• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
شهریور
۸
۱۳۹۴

ناباروری در مردان

پاسخ ها: دکتر نوروزی(جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری)
همسر من دچار واریکوسل است . ۲ سال است ازدواج کردیم ولی هنوز بچه دار نشدیم. همسر من عمل هم انجام دادند ولی هنوز به نتیجه نرسیدیم. مشکل در کجاست؟
برای بچه دار شدن مرد باید اسپرم و زن هم باید تخمک داشته باشد. این تخمک در یک زمان مناسب باید آزاد شود به داخل لوله رحمی بیاید و یک مرد هم باید قادر باشد در زمان مناسبی که این تخمک به لوله رحمی آمده یک رابطه جنسی سالم و نعوظ کامل اسپرم خود را به دهانه رحم فرستاده و اسپرم هم باید بتواند از دهانه به لوله رحمی رفته تا لقاح صورت گیرد. در این جا شانس تشکیل جنین با آن اسپرمی است که وارد تخمک میشود. اگر ما ۱۰۰ زوجسالم با رابطه جنسی منظم و سالم و بدون پیشگیری داشته باشیم از این ۱۰۰ زوج تنها ۱۵ درصد آنها در ۱ماه این شانس را دارند که بارور شوند. در ۶ ماه ۶۰ درصد و در ۱ سال ۹۰ درصد شانس برای باروری وجود دارد. شانس باروری بعد از انجام عمل واریکوسل حدود ۵۰ درصد است. پس ۵۰ درصد دیگر میتوانند از روش های کمک باروری استفاده کنند.
خواهر من ۷ ماهه که باردار است. هفته ۲۱ و ۲۴ بارداری در سونوگرافی هر ۲ کلیه بچه مشکل هیدرونفروز دارد. باید چه کار کنیم تا بعد از زایمان مشکلی پیش نیاید؟
هیدرونفروز در سونوگرافی یعنی این که ممکن است این بچه در آناتومی دستگاه ادراری مشکلی داشته باشد. که ۲ مشکل شایع آن یکی پس زدن یا ریفلاکس ادرار است و یکی دیگر تنگی در مناطق مختلفی از حالب معمولا در بالای حالب است. این بچه باید به دنیا بیاید و در فاصله زمانی مشخص به پزشک برای بررسی برده شود تا سونوگرافی صورت گیرد. در یک فاصله زمانی مشخص دیگر بررسی از نظر برگشت ادرار صورت گیرد. بر اساس میزان تشخیصی که داده میشود درمان های مختلفی ممکن است صورت گیرد.بیمار هم معمولا بهبود میابد.
همسر من نطفه ضعیفی دارد. گفتند اگر ( آی.وی.اف) هم انجام شود ممکن است بچه معلول شود لطفا راهنماییم کنید؟
ما ناباروری در یک مرد را وقتی میخواهیم توصیف کنیم معمولا با بررسی وضعیت نطفه یا اسپرم این کار را انجام میدهیم. این اسپرم ها از کیسه بیضه راه پر پیچ و خمی را طی میکنند تا در داخل مجرای ادرار در مردان با مایع حمل کننده ترکیب شوند و در طی یک رابطه جنسی به صورت انزال برای باروری اقدام کنند. آن چه مهم است این است که از نظر تعداد به اندازه باشد یعنی در هر ۱ سی سی باید ۱۵ میلیون اسپرم باشد. اسپرم ها باید حداقل ۵۰ درصد شکل های خوبی داشته باشند. اسپرم ها باید حرکت خوبی داشته باشند روبه جلو حرکت کنند و تند هم حرکت کنند. در روش های کمک باروری آن اسپرم هایی که سالم است را انتخاب میکنند و در بیرون با تخمک زن که قبلا گرفته بودند با هم لقاح می دهند.بعد از لقاح جنین در بیرون تشکیل میشود و جنین حاصل را در داخل رحم قرار میدهند. طبق تحقیقات به این نتیجه رسیدند که میزان معلولیت یا سایر ناهنجاری ها در این نوع جنین ها با جنین های طبیعی با هم فرقی ندارد.

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,318
  • 4,956
  • 32,111
  • 168,688
  • 1,148,418

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر