• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
آبان
۲۹
۱۳۹۵

هیپرپلازی لثه یا تورم بیش از حد لثه ها در اثر بیماری

هیپرپلازی لثه تورم و رشد بیش از حد لثه ها بطور شایعی بر اثر بیماری التهاب لثه ها ( ژنژیویت) ایجاد می شوند. این وضعیت معمولا بر اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و ایجاد جرم دندان در حاشیه لثه ها بروز میکند. در این حالت لثه ها ملتهب شده و به آسانی خونریزی میکنند (بخصوص در هنگام مسواک زدن).

رشد بیش از حد لثه ها که همان هیپرپلازی لثه است ، همچنین می تواند بر اثر مصرف بعضی از داروها مثل داروهای ضد فشارخون ، داروهای ضد تشنج و صرع و نیز بعضی داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی ایجاد شود. این وضعیت ممکن است در هنگام حاملگی نیز بخاطر تغییرات زیادی که در هورمون های بدن خانمها ایجاد می شود بروز نماید. علل کمتر شایع ایجاد تورم و رشد بیش از حد لثه ها عبارتند از: سرطان خون و بیماری اسکوروی (کمبود شدید ویتامین ث).

هیپرپلازی لثه

هیپرپلازی لثه

برای درمان تورم و رشد بیش از حد لثه ها در اثر بیماری هیپرپلازی لثه، دندانپزشک شما احتمالا به جرم گیری دندانهایتان خواهد نمود و به شما توصیه خواهد کرد که بطور منظم دندانهایتان را مسواک زده و از نخ دندان استفاده نمایید. در بعضی از موارد ، لثه های اضافی را می توان با عمل جراحی برداشت.

اگر رشد بیش از حد لثه ها بر اثر مصرف داروها ایجاد شده است باید استفاده از آن دارو را متوقف نموده و داروی مشابه دیگری را استفاده نمود. رشد بیش از حد لثه ها که در هنگام حاملگی ایجاد می شود بعد از به دنیا آمدن کودک و بازگشت هورمونهای بدن به میزان طبیعی اش ،برطرف خواهد شد.

منبع:
دکتر فرهاد همت خواه

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

طبق نتایج یک مطالعه جدید افراد ساکن در مناطق دارای برف زمستانی در معرض افزایش ریسک حمله قلبی بعد از بارش سنگین برف قرار دارند. . .
غذاهایی که موجب بروز افسردگی و استرس می‌شوند را نباید زیاد مصرف کرد که می‌توان به غذاهای سرخ کردنی, گوشت گاو و گوساله، ماهی نمک‌سود ، سوسیس و کالباس اشاره کرد. . .
محققان دانشگاه کلورادو دریافته اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک ها می توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند. . .
حامله شدن با فاصله کم (کمتر از دو سال و نیم از زایمان قبلی) و حامله شدن به دفعات متعدد (بیش از ۴ فرزند) مخاطراتی برای مادر به وجود می‌آورد. . .
همه‌ی ما عادات روزانه‌ای داریم، از تعداد دفعاتی که روی دکمه‌ی توقف زنگ ساعت می‌زنیم تا اینکه صبح حمام ‌می‌کنیم یا شب. . .
مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران، گفت: تا 15 اسفند دفترچه‌های درمانی از همه مراکز تأمین اجتماعی حذف می‌شود. . .
یک روماتولوژیست گفت: مردم از قدیم می پندارند که در هنگام درد های مفصلی از مواد غذایی چون پای مرغ و پاچه استفاده کنند این تصور غلط در این دوره همچنان در میان مردم رواج دارد .. .
جهت تقویت بینایی در افراد باید روزانه ریزمغذی هایی به بدن ما برسد این ریز مغذی ها در گروه های زیر دسته بندی می شوند . . .
به کمک چهار روش طبیعی و ارزان قیمت که تنها پنج دقیقه زمان می‌برد، دندان‌های شما سفید و درخشان شده و دیگر نیازی به روش‌های گران قیمت و مراجعه به دندانپزشک ندارید. . .
محققان دانشگاه روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن‌ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 14,096
  • 7,426
  • 53,218
  • 185,318
  • 1,334,758

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر