• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
دی
۶
۱۳۹۵

لوپوس یا بیماری سیستمیک منتشره در تمام بدن

لوپوس یک بیماری سیستمیک می باشد و می تواند به تمام اعضای بدن انتشار یابد. این بیماری از جمله بیماریهای خودایمنی بوده و حداقل ۲ الی ۳ عضو بدن را درگیر خواهد کرد. سن شیوع لوپوس از ۱۵ تا ۳۵ سالگی است و در خانم ها هم شایع تر می باشد.

یکی از بیماریهای رماتیسمی هزار چهره می باشد و با علایم بالینی بسیار متفاوت بروز خواهد کرد. برای تشخیص بیماری لوپوس باید زمان زیادی صرف شود.

بر اساس ترکیب عوامل محیطی و ژنتیکی رخ می دهد. در برخی نوزادان که مستعد ابتلای ژنتیکی به لوپوس می باشند، عواملی همچون مصرف داروهای خاص ، قرار گیری در برابر عفونت ها ، حتی قرار گرفتن در برابر نورخورشید از عوامل محرک برای تظاهر علایم لوپوس می باشد.

لوپوس

لوپوس

علایم بیماری لوپوس در طی زمان ممکن است کم و زیاد شود. بیماری لوپوس ، بیماری چالش برانگیزی هم برای تشخیص و هم برای درمان می باشد.

تنها یک پنجم موارد ای بیماری در کودکان اتفاق می افتد و اغلب در بزرگسالان دیده خواهد شد. اما باید توجه داشت که لوپوس در کودکان با علایم شدیدتری تظاهر می کند. در سنین زیر ۵ سال نادر بوده و اگر هم اتفاق افتد می تواند به علت عوامل ژنتیکی یا کمبود کمپلمانها باشد. شایع ترین محل درگیری آن در بچه ها کلیه ها می باشد که علایم آن عبارتند از: هماچوری یا خون در ادرار ، تورم در اندام ها ، دفع پروتئین ، فشارخون و در نهایت نارسایی کلیه ها.

بیشترین مکان هایی که لوپوس می تواند به آنها حمله کند عبارتند از:
پوست و مخاط، عضلات ، سیستم اسکلتی، کلیه ها

انواع شایع بیماری لوپوس:
لوپوس اریتماتویی قرص مانند ( که بیشتر بر روی پوست های در معرض آفتاب ایجاد می شود. این بثورات ممکن است پس از بهبودی علایمی از خود بر جای بگذارند)
لوپوس اریتماتویی سیستمیک (موجب به وجود آمدن جوش ها و کهیرهای به شکل پروانه بر روی پوست بینی و گونه ها خواهد شد. در صورتی که درمان صورت نگیرد ، این ضایعات می تواند به تمام بدن هم سرایت کند)

لوپوس

لوپوس

برخی علایم شایع در بیماری لوپوس:
خستگی و تب ، درد مفصل ، خشکی و ورم، جوش ها و نواحی ملتهب پروانه مانند بر روی صورت ، ضایعات پوستی که در برابر نورآفتاب شدیدتر می شوند، سفید شدن یا آبی شدن انگشتان در موارد سرما یا استرس، تنگی نفس ، درد قفسه ی سینه ، خشکی چشم ها ، سردرد ، سرگبیجه و در نهایت از دست دادن حافظه.

علایم لوپوس در اعضای مختلف بدن:
در پوست:
بثورات بال پروانه ای بخصوص بر روی صورت ، پل بینی ، روی گونه ها ، روی گوش ها ، روی چانه ها ( رنگ این بثورات از قرمز کم رنگ تا قهوه ای می باشد، در برخی زمانها این بثورات به نور هم حساس خواهند بود)
راش های دیسکوئیدی بخصوص بر روی گونه ها ، پیشانی ، در لابه لای موها ، بر روی گوشها ( این بثورات برجسته بوده و مرکز آنها کم رنگ اما با حاشیه ای پر رنگ تر تظاهر خواهند کرد. این ضایعات می تواند به صورت ضایعات قارچی دیده شده و همراه با پوسته ریزی هم باشد. همچنین اگر به فولیکول مو نزدیک باشد ، می تواند به ریزش مو هم ختم شود. )

کهیرهایی که خارش ندارند ، اما همراه با سوزش می باشند و ممکن است بیش از ۲۴ ساعت طول بکشند.
هر گره ای ( یا ندول) که در زیر پوست لمس بشود.

زخم های ناشی از لوپوس:
این زخم ها در داخل دهان بخصوص در نواحی کام و داخل گونه ها ، همچنین در داخل بینی اتفاق می افتد ( معمولا زخم ها بدون درد می باشند ، اما با خوردن مواد محرکی همچون چای داغ دردناک می شوند. در موارد نادر می تواند زخم هایی که بهبود نمی یابند هم پدید آورد.)

در عروق :
لوپوس می تواند به صورت تغییراتی در بستر ناخن مثلا بستر ناخن قرمز ، یا دیدن تغییراتی در عروق زیر ناخن مشاهده شود. این تغییرات توسط پزشک به همراه ذره بین یا با استفاده از دستگاه های خاصی تشخیص داده می شود. همچنین می تواند به صورت سردی ، قرمزی یا کبودی در انتهای اندام ها همچون انگشتان دست و پا بروز کند.
نمای تارعنکبوتی عروق برجسته بر روی پوست دست و پا

در دستگاه عصبی:
در ۵۰ تا ۹۵ درصد بیماران سردردهای بدی مشاهده می شود. ممکن است با علایمی همچون : توهم ، هذیان ، تشنج و مشکلات حرکتی هم دیده شود.

در مفاصل:
دردهای شدید مفصلی
درد یا التهاب و تورم در عضله
پوکی استخوان در نتیجه ی درگیری استخوانها
خون مردگی یا سیاهی و کبودی در ظاهر استخوان که می تواند به دلیل اختلال در خونرسانی استخوان ایجاد شده باشد.

در دستگاه گوارش:
دل درد
اسهال مزمن
پانکراتیت
بزرگی کبد و طحال
بزرگی غدد لنفاوی
هر چند درمان قطعی برای بیماری لوپوس وجود ندارد ، اما درمانهای تکمیلی و روشهای پیشگیری برای مقابله با این بیماری تا حد زیادی موثر خواهند بود.

نکته ی بسیار مهم:
در افرادی که زمینه ی ایجاد لوپوس در آنها وجود دارد ، از نور آفتاب به شدت پرهیز کنند. حتما از کرم های ضد آفتاب باSPF حداقل ۳۰ هر ۲ الی ۳ ساعت در تابستان و هر ۳ الی ۴ ساعت در زمستان ( حتی در منزل) بر روی نواحی که از پوشش بیرون هستند ، استفاده کنید.

منبع:
دکتر ودود جوادی پروانه ( فوق تخصص بیماریهای روماتیسمی کودکان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 4,319
  • 12,833
  • 61,790
  • 189,965
  • 1,373,526

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر