• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
مهر
۲۲
۱۳۹۵

نیتروگلیسیرین ، موارد مصرف و عوارض این دارو

نیتروگلیسیرین نام یک داروی ضدآنژین و گشادکننده عروق می باشد که در آن نیترات به کار برده شده است. این دارو نام های دیگری هم دارد که عبارتند از: Ango-O-Span, N.T.S, N-G-C, Nitro Cap, Nitro Cap T.D., Nitro-Bid, Nitrocotin Nitroglyn, Nitrolin, Nitrolingual, Nitromint, Nitronal, Nitrong, Nitrospan, Nitrostat, Nitrostat SR, Sustac, Sustac Fort, Sustacmite, Trans derm-Nitro. این دارو اغلب از راه ادرار دفع خواهد شد . در ادامه با این دارو ، کاربردهای آن و همچنین عوارض دارویی اش بیشتر آشنا خواهید شد.

دوز اثر و مقدار مصرف نیتروگلیسیرین:

پروفیلاکسی در مقابل حملات مزمن آنژین
بالغین: یک کپسولSustained-release هر ۸ تا ۱۲ ساعت مصرف می شود؛ یا از پماد استفاده می شود. دوز پماد ۲ تا ۵ است. دوز معمول ۲ -۱ است.

کاهش درد در آنژین صدری حاد؛ پروفیلاکسی از حملات کوچک آنژین
بالغین:یک قرص زیرزبانی مصرف می شود. این دوز هر ۵ دقیقه یک بار تا ۱۵ الی ۳۰ دقیقه تکرار می شود.
هیپرتانسیون؛ نارسایی احتقانی قلب؛ آنژین

نیتروگلیسیرین برای کنترل هیپرتانسیون در خلال جراحی، درمان نارسایی احتقانی قلب همراه با MI و کاهش درد آنژین صدری در شرایط حاد، اندیکاسیون دارد.

بالغین: ابتدا، ۵mcg/min از راه انفوزیون وریدی تجویز می شود. درصورت نیاز هر ۳ تا ۵ دقیقه، ۵mcg/min به دوز فوق اضافه می شود تا زمانی که پاسخ مناسب ایجاد شود. درصورتی که با دوز ۲۰mcg/min پاسخ درمانی ایجاد نشد، دوزاثر باید هر ۳ تا ۵ دقیقه به میزان ۲۰mcg/min افزایش یابد.

مکانیسم اثر نیتروگلیسیرین:

اثر ضدآنژین این دارو باعث شل شدن عضلات صاف جدار عروق (شریان و ورید) و از این راه باعث کاهش نیاز عضله میوکارد به اکسیژن می گردد.

موارد احتیاط در مصرف این دارو:

کنتراندیکاسیونها: تروما به سر ، خونریزی مغزی ، آنمی شدید ، حساسیت مفرط یا سابقه واکنش ایدیوسنکراتیت به نیتراتها ، هیپوتانسیون و هیپوولمی کنترل نشده (تزریق IV) ، پریکاردیت فشارنده و تامپوناد (تزریق IV).

موارد احتیاط : افزایش فشار اینتراکرانیال ، گلوکوم ، کمبود مایع ناشی از دیورتیک ، در خلال چند روز اول بعداز انفارکتوس میوکارد.

نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین

تداخلات دارویی با نیتروگلیسیرین:

دارو ـ دارو: هیپوتانسیون ناشی از مصرف این دارو به دنبال مصرف همزمان داروهای ضدفشارخون، بتابلوکرها، داروهای مسدودکننده کانال کلسیم، هالوپریدول یا فنوتیازین ها تشدید می گردد.

مصرف همزمان این دارو با داروهای آنتی کولینرژیک (ضدافسردگی های سه حلقه ای، آنتی هیستامین ها و فنوتیازین ها) موجب کاهش جذب زیرزبانی یا خوراکی نیتروگلیسیرین می شود.

عوارض جانبی ناشی از مصرف نیتروگلیسیرین:

هیپوتانسیون ارتوستاتیک، تاکیکاردی، برافروختگی، طپش قلب .

واکنش های افزایش حساسیت (راش، درماتیت).

سردرد، سرگیجه، ضعف، تاری دید.

تحریک پوست.

تهوع، استفراغ.

سوزش زیر زبان، خشکی دهان.

توجه: درصورت ایجاد راش، درماتیت، تاری دید یا خشکی دهان مصرف دارو باید قطع گردد.

نکات بسیار مهم:

قرص های آهسته رهش را باید با معده خالی (یکساعت قبل و یا دو ساعت بعداز غذا) ، همراه یک لیوان پرآب تجویز نمائید. بخاطر داشته باشید این نوع قرص باعث پیشگیری از بروز حملات آنژین صدری می شود و جهت بهبود سریع درد آنژینی بکار نمی روند.

محلول تزریقی دارو را در ظروف شیشه ای نگهداری نمائید. ظروف PVC نیتروگلیسیرین را جذب می کنند.

فرم تزریقی دارو را باید قبل از انفوزیون در سرم دکستروز ۵% و یا سالین ۰٫۹% رقیق نمود.

جهت جلوگیری از التهاب پوستی، محل مالیدن پماد را تغییر دهید.

از چسباندن پلاسترها بر روی پوست خراشیده، ملتهب و یا دارای اسکار خودداری کنید.

نیتروگلیسیرین وریدی را در بیماران دچار هیپوتانسیون و یا هیپوولمی با احتیاط کامل تجویز نمائید.

بعداز تجویز قرص زیرزبانی ممکن است سردرد گذرا ایجاد شود. این سردرد معمولاً ۵ دقیقه بعداز مصرف دارو شروع می شود و بندرت بیش از ۲۰ دقیقه ادامه می یابد.

یکساعت بعداز استفاده از فرآورده های ترانس درمال (پماد یا پلاستر) فشارخون و نبض بیمار را در وضعیت نشسته کنترل کنید.

به بیمار بیاموزید علیرغم احساس بهبودی دارو را مطابق دستور بکار برده و درصورت فراموش نمودن یک دوز بلافاصله پس از بخاطرآوردن آن را مصرف نماید، مگر اینکه فاصله زمانی موجود تا دوز بعدی کمتر از ۲ ساعت باشد.

به بیمار باید توصیه نمائید که از قطع ناگهانی دارو پرهیز نماید و جهت پیشگیری از بروز آنژین برگشتی باید دوز دارو را بتدریج کاهش داده و به صفر برساند.

به بیمار توضیح دهید که جهت جلوگیری از بروز هیپوتانسیون ارتوستاتیک از تغییر وضعیت ناگهانی پرهیز نماید.

برای بیمار شرح دهید که سردرد عارضه جانبی شایع این دارو است که با تداوم درمان کاهش می یابد. برای تسکین درد می تواند طبق دستور از آسپرین یا استامینوفن استفاده کند. ولی درصورت شدت یافتن یا مقاومت نسبت به درمان باید پزشک را مطلع سازد.

به بیمار توصیه کنید درصورت بروز خشکی دهان یا تاری دید به پزشک اطلاع دهد.

حملات آنژینی: به بیمار توصیه نمائید با بروز اولین علایم حمله آنژینی در وضعیت نشسته قرار گرفته و دارویش را مصرف نماید. معمولاً ۵ دقیقه پس از مصرف دارو درد بهبود می یابد.

درصورت عدم بهبودی می تواند۱۰-۵ دقیقه بعد، دوز دارو را تکرار نماید. ولی اگر پس از مصرف ۳ قرص در عرض ۱۵ دقیقه دردش بهبود نیافت باید به پزشک یا یک مرکز اورژانس مراجعه نماید.

زیــرزبانی: درصورت نگهداری قرصها در ظروف پلاستیکی یا مقوایی یا مخلوط نمودن آنها با سایر قرصها یا کپسولها، اثر دارو کاهش می یابد. قرار دادن دارو در معرض هوا، گرما و رطوبت نیز باعث کاهش کارآیی دارو می گردد. همچنین به بیمار بیاموزید از باز کردن مکرر درب قوطی ، دستکاری قرصها، قراردادن ظرف حاوی قرص در مجاورت بدن (جیب پیراهن) پرهیز نماید.

آیا از نیتروگلیسیرین در دوران شیردهی هم می توان استفاده نمود؟

ترشح این دارو در شیر ثابت نشده و عوارضی نیز برای آن در انسان گزارش نشده است. با این وجود منافع دارو باید در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود.

راه مصرف:

زیر زبانی

خوراکی

موضعی

تزریق وریدی

نیمه عمر: ۴-۱ دقیقه

طبقه بندی مصرف این دارو در دوران حاملگی:

گروه C

دیگر محصولات نیتروگلیسیرین:

Sublingual Tablets or Capsules: 0.4 mg
Sublingual Tablets or Capsules: 2.5 mg
Sublingual Tablets or Capsules: 2.6 mg
Sublingual Tablets or Capsules: 6.4 mg
Sublingual Tablets or Capsules: 6.5 mg

(Injection:1 mg/ml (2,5,10 ml
(Injection:5 mg/ml (1,2,10 ml

Ointment: 2%
Plaster: 5 mg/24 h
Plaster: 10 mg/24 h
Spray: 400 mcg/Dose

نیتروگلیسیرین

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر