• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
بهمن
۱۷
۱۳۹۴

مشکلات زنان و پاسخ به سوالات متداول شما

در مورد مشکلات زنان چه نوع چک آپ هایی وجود دارد؟
واقعیت این است که در کل دنیا علم طب به سمت پیشگیری تمایل دارد تا درمان ، یعنی ما با راههایی که وجود دارد باید قبل از این که مشکلات زنان علامت دار شود آن را تشخیص داده و از عواقب آن جلوگیری کنیم.

هر خانمی بدون این که مشکلات زنان داشته باشد باید سالی ۱ بار از نظر مسائل زنان معاینه شود مثلا سرطان تخمدان ها که هیچ علامتی ندارند، گاها دردی شبیه دردهای گوارشی ایجاد می کنند و پزشک با یک معاینه می تواند آن را تشخیص دهد ، تست پاپ اسمیر قاعدتا سالی ۱ بار برای جلوگیری از سرطان پیشرفته دهانه رحم و برای زود تشخیص دادن آن باید انجام بدهند . اگر ۳ تا ۵ بار انجام دادند و جواب منفی بود می توانند این تست را هر ۳ تا ۵ سال یکبار انجام بدهند. ماموگرافی سالانه بعد از سن ۴۰ سالگی هر سال برای سلامت پستان ها باید انجام شود.

من ۴ بار بارداری پوچ داشتم ، علتش چیست؟
در حاملگی پوچ ، حاملگی اتفاق می افتد ولی بیشتر به دلیل مسائل ژنتیکی (ازدواج های خانوادگی) جنینی که باید تشکیل شود به وجود نمی آید. بعضی از افراد می گویند ما آزمایش ژنتیک دادیم و مشکلی نداشتیم در صورتی که این افراد از نظر کروموزومی مشکلی نداشتند ولی ممکن است از نظر ژن مشکل داشته باشند. این خانم ها باید از نظر ژنتیکی یک سری بررسی های اختصاصی برایشان انجام شود.

من مجردم و ۲۴ سال دارم.کم کاری تخمدان دارم با هورمون های بهم ریخته ، هر ۴ تا ۵ ماه یکبار قاعدگی هایم اتفاق می افتد ، به پزشک رفتم و برای قاعدگی م هر ماه باید آمپول بزنم. این آمپول ها عوارض ندارد؟
احتمال سندروم تخمدان پلی کیستیک که از شایع ترین مشکلات زنان است وجود دارد. بهم ریختگی هورمون ها علائمی مثل ریزش موی سر ، جوش صورت ، رویش مو در نواحی صورت و . . . می باشد که باید معاینه شوند. برای نظم در قاعدگی باید دارو مصرف کنند . در مورد سندروم تخمدان پلی کیستیک مسائل ژنتیکی اثبات شده است و به همین دلیل درمان مشخصی برای آن وجود ندارد.

این علائم تقریبا تا دوران یائسگی با خانم همراه است ، بیماری خطرناکی نیست فقط یک سری علائم اذیت کننده دارد. خانمی که ماهی ۱ بار قاعدگی ندارد سطح استروژن در بدن بالا می رود و سطح داخلی رحم رشد کرده و داخل رحم را ضخیم می کند و این می تواند حتی تا سرطان آندومتر هم پیش برود. به همین دلیل هر ماه برای اینکه لایه های رحم ریزش کند باید پروژسترون را به شکل خوراکی و یا تزریقی به فرد داد تا در آن قاعدگی رخ دهد. بنابراین عدم مصرف داروها مشکل ساز می شود و عوارض دارد.


من هفته ۷ بارداری هستم و اولین بارداری ام می باشد. دکتر ویتامین د برایم تجویز کرد. دیشب که تزریق کردم ، امروز صبح یک لکه شبیه لکه پریود دیدم. ممکن است که این آمپول سقط جنین بدهد؟

احتمالا کمبود ویتامین د وجود داشته که دکتر آمپول تجویز کرده است. این آمپول هیچ ارتباطی با این خونریزی که در حاملگی شان دارند ندارد. حتما باید از نظر لکه بینی بررسی شوند ، چیزهایی که در هفته های اول لکه بینی می دهند عبارتند از : تهدید به سقط ، حاملگی مولار ، حاملگی خارج از رحم و . . . در اولین فرصت پزشک مربوطه باید سونوگرافی انجام دهد تا دلیل را متوجه شود. در خیلی از موارد مشکلات زنان وجود ندارد.

مشکلات زنان

مشکلات زنان

بارداری مولار چیست؟
در واقع حاملگی اتفاق می افتد ولی باز هم به دلیل مشکلات زنان که در تشکیل تخم وجود دارد که عمدتا مسائل ژنتیکی است مسیر بارداری حالت نرمالی ندارد که جنین به وجود آید. برعکس فقط بافت جفت رشد می کند و تغییر شکل به دانه های انگور می دهد ، در نهایت جنینی وجود ندارد که رشد کند . این رشد جفت باعث افزایش ترشح هورمون ها می شود و علائمی مثل تهوع و استفراغ بیش از حد ، کم کاری تیروئید ، خونریزی و . . . می دهد. باید سونوگرافی داده شود و در صورت تشخیص ختم بارداری انجام شود. منتهی فرقی که دارد این است که ممکن است بعد از تخلیه رحم کمی در داخلش جفت باقی بماند. پس باید مراقب باشند و تا ۶ ماه باردار نشوند و معاینات را انجام بدهند . بعد از ۶ ماه بعد از انجام آزمایش در صورت منفی بودن وجود بافت در رحم می توانند باردار شوند.

من ۲۷ سال سن دارم. فقط با دارو پریود می شوم . ۶ سال است که می خواهم باردار شوم ولی نمی شود. دیابت نوع ۱ هم دارم. دکتر آخرین جوابی که به من داد این بود که یائسگی زودرس گرفتم. لطفا من را را هنمایی کنید؟
بله متاسفانه علی رغم سن کم ، چون تنها با دارو پریود رخ می دهد به یائسگی زود رس مبتلا شده اند. یعنی داخل تخمدان هیچ تخمک و فولیکولی وجود ندارد. خیلی علل ناشناخته وجود دارد ولی می تواند مسائل اتوایمیون یعنی ترشح آنتی بادی علیه یک سری بافت های خودی مثل بافت تخمدان و از بین بردن آن مطرح باشد. باید از روش های کمک باروری مثل تخمک اهدایی یا جنین اهدایی باید استفاده کنند که داخل رحم خودشان قرار می گیرد و می توانند باردار شوند.


در مورد بی نظمی قاعدگی هم توضیح دهید؟

یک تصور غلطی در مورد نظم قاعدگی وجود دارد. من خیلی از اوقات از خانم ها میپرسم که آیا قاعدگی تان منظم است یا خیر ، می گویند خیر. بعد می پرسم خب چگونه است؟ می گویند من یک ماه سیکلم ۲۸ روزه است، ماه دیگر سیکل ۳۰ روزه دارم و. . . . ببینید قاعدگی قرار نیست در روز و ساعت خاصی باشد یعنی همان روز و ساعتی که ماه قبل پریود شدند ، این ماه هم حتما باید در همان زمان پریود شوند ، اصلا این گونه نیست . ، شاید کمتر از ۲۵ درصد خانم ها قاعدگیشان به این شکل باشد. قاعدگی اگر ۷ روز جلو و یا عقب برود ، یعنی اگر از شروع این قاعدگی تا قاعدگی بعدی بین ۲۱ روز تا ۳۵ روز باشد کاملا نرمال است. بنابراین در هر سیکلی قاعدگی می تواند تا ۷ روز نسبت به ۲۸ روز جابجا شود. اگر فاصله قاعدگی ها کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از حتی ۴۵ روز باشد در این مواقع است که بی نظمی رخ داده است. در هر دو مورد ، مشکل در تخمک گذاری است که احتمال تخمدان پلی کیستیک وجود دارد. بررسی هورمونی لازم است که صورت گیرد.


من ۳ ماهه که زایمان سزارین کردم و واژنم دچار خشکی شده است و الان به بچه هم شیر می دهم. آیا این طبیعی است؟

اینکه واژن خشک شده است هیچ ارتباطی به سزارین ندارد . بعد از زایمان به دلیل شیردهی هورمون در بدن مادر وجود ندارد ، زیرا این هورمون ها هستند که واژن را مرطوب میکنند در نهایت چون شیر می دهند و هورمونی نیست ترشح هم وجود ندارد. می توانند از ژل های لزج کننده استفاده کنند ، تا یک مدت بگذرد ، زمانی که فعالیت تخمدان به حالت عادی برگشت این مشکل هم رفع خواهد شد.


چرا تعداد هفته هایی که در سونوگرافی های مختلف وجود دارد و زمان زایمان با هم فرق دارند؟

سونوگرافی قاعدتا نمی تواند روز دقیق را به ما بگوید ولی تا حد زیادی می توان به آن اکتفا کرد. البته هر چه سونوگرافی در سن حاملگی پایین تر یعنی در هفته های کمتر انجام شود دقت زمان زایمان و هفته ها بیشتر است. به همین دلیل سونوگرافی تا ۶ هفته از دقت زیادی برخوردار است. ما از زمان اولین روز آخرین قاعدگی به شرطی که منظم باشد استفاده میکنیم.

پاسخ ها:
دکتر مریم کاشانیان (متخصص زنان ، زایمان و نازایی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,299
  • 4,956
  • 32,092
  • 168,669
  • 1,148,399

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر