• پاسخ به سوالات پزشکی شما
شهریور
۱۱
۱۳۹۴

قلب

پاسخ ها: دکتر قاسمی (متخصص قلب)
الف) روند ایجاد بیماری های قلبی به چه صورتی است؟
بررسی ها نشان داده که روند تشکیل پلاک های چربی یک روند کاملا مزمن و تدریجی است. روند بیماری از برنامه ریزی نامناسب کودکی شروع میشود در میانسالی این روند به روندی با سیر تدریجی رو به بالا تبدیل میشود و تسریع تشکیل پلاک های چربی همراه میشود. این روند در سال های بعد میتواند منجربه انسداد رگ ها شود. بیماری قلبی یک پدیده وابسته به سن و عوامل ژنتیک و نحوه زندگی کردن هم در آن موثر میباشد.
ب) تاثیر دخانیات در بیماری های قلبی چه میزان میباشد و چگونه اثر میگذارد؟
در ۳ دهه اخیر حدود ۵۰ مقاله در بررسی تاثیر دخانیات روی قلب فعالیت کردند. در سیگار حدود ۳۵ تا ۴۰ ماده سوختنی وجود دارد که تک تک این مواد مضر و آسیب رسان هستند. از موادی گرفته که در ایجاد سرطان نقش دارند تا عواملی که باعث آسیب به دیواره رگ های خون رسان میشوند همه و همه در سیگار یافت میشود. سیگار به خصوص آن کاغذ سیگار که تاثیر به سزایی در ایجاد بیماریهای عروق کرونر دارد. حتی کسانی هم که در فضای بسته در معرض دود سیگار قرار دارند ممکن است دچار حوادث قلبی شوند.
در مورد قلیان که امروزه جوانان تمایل زیادی به مصرف آن دارند باید بگویم این تفکر که آب تصفیه کننده دود و . . . است فکر کاملا اشتباهی است. متاسفانه آمار نشان داده کسی که ۱ ساعت در کنار قلیان مینشیند و آن را میکشد معادل کشیدن ۱۵۰ سیگار است.
ج) شوهرم روزی ۲ پاکت سیگار میکشد و ۳ سال پیش هم سکته کرده است. الان در رگ هایش فنر گذاشته اند. چگونه باید سیگار را ترک کند؟
متاسفم از اینکه میشنوم با اینکه فنر دارند باز هم سیگار مصرف میکنند. تحقیقات نشان داده که در بعضی از افراد میل ژنتیکی خاصی برای مصرف سیگار وجود دارد ولی در بعضی افراد دیگر به دلیل اینکه در موقعیت اجتماعی خاصی قرار میگیرند سیگار میکشند. ولی موضوع ترک سیگار مربوط به مسائل روان شناختی است و گاهی مراجعه به روانپزشک میخواهد.بررسی ها نشان داده که ترک این ماده به آسانی رخ نمیدهد. کسی که عمل قلبی انجام داده و بعد از ایست قلبی و احیا خداوند به او کمک کرده که زنده مانده مصرف سیگار نوعی خودکشی محسوب میشود.
د) ۴۴ سال دارم. ۳ سال پیش در حین دویدن دچار مشکل کرونری شدم . و ۳ عدد استنت دارویی گذاشتند. الان حدود ۶ کیلومتر میدوم. این استنت ها تا چند سال کارایی دارد؟
ما امیدواریم که این استنت هایی که گذاشته شده قبل از بروز حادثه قلبی بوده باشه و فرد عضله قلبش را از دست نداده باشد. چون ایشان استنت دارویی دارند و این نوع استنت بروز عود در آن خیلی کم است.ورزش را قطعا توصیه میکنم که ادامه دهند. البته در مورد کسانی که میخواهند ورزش بعد از درمان انجام دهند دویدن را توصیه نمیکنیم بیشتر پیاده روی تند در سطح صاف را توصیه میکنیم. فقط ایشان نباید به ورزش اکتفا کنند باید دوره های بررسی قلب را انجام دهند.

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,311
  • 4,956
  • 32,104
  • 168,681
  • 1,148,411

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر