• پاسخ به سوالات پزشکی شما
شهریور
۱۹
۱۳۹۴

پلاک دندان و پاسخ به سوالات متداول شما

الف:پلاک دندان چیست و دارای چه اهمیتی میباشد؟
پلاک دندان مجموعه ای از خرده های مواد غذایی ، ترکیبات بزاقی و بخصوص میکروبهای داخل دهان است که روی دندانها و لثه چسبیده و به سادگی قابل رویت نیست.چنان چه تجمع پلاک دندان زیاد باشد به صورت یک لایه نرم زاید و آلوده بر روی دندانها توسط زبان احساس میشود و باکتری های موجود در پلاک دندان تولید سم میکنند که این سموم باعث تحریک و التهاب لثه میشود. امروزه دانشمندان پلاک دندان را عامل اصلی پوسیدگی دندانها میدانند.پلاک میکروبی با شستن دهان توسط آب یا دهان شویه های معمولی از دندان جدا و تمیز نمیشود و برای تمیز کردن آن بایستی از مسواک ، خمیر دندان و نخ دندان بطور صحیح و منظم استفاده شود.

ب: جرم دندانی چیست؟
چنان چه با مسواک و نخ دندان پلاک دندان را بطور کامل از روی دندان هایتان پاک نکنید به مرور زمان به جرم دندان تبدیل خواهد شد و نیز باید بدانید که جرم دندان با مسواک حذف نشده و حتما باید توسط دندانپزشک و با استفاده از وسایل مخصوص آنها برداشته شود. جرم گیری دندان ها به سلامت لثه کمک میکند که این کار میتواند یک اقدام اصولی برای حفظ سلامت لثه و دندانها باشد.

پ: آیا تمام قسمت های دندان بطور یکسان در معرض ابتلا به پوسیدگی قرار دارند؟
مطالعات نشان داده است پوسیدگی بنا به وضعیت قرار گرفتن دندانها و سطوح مختلف آن فرق میکند. تفاوت سطوح در تجمع پلاک میکروبی و سطوح دور از دسترس شستشو با مسواک سبب میشود پوسیدگی ها در سه محل بیشتر به وجود می آیند که عبارتند از:

اول: سطح جونده دندانهای آسیای بزرگ و کوچک و علت آن وجود شیارهایی باریک و عمیقی است که بر روی سطح جونده این دندان ها قرار دارد و باعث شود که موهای مسواک نتوانند وارد آنجا شود و خوب تمیز شود که باعث میشود محیط مناسبی برای تجمع میکروبها فراهم شود.

دوم: بین دندانها و به عبارت دیگر اطراف ناحیه تماس دندانها که این ناحیه توسط مسواک قابل تمیز کردن نمیباشد و برای نظافت آن لازم است از نخ دندان استفاده شود.

سوم: محل اتصال لثه با دندان که البته پوسیدگی در این محل زیاد شایع نمیباشد.

پلاک دندان

پلاک دندان

ت: آیا درد دندان نشان دهنده پوسیدگی است؟
بسیاری از مردم تصور میکنند که پر کردن و ترمیم دندانها زمانی است که دچار دندان درد میشوند . اما برخلاف تصور این عده عدم درد دلیل بر سالم بودن دندانها نیست. بلکه وقتی فرد دچار دندان درد میشود احتمالا پوسیدگی به عصب دندان رسیده و باید معالجه ریشه انجام شود. پس زمان مناسب برای پر کردن دندان هنگامی است که بر روی دندانها نقاط سیاه یا قهوه ای پوسیدگی بوجود آمده ولی دندان دردی نداریم. به علت عدم وجود درد در مراحل اولیه پوسیدگی و عدم مراجعه به دندانپزشک جهت تشخیص و معاینه دهان و دندان دیر متوجه پوسیدگی های دندان خود میشویم.

ث: چه کسی درمان ریشه را انجام می دهد؟
کلیه دندان پزشکان عمومی آموزش درمان ریشه را در دانشگاه دیده اند و همانند کارهای دیگر دندانپزشکی قادرند یک درمان ریشه ساده را انجام دهند. اما اکثرا ترجیح میدهند که بیماران خود را برای درمان ریشه به متخصصین معرفی نمایند. متخصصین معالجه ریشه (اندودونتیستها ) دندان پزشکانی هستند که علاوه بر دوره دکترای دندان پزشکی حداقل ۳ سال نیز بصورت تخصصی آموزش پیشرفته درمان ریشه را در دانشگاه دیده اند. آنها قادر هستند ضمن تشخیص درد های دندانی و فکی، پیچیده ترین درمان های ریشه و حتی جراحی های لازم را انجام دهند.

ج: چرا دندان من به درمان ریشه نیاز دارد؟
زمانی که پالپ دندان شما ملتهب یا عفونی شود ، نیاز به درمان ریشه دارد.التهاب و عفونت پالپ ممکن است دلایل
مختلفی داشته باشد که شامل:

پوسیدگی عمیق دندان، تکرار اعمال دندانپزشکی بر روی دندان ، تغییر رنگ شکستگی ترک و پریدگی دندان میباشند.
علاوه بر موارد فوق یک ضربه شدید به دندان ممکن است باعث صدمه پالپ شود ، حتی اگر درز و یا ترک در قسمتی از دندان مشاهده نشود. اگر این التهاب و عفونت درمان نشده باقی بماند میتواند منجربه درد شدید و آبسه شود.

علائم صدمه پالپ عبارتند از: درد، حساسیت های طولانی مدت نسبت به سرما یا گرما ، تغییر رنگ دندان ، تورم و دردناک بودن لثه مجاور در موقع لمس. البته در بعضی موارد ممکن است هیچکدام از علائم بالا دیده نشود.

منبع:
دکتر نجفی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 445
  • 3,335
  • 32,149
  • 163,085
  • 1,154,196

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر