• پاسخ به سوالات پزشکی شما
شهریور
۲۵
۱۳۹۵

معده و دردهای گزنده

سلام. من حدود ۱ ماه است که سوزش از معده تا دهان دارم. گاهی اوقات حالت تهوع با سرگیجه میگیرم. علتش چیست؟

مهم ترین مسئله سن فرد است. اگر علائم گوارشی در یک فرد بالای ۴۵ تا ۵۰ سال اتفاق افتد نسبت به افراد جوان تر به صورت دیگری تعبیر می شود. این علایم با فرض اینکه فرد جوان باشد از علائم سوء هاضمه می باشد و برگشت محتویات معده است. به غلط گاهی اوقات گفته می شود که اسید معده به بالا می آید ، در صورتی که ما برگشت گاز و صفرا هم داریم. آنچه که در برخورد با چنین افرادی صورت میگیرد گرفتن شرح حال است تا مطمئن شویم که علائم خطر را ندارند. علائم خطر در بیماریهای گوارشی شامل : کاهش وزن ، کم خونی ، احساس خستگی و خونریزی های گوارشی می باشد . در صورت وجود این علایم باید سریعا آندوسکوپی صورت گیرد. در غیر این صورت باید یک سری توصیه های غذایی داده شود تا از غذاهایی که باعث رفلاکس می شود جلوگیری کنند و نخورند مثل غذاهای چرب ، قهوه ، فست فود ، نوشابه های گازدار ، میوه های دارای سیتریک اسید همچون لیمو و پرتقال .اگر چاق هستند باید وزن خود را کاهش دهند و بلافاصله بعد از غذا نخوابند. موقع غذا لباس تنگ نپوشند . اگر این توصیه ها را رعایت کنند تا حدی بهبود می یابد . اگر بهبود نیافت از داروهای کاهنده اسید معده مثل اومپرازول و . . . می توان تجویز نمود. ظرف ۴ تا ۶ هفته بعد بیمار ارزیابی می شود اگر باز هم علایم بود باید اقدامات تشخیصی مثل آندوسکوپی انجام شود.


اگر چای به صورت ناشتا خورده شود می تواند آسیب زا باشد؟

بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیکی که انجام شد متوجه شدند که کمربندی از سرطان مری در نواحی شمالی کشور وجود دارد که بعدها به این نتیجه رسیدند در این نواحی چای و سایر نوشیدنی های داغ به صورت خیلی داغ خورده می شود که می تواند با سرطان مری رابطه تنگاتنگی داشته باشد.پس بهتر است از این کار اجتناب شود. در مورد چای کمی شانس ریفلاکس و برگشت اسید معده را زیاد میکند و به همین دلیل توصیه می شود در افرادی که چنین زمینه ای دارند بهتر است چای غلیظ میل نشود.

معده

معده

پسر ۴٫۵ ساله ای دارم که الان حدود ۱ هفته است بیشتر در صبح حالت تهوع دارد. امروز بجای اینکه استفراغش حالت آب بی رنگ داشته باشد به آب کمی سبز رنگ تبدیل شد. گوش درد هم قبلا داشته است. آیا مسئله مهمی وجود دارد؟
حالت تهوع و استفراغ از علائم غیر اختصاصی است. یعنی الزاما مشکل از گوارش فرد نیست و ممکن است از گوش میانی یا داخلی ، اختلالات مغزی ، نارسایی کبد و کلیه و التهابات در اعضای مختلف بدن و . . . باشد. در ابتدا باید معاینه بالینی دقیق صورت گیرد بخصوص در بچه ها که ممکن است عفونت ادرار یا عفونت گوش و جاهای دیگر باعث این علائم شود. در این مواقع نمی توان گفت که با داروی خاصی مشکل حل می شود زیرا نیاز بارزی به معاینه دارد.


من حدود ۸ سال پیش آندوسکوپی کردم و تشخیص داده شد که انتهای مری باز است و برگشت اسید معده دارم. در این ۸ سال مرتب امپرازول مصرف کردم اما در این ۲ ماه اخیر باز هم علایمی مثل تلخ شدن دهان ناشی از برگشت اسید را دارم. آیا باید از داروی دیگری استفاده کنم؟

در بیماریهایی مثل ریفلاکس ما نباید به صورت مرتب یک دارو را به مدت چندین سال استفاده کنم. در ابتدا باید ۳ ماه این دارو مصرف شود و بعد قطع شود ، در صورتی که علایم باز هم وجود داشت باید تست های تشخیصی انجام شود که شامل: آندوسکوپی وph متری می باشد. این اقدامات برای این است که ثابت کنیم فرد دارای ریفلاکس واقعی می باشد یا خیر. زیرا در خیلی از موارد فرد تنها علایم سوء هاضمه را دارد که با ریفلاکس فرق دارد. در سوء هاضمه ممکن است مشکلات عصبی و . . .وجود داشته باشد که راههای درمانی خودش را دارد. اما اگر علائم ریفلاکس وجود داشت باید از دو روش بهره برد یکی درمان جراحی ضد ریفلاکس و دیگری درمان بلند مدت دارویی می باشد.

برای ورم معده چه درمانی وجود دارد؟
اصطلاح ورم معده معانی مختلفی دارد و یک اصطلاح واحد نیست. گاهی اوقات مریض نفخ شکم ، گاهی پری سر دل بعد از خوردن غذا ، همچنین گاهی پزشکان بعد از آندوسکوپی یا بعد از نمونه برداری تشخیص را بعنوان ورم معده گزارش میکند. اگر کسی به پزشک می گوید من ورم معده دارم باید پزشک از او بپرسد که آیا این ورم تمام شکمش را فرا گرفته یا تنها در قسمت فوقانی وجود دارد که در هر کدام از اینها درمان فرق دارد. اگر مشکل سندروم روده تحریک پذیر باشد در آندوسکوپی هیچ رد پایی ندارد.

پاسخ ها:
دکتر یوسف پریدار ( فوق تخصص بیماریهای گوارش و کبد)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,736
  • 7,463
  • 31,708
  • 168,670
  • 1,143,014

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر