• پاسخ به سوالات پزشکی شما
دی
۵
۱۳۹۵

کاتتریزاسیون کرونر

کاتتریزاسیون کرونر (coronary catheterrization) که به نام آنژیوگرافی کرونر هم معروف است ، روشی کم تهاجم می باشد که به وسیله ی آن گردش خون سرخرگ کرونر و خونی که دهلیزها و بطن ها را پر می کند با استفاده از یک کاتتر ( میله مخصوص) مورد بررسی قرار می گیرد. از آنژیوگرافی کرونر برای تشخیص و درمان ( آنژیوپلاستی ) استفاده می شود. با آنژیوگرافی کرونر می توان انسداد ، تنگی ، ایجاد تنگی دوباره ، ترومبوز یا بزرگی آنوریسمی (کیسه مانند) مجاری سرخرگ های کرونر ، اندازه های دهلیز و بطن ها ، عملکرد انقباضی عضله ی قلب و بعضی جنبه های عملکرد دریچه های قلب را بررسی نمود. همچنین با آنژیوگرافی کرونر می توان فشارهای مهم داخل قلب و ریه را که از خارج بدن قابل اندازه گیری نیستند ، بطور دقیق اندازه گیری کرد.

کاتتریزاسیون کرونر

کاتتریزاسیون کرونر

با شیوع کمتر ، از آنژیوگرافی برای تععین مشکلات دریچه ای ، اختلالات عضله قلب یا آریتمی ها استفاده می شود. معمولا” آنژیوگرافی کرونر در بیمارستان و بر روی تخت رادیولوژی انجام می شود. پس از تزریق آمپول بی حسی موضعی در کشاله ران ، کاتتر نازک و مخصوص از راه سرخرگ فمورال ( رانی) وارد سرخرگ آئورت و سپس وارد سرخرگ کرونر می شود. در این ناحیه ۳ تا ۸ سی سی ماده ی حاجب رادیو ایزوتوپ که به رنگ اشعه ی ایکس معروف است برای تهیه هر تصویر تزریق می شود.

این ماده ، با خونی که در سرخرگ کرونر جریان دارد مخلوط می شود. با این تزریق حدود ۳ تا ۵ ثانیه زمان برای قابل مشاهده کردن جریان خون در دست است و پس از این مدت ماده ی حاجب به سرعت به داخل مویرگ ها و سپس به سیاهرگ های کرونر می رود. بنابراین در همین ۳ تا ۵ ثانیه باید تصاویر لازم به وسیله ی دستگاه اشعه ی ایکس گرفته شوند.

کاتتریزاسیون کرونر

کاتتریزاسیون کرونر

برای بررسی سایر سرخرگ های کرونر ، کاتتر تغییر مکان داده می شود و در این سرخرگ نیز ماده حاجب تزریق و تصویربرداری انجام می شود. با تغییر کاتتر تشخیصی به کاتتر هدایتی می توان انواعی از وسایل لازم را از طریق کاتتر به داخل سرخرگ محل ضایعه هدایت کرد.

متداول ترین کاتترها برای این کار ، سیم های هدایت کننده و کاتترهای دارای بادکنک متسع کننده هستند. همچنین می توان کاتترهای لیزر ، کاتترهای استنت ( قالب مخصوصی از جنس فولاد ضد زنگ است که موجب باز نگه داشتن سرخرگ های دچار تنگی یا انسداد می شوند) ، کاتترهای IVUS ، کاتتر داپلر ، کاتتر اندازه گیری فشار یا دما و سایر وسایل درمانی مخصوص را نیز از این راه وارد نمود.
آنژیوگرافی کرونر بدون درد است ولی در هنگام تزریق ماده حاجب ممکن است موجب بروز احساس گُر گرفتگی شود.

منبع:
دکتر علیرضا منجمی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,324
  • 4,956
  • 32,117
  • 168,694
  • 1,148,424

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر