• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
دی
۲۱
۱۳۹۵

قلیان کشیدن بهتر است یا سیگار کشیدن؟؟؟

متأسفانه در سالهای اخیر استفاده از قلیان به ویژه در قشر نوجوان و جوان افزایش یافته است. تصور بسیاری از این افراد این است که چون دود قلیان از آب می گذرد ضرر کمتری دارد. اما مطالعات اخیر نشان می دهد ، آنهایی که قلیان می کشند در مقایسه با سیگاری ها نیکوتین بیشتری را به بدن خود راه می دهند ، چرا که حجم بیشتری از دود وارد بدن آنها می شود.

قلیان همانطور که اطلاع دارید دارای ۷۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار می باشد. هر سرو آن در حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا تمام شود. مصرف قلیان در حقیقت مصرف تفاله های سیگاری است که شرکت های دخانیات باید آنها را معدوم کنند. متأسفانه این گونه نبوده و این کارخانجات این مواد مضر را در داخل اسانس هایی قرار داده ( در حدود ۲۲ طعم نعنایی ، سیب ، پرتقالی و . . .) و برای مصرف قلیان به فروش می رسانند. فراوری این مواد به این گونه است که در حدود چند ماه البته در کشورهای اطراف ایران ، این تفاله ها در اسانس ها قرار می گیرد و پس از اینکه به خوبی طعم اسانس مورد نظر بر آن غالب شد آماده ی عرضه در بازار و کشورهای مختلف می گردد.

سیستم کار قلیان بر پایه ی استفاده از حرارت غیر مستقیم و فیلتراسیون آب است . ورقه ی آلومینیومی که در بین زغال و تنباکو قرار می گیرد برای ایجاد دود رقیق لازم است ، در غیر این صورت بر اثر حرارت مستقیم یک دود بسیار غلیظ و ناخوشایند تولید می شد. در حالی که کشیدن یک نخ سیگار ۵ دقیقه طول می کشد این میزان در قلیان به ۴۵ دقیقه می رسد.

قلیان

قلیان

مطالعات بسیاری بر روی موادی که برای کشیدن قلیان به کار می رود صورت گرفته و پس از کشت متوجه شده اند که یک قارچ ( آسپرژیلوس) و یک میکروب بسیار بسیار خطرناک (کوکسی های گرم مثبت) که مسبب سرطان ریه می باشند در آن وجود داشتند.

برای کشیدن سیگار ، دود اکثرا در ناحیه دهان قرار می گیرد اما در قلیان کشیدن به واسطه ی دم های عمیقی که صورت می گیرد ، این دود معمولا به ریه ها می رسد . همچنین میکروب ها بر روی بخار آب حاصل از حرارت به راحتی وارد ریه ها می شوند و عواقب جبران ناپذیری خواهند داشت. بررسی ها نشان می دهند که تنباکوی مصرفی در آن حاوی ۴۰۰ نوع ماده ی سرطان زا خواهد بود که به دستگاه تنفسی و سایر ارگانهای بدن آسیب می رساند. مونوکسید کربن ، نیکوتین ، قیر و فلزات سنگین در دودش وجود دارند که تأثیر مخربی روی سلامت افراد خواهد داشت.

کشیدن قلیان می تواند عامل ۸۰ نوع بیماری و ۵۰ نوع سرطان من جمله سرطان شبکیه ی چشم ، سرطان ریه و . . . باشد. در افراد معتاد به قلیان به جای اینکه اکسیژن بر روی گلبول قرمز آنها بنشیند ، مونوکسید کربن حاصل از آن که تمایل جذب آن به گلبول قرمز در حدود ۲۰۰ برابر بیشتر است می نشیند. این افراد به همین دلیل نمی توانند خوب نفس بکشند ، در فعالیت های روزمره ی خود دچار مشکل هستند ، اغلب فشارخون بالا و ضربان غیر نرمال هم دارا می باشند.

منبع:
دکتر محمد رضا معدنی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,192
  • 5,377
  • 33,639
  • 169,326
  • 1,153,608

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر