• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
دی
۱۱
۱۳۹۵

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی در اثر مصرف غذاها یا نوشیدنی های آلوده ایجاد می شود. باکتری ها ، مواد شیمیایی و سایر مواد زیان بخش در صورت موجود بودن در غذا می توانند باعث مسمومیت شوند. بیش از ۲۵۰ نوع مسمومیت غذایی شناخته و معرفی شده است که اکثر آنها در اثر میکروب ها ، ویروس ها یا انگل ها ایجاد می شوند. سایر موارد مسمومیت های غذایی در اثر سموم یا مواد شیمیایی آلوده کننده ( مثل قارچ ها سمی ) ایجاد می شوند.

کامپیلوباکتر ، سالمونلا ، اشریشیاکلی (E.coli) و گروهی از ویروس ها شامل کالیسی ویروس که ویروس نورواک (norwalk) هم نامیده می شود و ویروس های مشابه نورواک ، از عوامل شایع مواد غذایی هستند.

کامپیلوباکتر موجب تب ، اسهال و دردهای قولنجی (کرامپ) شکمی می شود و شایع ترین عامل اسهال میکروبی در جهان است. این باکتری در روده ی پرندگان سالم و گوشت اکثر ماکیان زندگی می کند و خوردن گوشت نیم پخته آنها شایع ترین علت بروز مسمومیت غذایی با کامپیلوباکتر است.

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی

سالمونلا نیز در روده ی پرندگان ، خزندگان و پستانداران وجود دارد و موجب تب ، اسهال و درد شکم می شود و می تواند در افراد دچار ضعف سیستم ایمنی به جریان خون حمله کند و عفونت های تهدید کننده ی حیات به وجود می آورد.

گاو ، مخزن باکتری Ecoli 0157:H7 است و معمولا” انسان به دنبال خوردن گوشت آلوده ی این حیوان یا آب آلوده به مقادیر میکروسکوپی مدفوع آن آلوده می شود. بیماری با اسهال شدید و خونی و درد قولنجی شکم همراه است و معمولا” تب چندانی وجود ندارد. در ۳ تا ۵ درصد موارد کم خونی موقت ، خونریزی شدید و نارسایی کلیه ایجاد می شود.

کالیسی ویروس موجب بیماری گوارشی حاد توأم با استفراغ ( که شدت بیشتری نسبت به اسهال دارد) می شود و معمولا” طی ۲ روز بهبود می یابد. به نظر می رسد این عفونت از طریق فرد به فرد انتقال پیدا می کند و آلوده شدن مواد غذایی به دستان آلوده ی فرد ناقل باعث انتقال بیماری می شود.

بعضی بیماری های شایع ، گاهی از طریق غذا انتقال می یابند هرچند که اغلب ، از راه های دیگر منتقل می شوند. این عفونت ها عبارتند از : شیگلا ، هپاتیت A و انگل های ژیاردیالامبلیا و کریپتوسپوریدیا. حتی گلودردهای استرپتوکوکی گاهی از راه غذا انتقال می یابند.

باکتری استافیلوکوک طلایی می تواند در بعضی غذاها رشد کند و سمی تولید نماید که موجب استفراغ شدید می شود.

بوتولیسم ، بیماری نادر ولی کشنده ای است که در اثر رشد باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم و تولید سم فلج کننده ی قوی به وسیله ی آن ایجاد می شود.

آلوده شدن ناخواسته ی غذا به حشره کش یا استفاده از سموم طبیعی برای آماده سازی یک ماده ی غذایی می تواند موجب مسمومیت شود.

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی

علایم مسمومیت غذایی:

اسهال

درد شکم

تهوع

استفراغ

به دلیل شباهت علایم در مسمومیت عای غذایی مختلف ، معمولا” بدون انجام آزمایش نمی توان عامل ایجاد بیماری را مشخص کرد مگر اینکه بیماری در جریان همه گیری تشخیص داده شده ای ( مثل وبا) ایجاد شده باشد.

تشخیص مسمومیت غذایی:
باکتری هایی مثل کامپیلوباکتر ، سالمونلا ، اشریشیاکلی ۰۱۵۷E.coli از طریق کشت مدفوع صورت می گیرد. انگل ها به وسیله ی مشاهده ی نمونه مدفوع به وسیله ی میکروسکپ تشخیص داده می شوند. ویروس ها به دلیل بسیار کوچک بودن با میکروسکپ معمولی دیده نمی شوند و همچنین نمی توان آنها را کشت داد. معمولا” ویروس ها از طریق آزمایش نمونه مدفوع از نظر نشانگرها ( مارکرها) ی ژنتیکی خاص تشخیص داده می شوند.

درمان مسمومیت غذایی:
درمان مسمومیت های غذایی مختلف ، بر حسب عامل ایجاد کننده ی آنها متفاوت است. در صورت بروز کم آبی ، باید آن را به تجویز مایعات و الکترولیت ها درمان کرد. فرآورده هایی مانند بیسموت ساب سالیسیلات می توانند موجب کاهش مدت و شدت اسهال ساده شوند. تجویز داروی ضد اسهال در صورت عدم وجود مدفوع خونی یا تب موجب تسکین علامتی می شود. در موارد وجود خون در مدفوع یا تب شدید ، استفاده از ترکیبات داروهای ضد اسهال موجب تشدید بیماری می شود.

در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

وجود تب بالای ۳۸٫۶ درجه ی سانتی گراد

وجود خون در مدفوع

وجود استفراغ طولانی که مانع از باقی ماندن مایعات در معده شود.

بروز علایم کم آبی بدن ( کاهش ادرار ، خشکی دهان و حلق ، ایجاد سرگیجه در هنگام برخاستن از وضعیت نشسته ، خوابیده)

اسهال بیش از ۳ روز

منبع:
دکتر علیرضا منجمی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,530
  • 7,463
  • 31,502
  • 168,464
  • 1,142,808

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر