• میکروسکپ سلام سلامتی
شهریور
۲۳
۱۳۹۴

مشکلات چشمی و پاسخ به سوالات متداول شما

الف: آیا میتوان یکی از مشکلات چشمی به نام تنبلی چشم را با لیزر یا سایر روش ها درمان کرد؟
وقتی انسان متولد میشود دید او کامل نیست و ۹ سال طول میکشد تا دید او کامل شود. چرا؟ برای این که چشم فقط یک فرستنده است . مثل سایر اعضای بدن انسان میماند ˓ اگر انسان حرف نزند رشد تکلم پیدا نمیکند. انسان باید ببیند تا سلولهای بینایی که در مغز وجود دارد رشد کند و مشکلات چشمی به وجود نیاید. آزمایشی را روی میمون انجام دادند که در آن به مدت چند سال پارچه ای روی یک چشم میمون قرار دادند و متوجه شدند آن چشمی که پارچه روی آن قرار داشته رشد کمتری داشته است.

علت این بوده که این چشم سالم بوده ولی چون سلولهای مغزی تصویری به مغز ارسال نکردند رشد هم نیافتند. والدین باید بینایی بچه های خود را چک کنند بخصوص اگر دید یک طرفه باشد سریعا باید مراجعه کنند چون مغز دوست دارد که در عضو فعال متمرکز شود و عضو دیگر را حذف کند. در بچه هایی که تنبلی چشم دارند ˓ از ۲ یا ۳ سالگی به بعد به بچه ها از این نقاشی ها که رنگ کردنی است و باید بین خطوط را رنگ کنند را به همراه عینک بدهند تا چشم ها فعالیت کند. نکته مهم این است که اگر سن بچه به بعد از ۹ سالگی برسد تنبلی چشم با هیچ روشی درمان پذیر نیست.

ب: چند ماهی است که وقتی از خواب بیدار میشوم چشم هایم خیلی قرمز است ˓ خارشم ندارد . این چه مشکلی میتواند باشد؟
شایع ترین علتی که باعث این نوع مشکلات چشمی یعنی قرمزی صبحگاهی چشم میشود بلفاریت و شوره هایی است که روی مژه ها قرار دارد و چربی هایی که دور مژه ها و پلک ها وجود دارد . این افراد حتما شب ها قبل از خواب باید چشم ها را کمپرس آب گرم کنند. یک پنبه را داخل آب گرم قرار دهند وقتی کمی خنک شد پنبه را رو چشم هایشان میگذارند. ۱۰ دقیقه میماند بعد با شامپو مربوط به بچه ˓ با کف اش خیلی رقیق ˓ مژه ها را شروع به شستشو دادن میدهند. اگر با این روش ها بهتر نشد باید به پزشک مراجعه کنند.

مشکلات چشمی

مشکلات چشمی

ج: آیا شب کوری درمان دارد؟
در واقع ما ۲ نوع سلول در شبکیه داریم . سلولهای مخروطی و استوانه ای نام دارند. در کسانی که سلولهای بینایی دچار مشکل شده و به مشکلات چشمی مبتلا شده اند ˓ این ها باعث میشود که در شب سلولهایی که مربوط به بینایی در شب است دچار مشکل شوند. الان تلاش های زیادی در داخل و خارج کشور درحال انجام است که از سلولهای بنیادی سلولهای مربوطه را تولید کنند.

د: آقای دکتر چند بار میتوانیم لیزیک کنیم؟
اولا که هر شماره ای را نباید لیزیک کرد. معمولا شماره های بالای ۷ لیزیک نمیشود. بسته به ضخامت قرنیه تصمیم میگیریم که ما چه شماره ای را به عنوان آستانه تلقی کنیم. مثلا اگر کسی شماره چشمش ۱۰ یا ۱۲ است نباید از اول لیزیک کند. در این افراد میتوان از عدسی داخل چشمی استفاده کرد. اگر کسی قبلا لیزیک کرده و الان دوباره میخواهد انجام دهد در این جا ضخامت قرنیه خیلی مهم است. اگر نازک باشد به هیچ وجه عمل را انجام نمیدهیم.

ه: ۲۶ ساله هستم. وقتی خسته یا گرسنه یا تشنه میشوم چشم هایم درد میگیرد. دکتر رفتم و گفتند که شما به آب سیاه مشکوک هستید. چون خاله ام به دلیل آب سیاه یکی از چشم هایش را از دست داده من خیلی نگرانم. هر ۶ ماه یک بار هم توصیه کردند که عکس بگیرم. لطفا راهنماییم کنید؟
یکی از بیماری هایی که واقعا باید به آن توجه کنیم و قبل از اینکه مشکلی ایجاد کند باید مراقبت های لازم را انجام دهیم آب سیاه میباشد. متاسفانه در کشور ما و در فامیل هایی که سابقه آب سیاه وجود دارد شایع است. در جلوی چشم ما تغذیه با خون بطور مستقیم انجام نمیگیرد اگر غیر از این بود ما همه جا را قرمز میدیدیم.یک مایعی در داخل چشم تولید میشود به اسم مایع زلالیه ˓ که این مایع تغذیه داخل چشم را انجام میدهد. از یک جایی این مایع وارد چشم و از یک جایی هم از چشم خارج میشود. باید ورود و خروج این مایع متناسب باشد. اگر خروج دچار مشکل شود این مایعی که در حال ساختن بوده یواش یواش در چشم ایجاد فشار میکند. آب سیاه یعنی افزایش فشار چشم. این فشار به همه جای چشم وارد میشود. به جایی که این فشار وارد میشود و میتواند مشکل زا باشد عصب چشم است. در هر جایی از بدن اگر عصب آسیب ببیند دیگر قابل جبران نیست. امروزه این مشکل با روش های درمانی مختلف قابل حل است.

ی: ۵۰ ساله هستم و نزدیک بین (شماره چشمم ۲٫۵) و نمیتوانم دور را خوب ببینم. آیا این امکان وجود دارد که من برای مطالعه نیاز به عینک نداشته باشم؟ و این که آب مروارید از چه سنی شروع میشود و چه علائمی دارد؟
از سن ۴۰ سال به بعد دچار مشکلات چشمی بخصوص در دید نزدیک میشویم. کسانی که اصلا عینک نمیزدند از ۴۰ سالگی به بعد عینکی میشوند. علت این است که از ۴۰ سالگی به بعد عدسی که در داخل چشم قرار دارد سفت میشود و نمیتواند تطابق کند. از ۴۰ تا ۷۰ سالگی به مدت ۳۰ سال نزدیکمان تار تر میشود. تا یک سنی بسته به سرعت پیر چشمی ممکن است انسان نیاز به عینک نداشته باشد. در آنهایی که نزدیک بین هستند نیاز به ۲ عینک پیدا میکنند ˓ اما شماره این عینک کمتر از عینکی که برای دور میزنند خواهد بود.

راجع به یکی از شایع ترین مشکلات چشمی به نام آب مروارید باید بگویم که ناشی از سن بوده و از همان ۴۰ سالگی به بعد ممکن است ایجاد شود. در بیماری های مختلف ممکن است شدتش بیشتر شود. توصیه میشود در این سن هر ۲ سال یک بار معاینه شوند و مطمئن شوند که مشکلی وجود ندارد. برای پیشگیری در زمانی که نور آفتاب شدید است از عینک آفتابی و از کلاه استفاده کنند.

پاسخ ها:
دکتر عین اللهی (فوق تخصص قرنیه)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,298
  • 4,956
  • 32,091
  • 168,668
  • 1,148,398

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر