• میکروسکپ سلام سلامتی
اردیبهشت
۹
۱۳۹۵

هیدروسالپنکس یا جمع شدن مایع در لوله ی رحم

هیدروسالپنکس یعنی چه؟
در مسیر لوله رحمی مسیری است که باید تخمک آزاد شود و حرکت کند و با اسپرم لقاح صورت گیرد. ممکن است در اثر عفونت در این لوله مایعی جمع شود که هیدروسالپنکس رخ می دهد. در این موارد امکان دارد تخمک در همان پشت مایع بماند و لقاح صورت نگیرد چون نمی تواند به اسپرم برسد در نتیجه ممکن است حاملگی خارج از رحم اتفاق افتد و در نتیجه مژک های داخلی هم آسیب میبیند. در این موارد از روش های کمک باروری استفاده می شود که لقاح در بیرون انجام شده و بعد در رحم قرار میگیرد.

من زخم در دهانه رحمم دارم و دکتر به من گفته است که باید فریز کنم. آیا این فریز کردن ناباروری نمی آورد؟
زخم دهانه رحم بعنوان زخمی است که در بیرون مشاهده نمی شود و دهانه اصلی رحم است. که در اثر عفونت مخاط رحم آسیب میبیند و حالت التهابی پیدا میکند . باید از این زخم ها تست پاپ اسمیر برای نمونه برداری گرفته شود تا نوع زخم مشخص شود. بعد از بررسی اگر مشکلی نباشد با دارو درمانی قابل رفع است و همه زخم ها نیازی به فریز کردن ندارند. گاهی اوقات ممکن است که فقط مخاط به بیرون آمده باشد و ما حتی زخم واقعی هم نداشته باشیم. ناباروری هم ایجاد نمیکند ولی اگر به صورت مکرر انجام شود می تواند سستی دهانه رحم را به همراه داشته باشد.

هیدروسالپنکس

هیدروسالپنکس


من زگیل تناسلی دارم و درمان هم کردم. آیا ممکن است که دوباره عود کند؟

این زگیل ها چون دستگاه های تناسلی و ادراری را درگیر میکنند حتی در برخی موارد دیده شده که پس از درمان عود کرده اند پس باید مراقبت زیادی انجام شود . در صورت عود ، درمان دارویی یا فریز کردن از جمله راههای درمانی می باشد. وقتی این ویروس وارد بدن می شود در زمان زایمان مشکل ساز می شود که برای جلوگیری از آسیب به جنین باید سزارین انجام شود.


من در هفته ۱۲ بارداری متوجه شدم که کم کاری تیرویید دارم و الان در هفته ۱۶ هستم. الان دکتر غدد می روم و دارو هم مصرف میکنم. آیا جنین دچار عقب ماندگی ذهنی و جسمی می شود؟

البته بستگی به مقدار هورمون دارد که گاهی در حد کم و گاهی در حد بالایی مشکل ساز است. به موقع تشخیص داده شده و باید قرص ها را به موقع مصرف کنند. مسئله خاصی به وجود نمی آید و این قرص ها آن کم کاری تیرویید را جبران میکنند. مصرف لووتیروکسین در بارداری مشکلی ندارد.


۲۴ هفته باردارم و تا الان ۴ بار خونریزی شدید داشته ام. جفت سرراهی دارم. آیا قرص هایی که من داده شده برای جنین مضر است؟

معمولا در ابتدا جفت در پایین رحم تشکیل می شود و به تدریج که رحم بزرگ می شود به سمت بالا می رود. وضعیت جفت که در سونوگرافی ۳۰ تا ۳۲ هفتگی مشاهده می شود تقریبا وضعیت ثابتی تا پایان بارداری است.وقتی جفت تشکیل می شود اگر در دیواره های رحم باشد مشکلی ندارد. زمانی مشکل ساز می شود که جفت بر روی دهانه رحم قرار گیرد. چون برای زایمان باید مسیر دهانه رحم باز شود این نوع زایمان ها باید حتما از طریق سزارین صورت گیرد. در سیر بارداری ممکن است گاهی دهانه رحم کوتاه و نرم شود و بعد خونریزی رخ دهد. خیلی باید مراقب باشند باید به امکانات بیمارستانی دسترسی داشته باشند. سزارین در این گونه افراد زودتر از ماه ۹ انجام می شود. درمان های دارویی برای جلوگیری از انقباضات رحمی باید تجویز شود. داروهای پروژسترون باید مصرف کنند تا زایمان زودرس نداشته باشند.

هیدروسالپنکس

هیدروسالپنکس

من در بارداری اولم ، پلاکت خون پایین داشتم و چسبندگی جفت به رحم را داشتم. آیا می توانم کاری کنم تا در بارداری دوم این مشکلات رخ ندهد؟
در کسانی که زمینه این را دارند که در بدنشان علیه پلاکت ها آنتی بادی تولید کند ، معمولا پلاکت خون پایین دارند. این افراد باید بررسی و درمان شوند که ممکن است درمان با کورتون باشد. همچنین علت دیگر ممکن است مغز استخوان باشد که به هر حال دلیل این اختلال باید مشخص شود . در مورد چسبندگی جفت حتما در بارداری بعدی باید سونوگرافی رنگی داپلر انجام دهند تا نفوذ پذیری جفت به داخل رحم اندازه گیری شود تا اگر صدق کرد باید قبل از سزارین اقدامات سریع جمع شدن رحم را برای پیشگیری از زایمان سخت انجام دهند.


من در ۲۷ هفته بارداری هستم و از ۴ ماهگی درد واژن دارم و هفته به هفته این درد بیشتر می شود. آیا مسکنی وجود دارد تا این درد برطرف شود؟

دردهایی که در این سن بارداری در واژن به وجود می آید یک مقدارش به خاطر تاندون ها و لیگامان های نگهدارنده رحم است . حتما از نظر عروق لگنی باید بررسی صورت گیرد تا مشخص شود که آیا واریس یا ترومبوزی در عروق وجود نداشته باشد. باید به پزشک مراجعه شود تا سونوگرافی رنگی داده شود . بعد مورد دیگر از نظر کوتاه شدن دهانه رحم هم باید بررسی انجام شود . اگر مشکل خاصی نبود باید ساپورت شکمی داشته باشند (کمربند بارداری) تا رحم را بالاتر نگه دارد و فشار روی واژن کمتر شود.

پاسخ ها:
دکتر نفیسه کاشانی زاده (جراح و متخصص زنان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر