• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
مهر
۲۹
۱۳۹۵

مشاوره قبل از بارداری و مزایای آن برای زن باردار و جنین

مشاوره قبل از بارداری، به منزله طب پیشگیری مربوط به بارداری و زایمان است . تمام عواملی که می توانند به طور بالقوه پیامدهای پری ناتال را تحت تاثیر قرار دهند تعیین شده و خانم ها در مورد خطرهای مربوط به آنان راهنمایی می شوند و به منظور کاهش یا از بین بردن آثار پاتولوژیکی که از طریق سابقه خانوادگی طبی یا مامایی و یا انجام آزمون های خاص آشکار می شوند راهکاری ارائه می گردد . در سال ۱۹۸۹ در گردهمایی تخصصی ارائه خدمات بهداشت همگانی در مورد “محتوای مراقبت های پره ناتال ” بیان شد که ویزیت قبل از حاملگی از نظر تاثیر بر روی حاملگی ممکن است مهمترین ویزیت منفرد مراقبت های بهداشتی باشد. مشاوره قبل از حاملگی دارای تاثیر مثبت قابل سنجشی بر روی پیامد حاملگی است.

حاملگی ناخواسته:
نیمی از کل حاملگی ها بدون برنامه قبلی رخ می دهد و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این گروه از حاملگی ها در معرض بیشترین خطر هستند . اکثر زنان هنگامی متوجه حامله بودن خود می شوند که طناب نخاعی جنین قبلا تشکیل شده و قلب وی می تپد، بسیاری از راهکارهای پیشگیری مانند مصرف اسید فولیک برای پیشگیری از نقایص طناب عصبی در صورتی که در این زمان شروع شوند موثر واقع نمی شوند و بنابراین اندیکاسیون مشاوره قبل از حاملگی در زنان دارای حاملگی های ناخواسته در مقایسه با زنان دارای حاملگی های برنامه دار، بیشتر است . در زنان دارای حاملگی های ناخواسته احتمال انجام رفتارهای پرخطر مانند استعمال دخانیات بیشتر و احتمال مصرف روزانه ویتامین ها کمتر است بنابراین یکی از معیارهای مهم اثربخشی مشاوره قبل از حاملگی تاثیر آن در کاهش تعداد حاملگی های ناخواسته است.

اختلالات مزمن طبی

دیابت:
دیابت نمونه بارز یک اختلال طبی است که مشاوره قبل از حاملگی در مورد آن مفید واقع می شود، چون عوارض مادری و جنینی مربوط به هیپرگلیسمی به خوبی شناخته شده است اگر فرد در هنگام کنترل منظم قند خون حامله شده باشد بسیاری از این عوارض، قابل اجتناب می باشد این کنترل باید در درازمدت و کاملا منظم باشد و در رژیم غذایی قبل از حامله شدن تغییراتی ایجاد شده باشد . در مشاوره قبل از بارداری در مورد خطرهای موجود به زنی که قصد حامله شدن دارد آموزش داده می شود.

صرع:
احتمال وقوع اختلال ساختمانی در فرزندان زنان مبتلا به صرع در مقایسه با فرزندان زنان غیر مبتلا به صرع دو تا سه برابر بیشتر است . فرزندی که در تماس با داروهای ضد تشنج قرار گرفته است در معرض خطر بیشتری است . در مشاوره قبل از حاملگی معمولا استفاده از رژیم دارویی دارای حداقل خاصیت تراتوژن یا حتی گاهی قط ع دارو قبل از حاملگی توصیه می شود . آکادمی نورولوژی آمریکا ( ۱۹۹۸ ) توصیه می کند آن دسته از زنانی که مبتلا به صرع هستند و در سن تولید مثل قرار دارند تحت مشاوره قبل از حاملگی قرار بگیرند و در صورت حامله شدن اسید فولیک مصرف کنند و از درمان تک دارویی ضد تشنج با حداقل خاصیت تراتوژن استفاده نمایند.یادآور می شود که عدم مصرف اسید فولیک میزان ناهنجاری های مادرزادی را افزایش می دهد.

بیماری های ژنتیکی

نقایص لوله عصبی:

میزان بروز این نقایص ۱۲مورد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده است . بعد از ناهنجاری های قلبی، شایعترین ناهنجاری ها می باشند چون بعضی از نقایص لوله عصبی مربوط به جهش خاصی در ژن متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز می باشد آثار آن را می توان از طریق مصرف اسید فولیک به میزان زیادی از بین برد.

(PKU) فنیل کتونوری:
این اختلال نوعی خطای ارثی در متابولیسم فنیل آلانین است . ممکن است جنین، بیماری را به ارث نبرد ولی تحت تاثیر بیماری مادر دچار آسیب دیدگی شود . از راهکارهای پیشگیری اولیه می توان استفاده کرد و به میزان زیادی مرگ و میر جنینی را کاهش داد . در افراد مبتلا که رژیم غذایی بدون محدودیت مصرف می کنند میزان فینل آلانین خون به طور غیرطبیعی افزایش یافته است . این اسید آمینه به راحتی از جفت عبور می کند و باعث آسیب دیدگی اعضای در حال تکامل جنین می شود . بافت عصبی بسیار آسیب پذیر است با مشاوره قبل از حاملگی و رژیم غذایی همراه با محدودیت فینل آلانین در دوران بارداری میزان بروز ناهنجاری های جنینی را می توان تا حدود زیادی کاهش داد.

(Tay sachs) بیماری تی ساکس:

این بیماری نوعی اختلال شدید نورودژنراتیو اتوزوم مغلوب است که منجر به مرگ کودک می شود.مشاوره قبل از حاملگی در کاهش میزان این اختلال بسیار موثر است . به وسیله مشخص کردن حاملان بیماری از طریق انجام آزمون های ژنتیکی و انجام تست های پره ناتال برای زوج های پرخطر (پیشگیری ثانویه ) و کمک به حاملان هتروزیگوت برای انتخاب همسران غیرمبتلا (پیشگیری اولیه).

تالاسمی:
در حال حاضر ۲۵۰ میلیون انسان یعنی ۴٫۵ درصد از جمعیت جهان حامل ژن برای یکی از انواع هموگلوبینوپاتی هستند و هر ساله ۳۰۰۰۰۰ نوزاد مبتلا متولد می شوند در حالیکه با انجام پیشگیری اولیه و ثانویه میتوان از ابتلا به بعضی از این بیماری ها جلوگیری کرد.

مشاوران قبل از حاملگی:
پزشکانی که روش های معمول حفظ سلامتی را برای زنان واقع در سنین تولید مثل، تدارک می بینند دارای بهترین فرصت برای انجام مشاوره مربوط به پیشگیری هستند . وجود آزمون منفی حاملگی، زمان مناسبی برای انجام مشاوره است . توصیه های اساسی پایه قبل از حاملگی در باره مواردی نظیر تغذیه، مصرف الکل، استعمال دخانیات، استفاده از داروی غیرمجاز ، مصرف ویتامین و ورزش و سایر عوامل مثل بیماری های طبی یا جراحی مربوطه، اختلالات تولید مثلی و بیماری های ژنتیکی را می توان ارائه داد.

مشاوره

مشاوره

سابقه (شرح حال) بیمار:
روند مشاوره با بررسی کامل سابقه طبی مامایی، اجتماعی و خانوادگی شروع می شود . مانند سابقه تولید مثل، پیامد هریک از حاملگی های قبلی، استفاده از درمان های دارویی و آلرژی های دارویی سابقه خانوادگی نظیر بیماری های طبی یا ژنتیکی و اختلالات مربوط به تولید مثل اصل و نسب قومی و نژادی عوامل خطر اجتماعی مثل مصرف الکل، داروهای غیر مجاز، مصرف سیگار، رفتارهای پر خطر جنسی و بدرفتاری با همسر، عوامل خطر محیطی نظیر تماس با آفت کش ها یا مواد شیمیایی مورد مصرف در خشکشویی و عوامل مربوط به محیط منزل و عوامل استرس زا.

سابقه تولید مثلی:
شامل تلاش های قبلی برای حامله شدن، هرگونه ناباروری و پیامدهای غیرطبیعی حاملگی از جمله سقط، حاملگی نابجا یا از دست دادن راجعه حاملگی، سابقه تولید مثل افراد درجه اول خانواده، مفید است . مثلا سابقه ازدست دادن راجعه حاملگی در افراد خانواده خطر جابجایی خانوادگی کروموزومی یا سایر بازآر ایی های کروموزومی را افزایش می دهد. سابقه نارسایی سرویکس یا ناهنجاری رحمی لزوم ارزیابی مناسب را مطرح می کند.

سابقه اجتماعی:
سن مادر : در هر دو انتهای سن باروری سن مادر بر پیامد حاملگی تاثیر می گذارد، به طوری که:

حاملگی در سنین ۱۹ ۱۵ سالگی شیرین:
خطر تولد نوزادان با محدودیت رشد زایمان پره ترم و مرگ و میر بالای نوزادی در این گروه زیاد است اکثر این حاملگی ها ناخواسته می باشد و این افراد به ندرت مشاوره قبل از حاملگی را انجام می دهند . چون این افراد در سنین رشد هستند نیاز به کالری در آن ها بیشتر از زنان مسن تر است و در زنانی که دارای وزن طبیعی یا کمترهستند افزایش مصرف کالری تا ۴۰۰ کیلو کالری در روز توصیه می شود.

حاملگی پس از ۳۵ سالگی:
۱۰ درصد از حاملگی ها در این گروه سنی رخ می دهد . احتمال تقاضا برای انجام مشاوره قبل از حاملگی در این گروه بیشتر است چون این افراد یا حاملگی خود را به تعویق انداخته اند و اکنون می خواهند پیامد حاملگی آنان در حد بهینه باشد و یا قبلا تحت درمان ناباروری بوده اند . مطالعات اولیه مطرح می کنند که خطر عوارض مامایی و نیز موربیدیته و مرگ و میر پری ناتال در زنان بارور ۳۵ سال افزایش می یابد و در افرادی که مبتلا به بیماری مزمن هستند یا وضعیت فیزیکی ضعیفی دارند نیز این عوارض بیشتر است . پاریتی ممکن است بعضی از پیامدهای حاملگی را در زنان مسن تر تحت تاثیر قرار دهد مثلا اختلالات زایمان در افراد مسنی که تا آن سن زایمان ننموده اند شایعتر است. مرگ و میر مادری در زنان بارور ۳۵ سال و مسن تر بیشتر است ولی بهبود مراقبت های طبی باعث اصلاح این خطر می شود.

مشاوره

مشاوره

الکل، مواد مخدر و استعمال دخانیات:
در حال حاضر عقب ماندگی ذهنی ناشی از مصرف الکل شایعترین علت شناخته شده سندرم عقب ماندگی ذهنی است، استعمال دخانیات رشد جنین را به صورت وابسته به دوز تحت تاثیر قرار می دهد خطر زایمان زودرس، محدودیت رشد جنین و تولد با وزن کم را افزایش می دهد و در سنین مدرسه باعث افزایش میزان اختلال بیش فعالی ناشی از کمبود توجه و مشکلات رفتاری و اختلال در یادگیری می شود. استعمال دخانیات باعث افزایش خطر عوارض حاملگی مربوط به نارسایی عروقی مانند نارسایی رحمی جفتی و جدا شدن جفت نیز می شود.

تماس های محیطی:
با اینکه هر زنی در معرض تماس با عوامل محیطی قرار دارد میزان خطرهای مربوط به حاملگی فقط اندکی افزایش می یابد. به عنوان مثال پرستاران ممکن است در معرض تماس با سیتومگال ویروس یا ویروس سنسشیال تنفسی و کارگران حامله مراکز صنعتی در معرض تماس با مواد شیمیایی مانند فلزات سنگین یا حلاّل های عادی و یا زنان روستایی ممکن است در معرض آفت کش ها یا مصرف آب آلوده چاه یا مواد شیمیایی بالقوه مضر قرار گیرند زنی که برای حامله شدن برنامه ریزی می کند باید خود را قبل از حاملگی و در طول حاملگی از تماس با عوامل مضر دور نگه دارد.

منبع:
دکتر شیرین قاضی زاده
دانشگاه علوم پزشکی تهران


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر