• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
فروردین
۲۱
۱۳۹۵

مشکلات گوارشی شیرخواران و پاسخ به سوالات شما

از شایع ترین مشکلات گوارشی شیرخواران ریفلاکس است. چراریفلاکس انقدر زیاد شده است؟
ریفلاکس به معنی برگشت مواد غذایی از معده به مری است. این ریفلاکس در شیرخواران حتی اگر چند بار هم در روز باشد بطور فیزیولوژیک و طبیعی است و مشکلی ندارد. زمانی ما بیماری ریفلاکس میگوییم که عارضه ای علاوه بر آن ایجاد شده باشد. مثلا این استفراغ خونی شده باشد یا منجر به علائم تنفسی مانند آسم و خس خس سینه شده باشد و یا عفونت های مکرر ریه را به دنبال داشته باشد ، روی وزن گرفتن تاثیر داشته باشد( یعنی ۱ یا ۲ مک بزند ولی به دلیل درد ناشی از اسید از شیرخوردن امتناع کند) و روند رشد را کند کند و در نهایت تحریک پذیری ، کج خلقی و بی قراری وجود داشته باشد.گاهی بچه هایی که سنشان پایین تر است ممکن است سرشان را به عقب بکشند و به پشتشان قوس بدهند و رفتارهایی داشته باشند که والدین نتوانند توجیه کنند که چرا این رفتارها بروز کرده است. این گروه هایی که ذکر شد در رده بیماری ریفلاکس قرار دارند که نیاز به مداخله درمانی می باشد.

یکی از مشکلات گوارشی شیرخواران ریفلاکس های فیزیولوژیک است که تا ۱۰ ماهگی و بطور کل تمامی ریفلاکس ها تا سن ۲ سالگی از بین خواهند رفت. چون در سن پایین طول مری کوتاه و دریچه آن کمی نارسا و همچنین حجم معده کوچک است که این دلایل باعث ریفلاکس های فیزیولوژیک می شود که به مرور زمان و افزایش سن بچه بهبودی حاصل می شود.

اما اگر ریفلاکسی باشد که بعد از ۶ ماهگی و یا حتی بعد از ۲ سالگی شروع شود و یا علائم ریفلاکس شدیدتر شود نیاز به بررسی توسط پزشک دارد.

مشکلات گوارشی شیرخواران

مشکلات گوارشی شیرخواران


درمان ریفلاکس ها (شایع ترین مشکلات گوارشی شیرخواران) به چه صورتی است ؟

توصیه ای که به مادر داده می شود ، حجم کم و در دفعات بیشتر است . بلافاصله بعد از شیر دادن شیرخوار نباید بخوابد. در سنینی که غذا می خورد می توان با غلیظ کردن غذا از برگشت آن توسط معده جلوگیری کرد. وضعیت خوابیدن هم خیلی مهم است که سر و شانه ها بالاتر از بقیه بدن قرار گیرد. در سنین بالاتر قبل از ورزش غذایی خورده نشود و بین غذا و خواب ۳ ساعت فاصله باشد. در شیرخواران نباید از پوشک های سفت یا شلوارهایی که کش سفت دارند استفاده شود چون هر نوع فشار به شکم منجر به ریفلاکس می شود. در بچه هایی که اضافه وزن دارند کاهش وزن راهی برای درمان ریفلاکس خواهد بود. اگر با توصیه ها بهبودی حاصل نشد به سراغ درمان دارویی می رویم. هدف از درمان دارویی این است که اسید معده را کم کنیم.

معمولا از یک سری داروها مثل امپرازول و بقیه داروهای این خانواده استفاده می شود. در سنین بالا ممکن است آزمایش های تشخیصی خاص و یا عکس برداری و حتی آندوسکوپی برای تشخیص دقیق تر مشکلات گوارشی شیرخواران درخواست شود. دوره درمان ریفلاکس حدود ۲ تا ۳ماه است و باید تحت نظر پزشک باشند ، اگر بهبودی دیده نشد باید به پزشک مراجعه کنند که داروها را تغییر داده و بچه را هم معاینه کنند. این داروها عوارض دارند مصرف خودسرانه آنان عواقب دارد.

رژیم غذایی در مشکلات گوارشی شیرخواران باید به چه صورتی باشد؟
اگر شیرخوار است می توان به طور آزمایشی ، چون در برخی از موارد دیده شده که آلرژی به پروتئین گاوی منجربه ریفلاکس می شود ، لبنیات را به مدت ۲ هفته از رژیم مادر حذف کرد. اگر بهبودی دیده شد نیاز است که این حذف مدت بیشتری ادامه داشته باشد. در بچه هایی که شیر خشک مصرف میکنند توصیه می شود از شیرخشک های رژیمی که پروتئین آنان شکسته شده استفاده شود زیرا در غیر این صورت به مشکلات گوارشی شیرخواران مبتلا می شوند. در سنین بالاتر خوردن نعناع ، شکلات ، قهوه ، نسکافه ، چای پر رنگ ، گاها گوجه فرنگی باعث تشدید ریفلاکس می شود. حتی در معرض دود سیگار قرار گرفتن هم باعث تشدید ریفلاکس می شود.

من بچه ام ۳ سال سن دارد و اصلا وزن گیری ندارد. دکتر هم رفتم و هر دارویی را تهیه کردم اما فایده ندارد.چه کنم؟
ببینید در فرهنگ ما حدود بالای ۹۰ درصد از ذهن مادران را خوردن بچه ها پر کرده است. در صورتی که ما میدانیم چاقی نشانه سلامت نیست و برعکس جای نگرانی دارد. آنهایی که نگران رشد بچه هستند باید بدانند که بهترین چیز برای پایش رشد بچه همان منحنی رشد است. هر بچه با دیگری فرق دارد. اگر روی نمودار و به شکل صعودی رشد دارد اصلا جای نگرانی نیست و کاملا رشد طبیعی دارد. همچنین نکته مهم اینجاست که ما وقتی به تاریخچه بچه هایی که ریفلاکس مزمن و مقاوم به درمان دارند نگاه میکنیم عاملی که وجود دارد به زور غذا دادن به بچه توسط مادر و در نهایت استفراغ بچه است.

مشکلات گوارشی شیرخواران

مشکلات گوارشی شیرخواران

بچه من ۱ سال دارد. ۲ هفته است هر روز ۳ تا ۴ بار مدفوع میکند. ۲ تا ۳ کیلو هم وزنش کمتر از حد نرمال است. آیا طبیعی است؟
معمولا در این سن بچه ها زیاد مدفوع میکنند و همچنین روند رشد نسبتا خوبی هم دارند و این هم یک نوع اسهال مزمن است ، مگر در موارد خاص که نیاز به درمان دارد بقیه موارد طبیعی است. این موارد عبارتنداز:
مدفوع اگر چرب باشد نشان دهنده سوء جذب چربی است ، مدفوعی اگر بوی اسید بدهد و یا پای بچه را بسوزاند نشان دهنده سوء جذب قند است.
برای اطمینان می توانند یک آزمایش مدفوع انجام دهند تا از اینکه سوء جذب وجود دارد یا خیر مطمئن شوند.

آیا دادن آب قند به نوزادان با خطر مشکلات گوارشی شیرخواران روبه رو است؟
قطعا. برای شیرمادر خواران به هیچ وجه توصیه نمی شود که تا پایان ۶ ماهگی چیزی به غیر از شیر مادر داده شود. آب قند کالری کافی ندارد ، حجم معده بچه هم کم است و با چیزی اشغال می شود که کالری کافی ندارد و می تواند منجربه افت وزن شود .

بچه من وقتی شیرمادر میخورد سیر نمی شود اما وقتی شیرخشک میخورد هم خوب میخوابد و هم خوب وزن میگیرد. آیا دادن شیرخشک ضرر دارد؟
ببینید شیرخشک هضم مشکلی دارد ، در حالی که شیر مادر حاوی آنزیم هایی است که هم هضم و هم تخلیه از معده را به سرعت انجام می دهند. بنابراین شیرخشک چون دیر هضم است ممکن است ساعت خواب را طولانی تر کند. در مورد وزن گیری شیر مادر با شیر خشک زمین تا آسمان فرق دارد. شیر مادر یک عمر سلامتی را به همراه دارد.

بچه من ۲ ماه دارد. همیشه هم دل درد دارد. حتی یک بار شکمش ورم کرده بود.من را راهنمایی کنید؟
یکی از موارد شایع در شیرخواران کولیک یا قولنج است. معمولا قولنج تا ۳ ماهگی خوب می شود . در ساعت های خاصی از روز معمولا در عصر و شب پاهایشان را در شکم جمع میکنند ، بی تابی و بی قراری دارند. توصیه ای که ما میکنیم این است ، به محض شروع گریه باید در آغوش گرفته شود ، این که بچه لوس یا بغلی می شود را کنار بگذاریم. در سال اول زندگی جای بچه در آغوش والدین است. یک حرکت خیلی آرام پاندولی یا ریتمیک و ماساژ دادن شکم به کاهش درد کمک میکند. مادر هم باید ۲ هفته لبنیات را از رژیم حذف کنند اگر بهبودی حاصل شد این روند را ادامه بدهند.

من یک پسر ۳ ماهه دارم. حدود ۱ ماه است که شکمش هفته ای ۱٫۵ بار یا ۱۰ روز یک بار کار میکند. از شیر مادر هم تغذیه میکند. آیا مشکلی دارد؟
یبوست یعنی دفع مدفوع سفت و دردناک . بچه هایی که شیر مادر میخورند تنوعی از الگوی دفع دارند. ممکن است بعد از هر بار تغذیه با شیر مادر دفع صورت گیرد بخصوص در هفته های اول ، ممکن است یک هفته ۱۰ روز یک بار دفع صورت گیرد. در شیرخواری که از ۱٫۵ ماهگی روند الگوی دفع تغییر پیدا کرده که درست در زمانی است که باید تغییر صورت گیرد ، اگر در معاینه مشکلی ندارد و روند رشد خوبی دارد کاملا طبیعی بوده و نیازی به هیچ مداخله ای نیست. اگر در این سن که ۳ ماهگی است مدفوع سفت باشد یعنی مشکل زمینه ای وجود دارد و نیاز به بررسی دارد ، اما در سنین بالاتر معمولا مشکل زمینه ای وجود ندارد.

بهترین وضعیت خواباندن بچه شیرخوار چطور است؟
توصیه می شود تمام شیرخواران به پشت بخوابند ، عوارض و مشکلات تنفسی در خوابیدن به پشت کمتر است . این توصیه حتما در سال اول زندگی باید رعایت شود. چون در وضعیت دمر یعنی خواباندن روی شکم ممکن است بینی و دهان بچه روی بالش قرار گیرد و منجربه خفگی هم شود.

پاسخ ها:
دکتر الهام طلاچیان (فوق تخصص گوارش کودکان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

۲ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

  • باسلام و تشکر قبلا اشاره کرده بودم به وضعیت نوزادم که علائم رفلکس داشته و دکتر امپرازول به مدت دو هفته تجویز کرده بود . با مصرف ۲۵ تا صبح و ۲۵ تا عصر بی قراری های روزانه و گریه های او خیلی کمتر شده اما شکم ورم کرده دارد و همیشه حالت تهوع همین که می خواید باد سینه دارد و سرش را به این طرف آنطرف مدام می زند . مخصوصا شبها خیلی اذیت میشه و در خواب گریه می کند و به هر سختی که او را بیدار می کنیم و بادسینه اش را میگیریم باز تا می خوابد ده دقیقه نمیشه انگار گلوش پره و مثل کسی که می خواهد استفراغ کندمی ماند . در هنگام شیر خوردن هم باد گلو دارد و چند دقیقه مک زدن پس م یزند و گریه می کند تا بادش را بگیریم . مدام زیر شیر خوردن دست و پا می زند . همیش ناآروم است . سر دو هفته بار مراجعه کردیم دکتر معینه کرد گفت شکم بچه پر از گازه و برا همین میاد تو مری و اذیت میشه شربت رانیتینین و قرص موتیدون دارد که صبح و شب یک چهارم قرص بدم بهش .نگرانم که با این داروها هم بهتر نشه . در ضمن تو اینترنت نوشته این بچه ها کم کم بی قرار می شن و تو دندون در آوردن هم اذیت می کنند حتی تو چهار دست و پازدن .به من بگین چه کنم

    • نه این داروها رو استفاده کنید تا بهتر بشه.رانیتیدین برای بهبودی مشکل برگشت شیر از معده به مری و قرص موتیدون هم بعنوان ضد تهوع تجویز شده که جزو مشکلات شیرخوار شما بوده. بی قراری بچه بخاطر گاز داخل شکم هستش . با گذر زمان کم کم مشکلات رفع میشه . پس نگران نباشید و به همین روند ادامه بدید. سعی کنید برای آرام شدن بچه اون رو به پشت برگردانده و روی ساعدتان قرار دهید. بعد دست چپش را روی دست راستش و بعد بین دستان خودتان قرار دهید و حرکت بالا و پایین در هوا را چندبار اجرا کنید. امیدوارم به نتیجه مطلوبی برسید.ممنون از شما

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر