• پاسخ به سوالات پزشکی شما
شهریور
۱۵
۱۳۹۴

چشم

پاسخ ها: دکتر عین اللهی (فوق تخصص قرنیه)
الف: یک تکه چربی روی پلک بچه ۹ ماهه قرار دارد . این چه علتی دارد؟
یک سری برجستگی های کوچکی که به اصطلاح تومورهای خوش خیم نامیده میشوند در روی قرنیه یا درون ملتحمه دیده میشود.ما کار خاصی انجام نمیدهیم و به آن لایپوما یا درمولایپوما باشد. این ها اگر کوچک باشند و مشکلی در قرنیه ایجاد نکرده باشند ولی اگر ایجاد آستیگمات کرده باشد در این صورت بهتر است برداشته شود. گاهی صلاح است این عمل ها به تعویق افتاده و در زمان مناسب انجام شود.
ب: آقای دکتر عمل های جراحی برای حذف عینک را توصیه میکنید ؟
اعمال جراحی لیزری برای از بین بردن عیوب انکساری را بطور کلی نمیتوانیم توصیه کنیم. برای این اعمال باید طبق پروتکل که انتخاب بیمار مطرح است صورت گیرد. اولین مسئله سن مطرح است که در زیر ۱۸ سال عمل لیزر انجام نمیشود.زیرا چشم هم مثل سایر اعضای بدن در حال رشد است.بعد از ۱۸ سال هم در صورتی که آزمایشات پزشکی (ضخامت قرنیه مناسب و قرنیه در حال رشد نباشد)انجام شود و پزشک مطمئن شود که چشم فرد ثابت شده میتواند انجام شود. در افرادی که واقعا شغل هایی دارند که عینک مزاحم کارشان میشود عمل توصیه میشود . بطور کلی عملی نیست که واجب باشد باید ببینیم که چرا میخواهد این کار را انجام دهد.
ج: پسر ۱۸ ساله ای هستم تازه کنکور دادم. معمولا هر ۲ چشمم با هم درد میگیرد و بعد احساس سردرد میگیرم زمانی که تلویزیون نگاه میکنم.چه باید کنم؟
سردرد ایشان یک مورد مشترکی بین چشم پزشکان و متخصصان گوش و حلق و بینی ˓ اعصاب و داخلی است. زمان ایجاد سردرد ˓اینکه آیا سردرد ادامه دار است یا خیر ˓ با چه خوب میشود را باید بررسی کنیم بعد ممکن است به تشخیص برسیم. سردرد های چشم معمولا صبح ایجاد نمیشود. سردرد چشم با دیدن و فعالیت معمولا از ظهر به بعد ایجاد میشود. این سردردها با تاری دید و دوبینی همراه است. سردردهای چشمی با عینک خوب میشوند.
د: دخترم ۱۲ ساله است. حدود ۲ الی ۳ ماهی است که دستش را داخل چشمش می اندازد و میخاراند . چشم های درشتی هم دارند . وقتی از او میپرسم میگوید انگار چیزی جلوی دید چشمم را میگیرد آن را میخارانم تا بهتر ببینم. خیلی کم قرمز میشود. اگزمای مختصری هم در دستانش دارد. مشکلش در کجاست؟
معمولا بچه وقتی چشمش را میمالد باید علتی داشته باشد. با توجه به سابقه اگزمایی که دارد ممکن است همان آلرژی که در پوستش دارد میتواند در چشم هایش هم وجود داشته باشد . کسانی که عادت دارند در بچگی چشم هایشان را مرتب خارش میدهند و میمالند ممکن است در بزرگسالی دچار قوز قرنیه شود. والدین باید خیلی مراقب بچه ها باشند تا چشم هایشان رانمالند زیرا حالت قرنیه از بین می رود و به مرور تغییر شکل ایجاد میکند. پس باید مشکل آلرژی خوب شود و داروها و قطره ها مصرف شود تا این بچه خوب شود.
ه: من عمل لیزر انجام دادم ولی هنوز اطرافم را خوب نمیبینم . آیا طبیعی است و تا چه زمانی ادامه دارد؟
ما در رفع عیوب انکساری روش های مختلف داریم . گاهی قرنیه نازک است و نمیتوانیم لایه برداری کنیم از عمل لیزیک نمیتوانیم استفاده کنیم از عمل لازک استفاده میکنیم. در عمل لازک قسمت جلوی قرنیه را که برداشتیم مستقیما باید لیزر کنیم. مثل دستی که میسوزد زمان میبرد تا خوب شود. در عمل لازک تا ترمیم انجام شود تاری دید وجود دارد. بسته به قدرت ترمیم ˓ خشکی یا رطوبت چشم ˓ سن بیمار ممکن است به تاخیر افتد. معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز باید سریع خوب شود. بعد از ۱ ماه باید خوب ببیند. ولی در این افراد توصیه میکنیم از قطره مرطوب کننده که اشک مصنوعی است استفاده کنند.
ی: دختر ۱۷ ساله ای دارم نمره چشمش ۴ آستیگمات است. آیا با جراحی خوب میشود؟
باید ببینیم علت آستیگماتش چیست. احتیاج به یک سری معاینات تکمیلی دارد . اگر علت آستیگماتش مربوط است به قرنیه و ضخامت قرنیه کافی باشد ندید بیماری قوز قرنیه نداشته باشد در این صورت با استفاده از روش های جدید جراحی که در کشور موجود است میتوان حل کرد.مهم این است که دید فرد چگونه است. فرد آستیگمات است ولی در کودکی خوب دیده نشده و بسته نشده وتنبلی چشم پیدا کرده با عینک میتوانند بهتر ببینند.

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,735
  • 7,463
  • 31,707
  • 168,669
  • 1,143,013

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر