کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی تدریس می شود.

تاریخچه و قدمت در ایران:
شروع فیزیوتراپی از تاسیس بخشی در یک مطب از سال ۱۳۲۰ شروع شده است. در اواخر دهه ۳۰ اولین مرکز فیزوتراپی با معیارهای آن زمان در یک درمانگاه خیریه ایجاد شد که توسط خارجیان اداره می گردید. پس از دانش آموختگی جمعی از ایرانیان در خارج از کشور و مراجعت آنان به کشور ، مراکز جدیدی راه اندازی شد که توسط فیزیوتراپیست های ایرانی اداره می شد.

در اوایل دهه ی ۴۰ اولین مرکز آموزش دانشگاهی فیزیوتراپی به نام موسسه ی عالی فیزیوتراپی در دانشگاه تهران شروع به کار کرد. با انقلاب شکوهمند اسلامی و گسترش دانشگاه ها ، در حال حاضر اکثر دانشگاه های بزرگ کشور دارای دانشکده های توانبخشی هستند که اولین و قدیمی ترین رشته ی آنها رشته ی تحصیلی فیزیوتراپی است. این دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دانشجو می پذیرند.
دانشجویان ۲۰ واحد دروس عمومی ، ۴۷ واحد دروس پایه و ۴۴ واحد دروس تخصصی را در ابتدا طی کرده و سپس ۲۴ واحد کار آموزی در عرصه را در بیمارستان های تخصصی دانشگاهی زیر نطر استادان ، در هر روز فعال هفته و بدون کشیک شبانه و ایام تعطیل سپری خواهند کرد. در پایان امتحان جامع از کلیه ی دروس تخصصی به عمل می آید. فارغ التحصیلی دانشجویان منوط به قبولی در امتحان جامع است.

ادامه ی تحصیل:
در هر سال آزمون کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی بطور متمرکز از طریق آزمون سراسری برگزار می شود. دانشگاه های علوم پزشکی تهران ، شهید بهشی ، ایران ، علوم بهزیستی و شیراز مجری تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی هستند . همچنین دانشگاه تربیت مدرس وابسته به وزارت علوم و فناوری نیز با فواصلی به پذیرش دانشجو در مقاطع فوق می نماید.
همچنین دانش آموختگان کارشناسی فیزیوتراپی می توانند ابتدا در مقاطع کارشناسی ارشد آناتومی ، تربیت بدنی ، فیزیولوژی و سپس در دوره های دکترای تخصصی در گرایش های مختلف رشته های ذکر شده بر حسب مورد شرکت کنند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی


موقعیت های شغلی:

الف : درمانی
به صورت استخدام در مراکز درمانی دولتی و خصوصی و یا تاسیس کلینیک خصوصی بعد از عضویت در انجمن فیزیوتراپی و نظام پزشکی و طی تعهدات مربوطه و کسب مجوز لازم بر طبق مقررات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی.

ب: مشاوره ای
همکاری با سازمان ها و نهاد های درمانی ، بهزیستی ، تامین اجتماعی .و غیره بعنوان کارشناس توانبخشی.

ج:آموزشی
با تکمیل تحصیلات تا مقطع دکترای تخصصی به عنوان هیات علمی در دانشگاه های معتبر ایران و جهان

د: پژوهشی

به صورت همکار در پروژه های تحقیقی سازمان ها و مراکز علمی پژوهشی


مهارت های جانبی:

آشنایی کامل با زبان انگلیسی و رایانه، همچنین آشنایی با اصول اولیه ی الکترونیک و ابزار درمانی می تواند نقش مهمی در حفظ و نگهداری تجهیزات پزشکی آنان داشته باشد.

منبع:
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,314
  • 4,956
  • 32,107
  • 168,684
  • 1,148,414

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر