• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
آذر
۲
۱۳۹۵

مامایی و آشنایی بیشتر با مراحل تحصیل در این رشته

سابقه ی رشته ی مامایی در آسیا ، در اروپا نظیر فرانسه ، هلند و انگلیس ، درآمریکای شمالی ( ایالت متحده و کانادا) و آمریکای جنوبی نظیر شیلی و . . . همچنین در استرالیا و نیوزلند از حدود ۲۰۰ سال پیش وجود دارد.

تاریخچه و قدمت در ایران:

اولین مدرسه ی مامایی در ایران در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی در بیمارستان بانوان (زنان) سابق شهر تهران تاسیس شد. پس از گذشت ۱۰ سال اولین آموزشگاه عالی مامایی با دوره ی ۳ ساله معادل لیسانس بعنوان یکی از شعب مدرسه ی طب در سال ۱۳۰۸ آغاز به کار کرد. پس از تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ و دانشکده ی پزشکی آن در سال ۱۳۱۵ بیمارستان زنان به همراه آموزشگاه مامایی آن در سال ۱۳۱۹ ضمیمه ی دانشکده ی پزشکی شد. از سال ۱۳۵۴ تا انقلاب دوره های لیسانس مامایی به غیر از دانشگاه تهران در مراکز اصفهان ، مشهد و دانشگاه شهید بهشتی گسترش یافت. در سالهای قبل از انقلاب علاوه بر لیسانس مامایی در بعضی از مراکز ، دوره های کاردانی و معادل لیسانس پرستار مامایی وجود داشت. بعد از پیروزی انقلاب در اکثر استانهای کشور دوره های کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته این رشته دایر شد. البته مقطع کاردانی از سال ۱۳۸۵ متوقف و مقطع کارشناسی ارشد از سال ۱۳۶۴ در دانشگاه تربیت مدرس و از سال ۱۳۷۰ در ۸ دانشگاه بزرگ تحت پوشش وزارت بهداشت قرار گرفت. از سال ۱۳۸۶ مقطع دکترای بهداشت باروری در ۵ دانشگاه آغاز شده است.

مامایی

مامایی

نکات مهم در مورد کارآموزی در عرصه مامایی:

۱: حضور مربی مامایی و استاد متخصص مربوطه در شیفت های صبح تمام کارآموزی ها و کارآموزی در عرصه الزامی است ( ترجیحا در تمام شیفت ها)

۲: در کارآموزی عرصه باید به ازای هر مربی ۳ دانشجو برای آموزش به وی داده شود.

۳:کلیه کارآموزی ها در عرصه در ۲ نیمسال ۷ و ۸ و حدود ۳۰ الی ۳۶ ساعت در هفته باید برنامه ریزی شود.

۴: یک چهارم ساعات هر کارآموزی در عرصه برای مطالعه ، ارایه کنفرانس ، شرکت در سمینار ، شرکت در گزارش صبحگاهی تحت نظر مربی و استاد متخصص در نظر گرفته شود.

۵: کارآموزی در عرصه بارداری و زایمان در سه شیفت صبح و عصر و شب ( حداقل یک سوم ساعات در صبح) تنظیم گردد.

مامایی

مامایی

ادامه تحصیل:
دانش آموختگان کارشناسی مامایی می توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد مامایی که سالیانه برگزار می شود (۱ بار دانشگاه تربیت مدرس و ۱ بار هم دانشگاه های علوم پزشکی) شرکت کنند.

همچنین آزمون دوره ی دکترای بهداشت باروری که خاص کارشناسان ارشد مامایی است بطور سالیانه برگزار می شود.
رشته های دیگری که کارشناسان مامایی می توانند در آن شرکت کنند عبارتند از: فیزیولوژی ، آموزش بهداشت ، آموزش پزشکی ، برنامه ریزی آموزشی یا درسی ، ژنتیک یا اقتصاد بهداشت است.

موقعیت های شغلی:
۱: بعنوان ماما در بخش های زایمان و بعد از زایمان و نیز در بخش های مامایی بیمارستانهای دولتی و خصوصی برای انجام زایمان طبیعی و ارایه ی مراقبت های پس از زایمان

۲: بعنوان ماما و کارشناس بهداشت خانواده در مراکز بهداشتی – درمانی دولتی

۳: بعنوان ماما در مراکز خیریه

۴: بعنوان کارشناس بهداشتی در سطوح ستادی وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی

۵: بعنوان مامای خصوصی با تاسیس مطب

۶: بعنوان مامای خانواده در طرح پزشک خانواده

۷: بعنوان سوپروایزر (ناظر) آموزشی در بیمارستانها و یا مترون (مدیر مراقبت های بیمارستانی) در زایشگاه ها و نیز مامای مسئول (مدیر خدمات مامایی یا سر ماما)در بخش های زایمان و بعد از زایمان بیمارستانها.

منبع:
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر