• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
خرداد
۲۲
۱۳۹۵

چسبندگی در رحم و پاسخ به سوالات شما در این خصوص

۱۰ سال است که ازدواج کردم و بچه ندارم. فیبروم داشتم و عمل کردم اما باز هم در کلیه قسمتهای رحمم فیبروم دارم. چسبندگی لوله هم داشتم. اندازه رحمم بزرگتر از حد طبیعی است و پزشک توصیه کرده که رحمم را در بیاورم. نمیتوانم ivf انجام دهم. لطفا من را راهنمایی کنید.
میوم یا فیبروم در بین خانم ها خیلی شایع است و تقریبا از هر ۲ خانم یک نفر آنان ممکن است که فیبروم داشته باشد. این شیوع معمولا در اندازه های کوچک است و بنابراین اهمیتی برای درمان ندارد. محل فیبروم بسیار اهمیت دارد. فیبروم ها در ۳ مکان ممکن است که یافت شوند: بیرون رحم ، روی دیواره رحم ، سطح داخلی رحم. واقعیت این است که اگر فیبروم علامتی نداشته باشد نیاز به درمان و جراحی ندارد. تنها فیبروم هایی که بسیار بزرگ باشند و یا خونریزی دهنده باشند نیاز به درمان خواهند داشت و درمان جراحی همیشه آخرین درمان است و نه اولین درمان. دلیل اینکه چرا جراحی شده اند باید مشخص شود چون همه فیبروم ها نیاز به جراحی ندارند و با درمان های طبی می توان مسئله را حل کرد. قطعا عمل های جراحی متعدد روی رحم می تواند چسبندگی رحم ایجاد کند و یا به لوله ها صدمه زده باشد. باید به پزشک بروند و پیگیر باشند تا صاحب بچه شوند.

چسبندگی

چسبندگی

من ۵ الی ۶ ماه است که برای بچه دوم اقدام به بارداری کردم اما هنوز نتیجه نگرفتم و علتش هم پریودهای نامنظم بود. ۲۹ سال سن دارم و پزشک برای من قرص کلومیفن برای منظم شدن پریود تجویز کرده است. آیا بعد از اتمام این قرص میتوانم باردار شوم؟ فاصله بین بارداری قبلی ام ۶ سال است.
خوشبختانه یک بچه دارند و جای نگرانی نیست. احتمالا تخمک گذاری نامنظم داشته اند که تابحال نتیجه ای نگرفته اند. کلومیفن هم درمان مناسبی برای تحریک تخمک گذاری است. وقتی کلومیفن استفاده شود و اگر سر موعد پریود شوند در حقیقت تخمک گذاری اتفاق افتاده است. معمولا زمان استفاده از این قرص ها در صورتی که بعد از مصرف تخمک گذاری منظم داشته اند ۵ تا ۶ دوره است. مدت زمان ۵ الی ۶ ماه برای شانس بارداری مدت زمان کمی است بنابراین نباید نا امید شوند. افرادی که قاعدگی های نامنظم دارند نباید بین ۲ بچه ۶ سال فاصله قرار بدهند.


زخم دهانه رحم دارم . ۲ بار هم فریز کردم. نگرانم که آیا زخم دهانه رحم منجربه نازایی می شود؟

این اصطلاح زخم دهانه رحم ۲ حالت دارد: گاهی مخاط دهانه رحم حالت بیرون زدگی دارد که متاسفانه خیلی اوقات با زخم دهانه رحم اشتباه گرفته می شود و فریز می شود که در کل ضرورتی ندارد چون یک مسئله فیزیولوژیک است و به فریز هم پاسخ نمی دهد. اما در حالت دوم عفونت مزمن گردن رحم وجود دارد و این عفونت باعث صدمه به سطح پوششی گردن رحم شده است و شکلی را ایجاد میکند که به آن زخم دهانه رحم گفته می شود. در حقیقت نیاز به درمان خاصی ندارد و مشکل ساز نیست ، گاهی ممکن است ترشح ایجاد کند که در آن زمان نیاز به اقدامات درمانی وجود دارد. نگران اینکه زخم دهانه رحم باعث نازایی می شود نباشند چون چنین مسئله ای رخ نخواهد داد. محیط دستگاه تناسلی زنان پر از میکروارگانیسم های متعدد است که بیشتر آنان طبیعی هستند و چون گردن رحم با آنان در تماس است در همه زمانها احتمال اینکه عفونت ایجاد شود وجود دارد .

چسبندگی

چسبندگی


گروه خونی من O- و گروه خونی همسرم O+ است. در هفته ۲۶ آمپول رگام به من تزریق شد. آیا مشکلی رخ نمی دهد؟

خانم هایی که گروه خون منفی دارند وشوهرشان احتمالا گروه خون مثبت دارند در این افراد وقتی جنین در رحم وجود دارد یک سری آنتی بادی هایی از خون جنین به بدن مادر وارد شود و بدن مادر را حساس کند که معمولا برای جنین بعدی مشکل ساز خواهد بود. اگر جنین بعدی ارهاش مثبت باشد و مادر ارهاش منفی ، آنتی بادی های بارداری قبلی که در بدن مادر وجود دارد به جنین وارد می شود و می تواند گلبولهاب قرمز را از بین ببرند و بنابراین جنین کم خون شود و سایر مشکلاتی که در پی آن رخ خواهد داد. برای جلوگیری از این مسئله آمپول رگام یا آمپولهای حاوی ایمونوگلوبولین ضد ارهاش برای خانم در هفته های ۲۸ تا ۳۲ بارداری تجویز می شود تا آن گلبولهای قرمزی که از جنین به مادر منتقل شده است را از بین ببرد و مانع از فعال شدن بدن مادر در برابر آنتی بادی ها شود. در صورتی بچه به دنیا آمد و گروه خونی مثبت داشته باید حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد از تولد آمپول رگام دیگر تزریق شود. در یک سری مواردی ما بادی دارو را مجددا تزریق کنیم. مثلا در خانم هایی که خونریزی و لکه بینی دارند ، یا دستکاری هایی مثلا به دلیل آمینوسنتز صورت گرفته ، یا خانمهایی که به دلیل تغییر وضعیت رحم باید یک سری دستکاری هایی برایش انجام شود از این دسته خواهند بود. در این موارد علاوه بر تزریقی که در موعد مقرر دارند ، تزریقی دیگر هم باید داشته باشند. نباید در ۲۶ هفته تزریق صورت میگرفت مگر اینکه در یکی از این گروهها قرار داشته باشند اما اگر هم نبودند مشکلی وجود ندارد.


من ۲ بار سزارین کردم و در حاملگی سومم دچار چسبندگی جفت شده ام. الان ۳۵ هفته باردارم. پزشک توصیه کرده است که باید ضمن سزارین رحمم را دربیاورند ، این برای جنینم مشکلی به وجود نمی آید؟

یک مشکلی که سزارین متعدد به وجود می آورد همین چسبندگی جفت بخصوص در جفتهای سر راهی است. در حقیقت جفت به محلی که در سزارین قبلی برش خورده بود میچسبد و به هیچ وجه امکان در آوردن جفت نیست زیرا خونریزی شدیدی می دهد و در نهایت ما باید بطور کامل رحم را برداریم . باید خیلی خداروشکر کنیم که زود تشخیص داده شده ، چون در خیلی موارد تشخیص داده نمی شود و سر سزارین با این مشکل روبرو می شویم که می تواند مشکلات جدی را برای خانم به وجود آورد. خطری برای مادر و جنین نخواهد داشت.

پاسخ ها:
دکتر مریم کاشانیان (متخصص زنان ، زایمان و نازایی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر