• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
شهریور
۳
۱۳۹۵

پاکت پریودنتال در چه مواقعی بر روی دندان ایجاد می شود؟

پاکت پریودنتال جدا شدن لثه از دندان است که به علّت التهاب و یا عفونت لثه عارض می شود که در واقع در اثر واکنش هایی است که عفونت یا التهاب در محل چسبندگی لثه به دندان ایجاد می نمایند، به تدریج محل چسبندگی به نواحی پایین تر دندان انتقال یافته و فضایی بین دندان و لثه ایجاد می شود که اصطلاحا پاکت پریودنتال نام دارد.

چسبندگی مجدد لثه به دندان به سادگی امکان پذیر نیست و نیاز به درمان دارد و اگر این حالت ادامه یابد، به دلیل اینکه داخل پاکت قابل تمیز کردن توسط فرد نیست، واکنش ها پیشرفت کرده و انساج و استخوان نگاهدارنده دندان تخریب و دندان لق می شود.

پاکت پریودنتال

پاکت پریودنتال

برای اندازه گیری وضعیت پاکت پریودنتال، دهان را به ۶ قسمت یا sextant تقسیم می شوند ( فک بالا سه قسمت و فک پایین نیز سه قسمت می شود ) برای هر قسمت یک دندان به عنوان دندان شاخص انتخاب می شود وبا پروب خاصی که پروب پریودنتال نامیده می شود وضعیت لثه دندان شاخص از نظر ۵ حالت فوق ارزیابی می شود .اگر دندانی همزمان چند علامت را دارا بود، بدترین حالت برای آن دندان در نظر گرفته می شود .

به این ترتیب درصد قسمت هایی (یا) sextats که هر یک از ۵ علامت ذکر شده (سالم، خونریزی، جرم، پاکت کم عمق، پاکت عمیق) را دارند محاسبه می شود و از روی وفور علائم بیماری می توان به درمان های مورد نیاز در آن جامعه پی برد. به عنوان مثال اگر ۸۰ درصد sextant ها خونریزی از لثه داشتند، نشان دهنده این واقعیت است که با آموزش بهداشت و روش مسواک زدن می توا ن مشکل این جامعه را کمتر نمود زیرا خونریزی علامت شروع بیماری لثه است ولی اگر ۸۰ درصد قسمت ها دارای پاکت عمیق بود، مشکل جامعه با آموزش به تنهایی قابل حل نیست و نیاز به درمان های پیشرفته لثه وجود دارد.

منبع:
بهداشت دهان و دندان ( کتاب جامع بهداشت عمومی)

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

طبق نتایج یک مطالعه جدید افراد ساکن در مناطق دارای برف زمستانی در معرض افزایش ریسک حمله قلبی بعد از بارش سنگین برف قرار دارند. . .
غذاهایی که موجب بروز افسردگی و استرس می‌شوند را نباید زیاد مصرف کرد که می‌توان به غذاهای سرخ کردنی, گوشت گاو و گوساله، ماهی نمک‌سود ، سوسیس و کالباس اشاره کرد. . .
محققان دانشگاه کلورادو دریافته اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک ها می توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند. . .
حامله شدن با فاصله کم (کمتر از دو سال و نیم از زایمان قبلی) و حامله شدن به دفعات متعدد (بیش از ۴ فرزند) مخاطراتی برای مادر به وجود می‌آورد. . .
همه‌ی ما عادات روزانه‌ای داریم، از تعداد دفعاتی که روی دکمه‌ی توقف زنگ ساعت می‌زنیم تا اینکه صبح حمام ‌می‌کنیم یا شب. . .
مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران، گفت: تا 15 اسفند دفترچه‌های درمانی از همه مراکز تأمین اجتماعی حذف می‌شود. . .
یک روماتولوژیست گفت: مردم از قدیم می پندارند که در هنگام درد های مفصلی از مواد غذایی چون پای مرغ و پاچه استفاده کنند این تصور غلط در این دوره همچنان در میان مردم رواج دارد .. .
جهت تقویت بینایی در افراد باید روزانه ریزمغذی هایی به بدن ما برسد این ریز مغذی ها در گروه های زیر دسته بندی می شوند . . .
به کمک چهار روش طبیعی و ارزان قیمت که تنها پنج دقیقه زمان می‌برد، دندان‌های شما سفید و درخشان شده و دیگر نیازی به روش‌های گران قیمت و مراجعه به دندانپزشک ندارید. . .
محققان دانشگاه روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن‌ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 14,094
  • 7,426
  • 53,216
  • 185,316
  • 1,334,756

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر