• پاسخ به سوالات پزشکی شما
شهریور
۳
۱۳۹۵

پاکت پریودنتال در چه مواقعی بر روی دندان ایجاد می شود؟

پاکت پریودنتال جدا شدن لثه از دندان است که به علّت التهاب و یا عفونت لثه عارض می شود که در واقع در اثر واکنش هایی است که عفونت یا التهاب در محل چسبندگی لثه به دندان ایجاد می نمایند، به تدریج محل چسبندگی به نواحی پایین تر دندان انتقال یافته و فضایی بین دندان و لثه ایجاد می شود که اصطلاحا پاکت پریودنتال نام دارد.

چسبندگی مجدد لثه به دندان به سادگی امکان پذیر نیست و نیاز به درمان دارد و اگر این حالت ادامه یابد، به دلیل اینکه داخل پاکت قابل تمیز کردن توسط فرد نیست، واکنش ها پیشرفت کرده و انساج و استخوان نگاهدارنده دندان تخریب و دندان لق می شود.

پاکت پریودنتال

پاکت پریودنتال

برای اندازه گیری وضعیت پاکت پریودنتال، دهان را به ۶ قسمت یا sextant تقسیم می شوند ( فک بالا سه قسمت و فک پایین نیز سه قسمت می شود ) برای هر قسمت یک دندان به عنوان دندان شاخص انتخاب می شود وبا پروب خاصی که پروب پریودنتال نامیده می شود وضعیت لثه دندان شاخص از نظر ۵ حالت فوق ارزیابی می شود .اگر دندانی همزمان چند علامت را دارا بود، بدترین حالت برای آن دندان در نظر گرفته می شود .

به این ترتیب درصد قسمت هایی (یا) sextats که هر یک از ۵ علامت ذکر شده (سالم، خونریزی، جرم، پاکت کم عمق، پاکت عمیق) را دارند محاسبه می شود و از روی وفور علائم بیماری می توان به درمان های مورد نیاز در آن جامعه پی برد. به عنوان مثال اگر ۸۰ درصد sextant ها خونریزی از لثه داشتند، نشان دهنده این واقعیت است که با آموزش بهداشت و روش مسواک زدن می توا ن مشکل این جامعه را کمتر نمود زیرا خونریزی علامت شروع بیماری لثه است ولی اگر ۸۰ درصد قسمت ها دارای پاکت عمیق بود، مشکل جامعه با آموزش به تنهایی قابل حل نیست و نیاز به درمان های پیشرفته لثه وجود دارد.

منبع:
بهداشت دهان و دندان ( کتاب جامع بهداشت عمومی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 445
  • 3,335
  • 32,149
  • 163,085
  • 1,154,196

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر