• پاسخ به سوالات پزشکی شما
تیر
۱۷
۱۳۹۵

کاشت مو و پاسخ به سوالات متداول شما در خصوص آن

چرا بعد از کاشت، موها به اندازه کافی رشد نمی کند؟
کاشت مو ، جراحی است که حتما باید با مداخله پزشک انجام شود و نه تکنسین ها.۳ عامل در کاشت موی موفق نقش دارند که هر کدام ضعیف باشند در نتیجه ما کاشت موی خوبی نخواهیم داشت ، این ۳ عامل عبارتند از:
۱: پزشک ، که باید پزشک ماهری در زمینه کاشت مو باشد و خودش بیشتر کارها را انجام دهد.
۲: تکنسین ماهر که چندین سال سابقه کار داشته باشد تا بتواند در تمام مراحل به پزشک کمک کند.
۳: بیمار ، که باید بانک مو (تناسب طاسی با بانک مو( حدود ۸ تا ۱۰ سانتی متر بالای گردن))، ضخامت و تراکم موی خوبی داشته باشد.

تضمین نریختن موی کاشته شده تا چه زمانی است؟
در مورد زمان تضمینی در بعضی از کلینیک ها ضمانت نامه کتبی داده می شود و در برخی دیگر خیر. بنظر من چون کار جراحی و پزشکی و ریسکی است نباید ضمانت نامه داده شود. این که چرا بعضی وقت ها موها می ریزد و تا آن زمان تضمین شده دوام نمی آورد این است که موی ریخته شده موی زنده نیست ، یعنی گرافتی که از سر برداشته می شود زنده است اما زمان کاشت گرافت زنده ( موی زنده) کاشته نشده است. در این چرخه ای که باید مو برداشته شود و آماده شود و کاشته شود یک مشکلی وجود دارد. مشکل بعدی این است که مو زنده است اما در زمین مرده کاشته می شود ، یعنی مو در منطقه ای کاشته می شود که خون رسانی و اکسیژن رسانی درستی ندارد ( در اثر تعداد تیغ زیاد ، شکاف های عمیق ، استفاده زیاد از داروی اپی نفرین) .این نوع مشکلات در کاشت مو معمولا بعد از ۲ هفته خودش را نشان می دهد. یعنی بعد ۲ هفته که برای ویزیت مراجعه می کنند ما میبینیم که میزان و اندازه مو به همان صورتی است که در ۲ هفته پیش در زمان کاشت با آن روبه رو بودیم. مورد بعدی این است که مو از محل درست خودش برداشت نشود ، یعنی این که بانک مو که در پشت سر است و منطقه ای است که تحت هورمون های جنسی نمی باشد (عامل ریزش مو ) بهترین منطقه برای برداشت مو است و اگر این منطقه به درستی ارزیابی نشود و موهای نازک که مورد تاثیر هورمون های جنسی بوده برداشته شود و پیوند زده شود پاسخ مطلوبی نخواهد داد. زیرا این موهای نازک در چند سال آینده خواهند ریخت. در نتیجه اگر الان کاشته شوند در چند سال دیگر می ریزند. ممکن است یکی بپرسد من ۲ سال پیش مو کاشتم و هنوز نریخته است پس دیگر نمی ریزد؟ پاسخ خیر است. ممکن است موها از موهای قسمتی برداشته شده باشد که قرار است ۱۰ سال آینده ریزش کند ، پس نمی توان تضمین کرد.
همچنین ما در زیر گرافت های برداشته شده یخ قرار می دهیم، اگر یخ زیر گرافت ذوب شود و گرافت در گرما باشد از بین می رود زیرا بافت ها اگر در سرما باشند زنده می مانند. یا نور چراغ بیش از اندازه باشد و محیط را گرم کند همین اتفاق می افتد.

کاشت مو

کاشت مو

آیا فصل های مختلف در میزان تاثیر کاشت مو مهم است؟
از نظر گرفتن یا نگرفتن کاشت مو ، فصل تاثیر زیادی ندارد. اما از نظر راحت بودن بیمار که بعد از عمل اذیت نشود ، هرچه هوا خنک تر باشد مسلما دوره بعد از عمل بیمار راحت تر سپری می شود . چون تا ۲ روز بعد از عمل باید سر بیمار پانسمان داشته باشد، پس ممکن است زیاد عرق کند و بیمار اذیت شود.

آیا سرعت در کاشت مو مهم تر است یا دقت؟

کاشت مو یک عمل جراحی است و مثل خیلی از عمل های جراحی دقت باید در آن زیاد باشد. اما باید اعتراف کنم که در کاشت مو سرعت هم اهمیت دارد. به دلیل این که موها برای چند ساعتی از بدن خارج می شود (به تعداد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تار مو) . در این زمان باید شکاف ها روی سر زده شود و محیط آماده کاشت شود. این مو چون بیرون از بدن است در نتیجه اکسیژن رسانی و تغذیه خوبی ندارد و ممکن است که دچار مرگ شود. بنابراین هرچه زمان بیرون ماندن مو کمتر باشد و سرعت بالاتر نتیجه بهتری در پی دارد. این برداشت مو بهتر است که در ۳ الی ۴ مرحله برداشته شود. نهایتا گرافت های برداشته شده نباید بیش از ۲ ساعت در فضای بیرون باشد.

من چند وقت پیش به روش کاشت مو کردم ، الان در ناحیه بخیه من خارش ایجاد شده آیا طبیعی است؟
در این روش در زمان بخیه ممکن است خرده مو وارد محل بخیه شود که اگر پزشک خیلی دقت کند این خرده موها وارد زخم نمی شود و مشکلی پیش نمی آید. این خارش طبیعی است و در زمان بهبودی به این صورت خودش را نشان می دهد. حتی ممکن است جوش های کوچک و خونریزی کمی داشته باشد که پس از مدتی بدن این خرده موها را به خارج منتقل میکند.

آیا کاشت مو درد دارد؟
کاشت مو ۲ مشکل دارد که یکی دردش و یکی هزینه اش می باشد. کاشت مو عین کار دندانپزشکی است و داروهای مورد استفاده مثل داروهای دندانپزشکی است (لیدوکائین و اپی نفرین). درد در زمان کاشت مو در حدود ۴ دقیقه است که در زمان تزریق آمپولهای بی حسی است و تزریق در پشت سر ۲ دقیقه و در جلوی سر هم ۲ دقیقه طول می کشد که به صورت یک ردیف در جلوی سر و یک ردیف هم در پشت سر انجام می گیرد. اگر به درستی دارو تزریق شود در ۶ الی ۱۰ ساعت عمل جراحی دردی نخواهد داشت.


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,735
  • 7,463
  • 31,707
  • 168,669
  • 1,143,013

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر