• پاسخ به سوالات پزشکی شما
شهریور
۲۹
۱۳۹۴

مردان و پاسخ به سوالات متداول در زمینه ناباروری

الف: همسرم وازکتومی کرده است. آیا دوباره میتواند بچه دار شود؟
خیر. ما همیشه به مردان میگوییم که فکرهایتان را درست انجام دهید. چون این روشی غیر قابل برگشت است. اگرچه از نظر علمی قابل برگشت میباشد. چند سوال خیلی مهم مطرح است. چند سال است وازکتومی کرده اند؟سن زوجین چند سال است؟ چند تا بچه دارند؟ کسی که ۳ سال است وازکتومی کرده شانس بیشتری برای بچه دار شدن دارد تا کسی که ۲۰ سال است این عمل را انجام داده.اگر سن زوجین بالاست روش های کمک باروری موفق تر از برگرداندن وازکتومی است. اما کلا ما با جراحی میکروسکوپی برای مردان را انجام دهیم و در آن دو سر لوله را بهم وصل میکنیم ولی احتمال بچه دار شدن به ۳۰تا ۴۰ درصد می رسد.

ب: اسپرم هایم ضعیف است. چه کنم قوی تر شوند؟
ما باید ۲ تا ۳ آزمایش از اسپرم ها را در فواصل زمانی مختلف برای مردان انجام بدهیم. اگر از نظر تعداد ˓ حرکت ˓ شکل اختلال نشان دهد پس بطور قطعی میتوان گفت که اختلال دارد. باید به دنبال علت در مردان بگردیم. گاهی هورمون ها ضعیف هستند ˓ گاهی با اختلال بویایی همراه هستند ˓ گاهی باید داروهایی داده شود ˓ گاهی بیماری هایی مثل واریکوسل وجود دارد و باید جراحی شود. اگر علتی پیدا نشد آن موقع باید بگوییم که اختلال با علت نامشخص است و باید از روش های کمکی برای بارورسازی مردان استفاده شود.

مردان

مردان

پ: پسر ۹ ساله دارم که مدتی است دچار تکرر ادرار شده است. مدتی که قرص میخورد خوب شده بود اما با استرس دوباره این حالت در او تکرار میشود. آیا درمان قطعی دارد؟
ادرار در مثانه جمع میشود بعد مثانه منقبض میشود و ادرار دفع میگردد. این مثانه یک حجمی دارد که در بچه ۹ ساله حدود ۳۰۰ تا ۳۳۰ سی سی در آن جای میگیرد. معمولا این گونه است که شرایط روحی و فیزیکی ومحیطی میتواند تکرر ادرار دهد. باید یادمان باشد که بچه های کوچک مایعات زیاد میخورند پس طبیعتا باید هم زیاد به دسشویی بروند ˓ بخصوص در بچه هایی که در شب زیاد دسشویی نمی روند موضوع مربوط به فعالیت های روزانه آنان میشود. در تمام کسانی که تکرر ادرار غیر طبیعی دارند آزمایش ادرار و سونوگرافی می دهیم. اگر طبیعی بود فقط آرامش می دهیم.

ت: من مدتی است که درد مثانه و کلیه دارم. سونوگرافی نشان داده که کلیه چپم انسداد و ورم دارد. هرچند وقت یکبار سوزش و تکرر ادرار دارم.۳۲ سال سن هم دارم. عفونت ادراری هم دارم.چه باید کنم؟
عفونت های ادراری و عود شونده بصورت مکرر باید به دنبال علتش باشیم. ایشان گفتند بررسی شدند و انسداد مجرای ادرار و ورم کلیه دارند. این یعنی اینکه ادراری که از کلیه باید تخلیه شود و به سمت مثانه برود . اگر در حالب (مجرای ادرار) انسداد ایجاد شود توسط سنگ یا به علت تنگی ˓ باعث ورم در پشت آن میشود. این ورم باید بررسی شود. تنگی ها میتواند باعث عفونت شود. اگر خانمی که این وضعیت را دارد ˓ این عفونت میتواند در بدنش حرکت کند و علائمی مثل: تب ˓ لرز و . . . را بدهد. در این افراد باید درمان صحیح صورت گیرد و حتی گاهی درمان طولانی مدت باید لحاظ شود.

پاسخ ها:
دکتر محمدرضا نوروزی(جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری)

لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,735
  • 7,463
  • 31,707
  • 168,669
  • 1,143,013

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر