• میکروسکپ سلام سلامتی
اسفند
۲
۱۳۹۴

پوسیدگی دندان در کودکان و سوالات متداول شما

روند پوسیدگی دندان در کودکان به این شکل است که میکروب ها به کمک مواد قندی به دندان میچسبند و تکثیر می یابند. این تکثیر میکروب ها به حدی می رسد که اسید تولید شده توسط آنها باعث تخریب می شود. این اسید باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. ۴ فاکتور اصلی در پوسیدگی دندان در کودکان عبارتند از: میکروب ها ، میزبان ، مواد قندی و زمان.

۳ وظیفه اصلی که دندان ها دارند عبارتند از: نقش در جویدن ، صحبت کردن ، زیبایی.

لطفا در مورد نحوه رشد مناسب دندان ها توضیح دهید؟
اگر بحث رویش دندان های شیری مطرح باشد ، این دندان ها در حوالی ۴ تا ۶ ماهگی رشد پیدا می کنند. هر کدام از دندان های شیری سن رویشی خاص خود را دارند ، یعنی از سن ۴ ماهگی الی سن ۲۴ تا ۳۰ ماهگی این رویش ادامه دارد. در کل ۲۰ دندان شیری داریم که در زیر هر کدام از این ها یک دندان دائمی هم در زیر ریشه دندانهای شیری در استخوان فک در حال رشد است. دندان های شیری در واقع بسیار مهم هستند زیرا فضای لازم برای رشد دندان های دائمی را به وجود می آورند.

چرا بعضی از دندان ها دیر رشد پیدا می کنند؟
مشکلات مختلفی وجود دارد. مثلا در بعضی موارد وقتی دندان در لثه در حال رشد است حالت خونمردگی روی لثه ها ایجاد می شود که در اصطلاح هماتوم رویشی نام دارد. والدین نباید از ظاهر نازیبای این پدیده بترسند چون بعد از نمایان شدن دندان در حال رشد این حالت از بین خواهد رفت.

در بعضی موارد هم دندان شیری در می آید ولی به هر دلیلی زودتر از موقع مورد نظر می افتد ، در نتیجه دندان های مجاور به داخل فضای دندانی که افتاده است وارد می شوند و این فضا را کاهش می شوند ، به همین دلیل دندان دائمی هم در رشد دچار مشکل می شود زیرا فضای کافی وجود ندارد. در ۳۰ درصد موارد اختلال رشد دندان ، این موضوع اتفاق می افتد که حجم دندان نسبت به فضای فک بیشتراست. عوامل تغذیه ای هم در تاخیر رویش دندان ها نقش دارند.

پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان


آیا می توانم به دلیل پوسیدگی دندان در کودکان به بچه ام قطره آهن ندهم؟

ما همه کارها را انجام می دهیم تا سلامت کودکمان تامین شود. اگر بنا بر این باشد کاری که ما انجام می دهیم برای سلامت کودک مضر باشد بهتر است که انجام ندهیم. نکته مهم این است که قطره آهن هیچ گاه منجربه پوسیدگی دندان نمی شود حتی گاهی اوقات به دلیل رنگ هایی که روی دندان ایجاد میکند باعث می شود که والدین به دلیل ترس از پوسیدگی دندان زودتر مراجعه کنند.


آیا لکه های سفید روی دندان ناشی از پوسیدگی دندان در کودکان است؟

عوامل مختلفی در ایجاد آن دخیل است. می تواند به دلیل نقصی باشد که در هنگام شکل گیری جوانه دندان وجود داشته است. تب بالا و سوء تغذیه هم می تواند در ایجاد این لکه ها موثر باشد. پس به دلیل نقص در مینای دندان و همچنین آهکی شدن مینای دندان این لکه ها پدید می آیند. ضرباتی که به دندان ها وارد می شود چه مستقیما روی دندان دائمی و چه به صورت غیر مستقیم که می تواند ضربه در دندان شیری رخ دهد ولی از طریق ریشه به دندان دائمی انتقال یابد. از عوامل دیگر عفونت دندان شیری به صورت آبسه که در دراز مدت باعث تغییر در دندان ها می شوند. همچنین در مناطقی که میزان فلوراید آب آن منطقه زیاد است باعث تغییر رنگ دندان خواهد شد.


پسری ۸ ساله دارم که دندان های آسیای او پوسیده می شود اما لق نمی شود. آیا می توان دندان آسیا را کشید؟

در ۸ سالگی ، حدود ۴ دندان دائمی که در ۶ سالگی رشد یافته اند وجود دارد که هرگز نباید کشیده شوند. اگر دندان ها یکی به آخر یا دو تا به آخر باشد احتمالا دندان شیری است. این دندان ها باید تا ۱۲ سالگی حفظ شوند چه پوسیده باشند و چه سالم. پوسیدگی دلیلی بر کشیدگی دندان نیست. اولا ما باید کاری انجام دهیم که دندان پوسیده نشود ثانیا اگر پوسیده شد کاری انجام دهیم که ترمیم شود. اگر دندانی لق نیست هرگز موقع افتادنش نیست حتی اگر پوسیده باشد ما باید آن دندان را حفظ کنیم.

دختر ۸ ساله دارم ولی هیچ کدام از دندان های شیری اش لق نشده اند. چه باید کنم؟
حدود ۱ تا ۱/۵ سال تاخیر یا تقدم در رویش دندان نرمال است.این دندان ها باید در ۶ سالگی رویش پیدا کنند چون تا ۸ سالگی طول کشیده نیاز است که یک مراجعه به دندانپزشک داشته باشند و یک رادیوگرافی انجام شود تا دلیل این تاخیر مشخص گردد.


آیا کشیدن دندان در رشد نکردن فک تاثیر دارد؟

یکی از عوامل استخوان سازی و رویش دندان ها وجود خود دندان است. کشیدن دندان در برخی از موارد می تواند باعث اختلال در رشد استخوان آن ناحیه شود.

پاسخ ها:
دکتر غلامحسین رمضانی (متخصص دندانپزشکی کودکان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,322
  • 4,956
  • 32,115
  • 168,692
  • 1,148,422

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر