• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
تیر
۱۷
۱۳۹۵

کاشت مو و پاسخ به سوالات متداول شما در خصوص آن

چرا بعد از کاشت، موها به اندازه کافی رشد نمی کند؟
کاشت مو ، جراحی است که حتما باید با مداخله پزشک انجام شود و نه تکنسین ها.۳ عامل در کاشت موی موفق نقش دارند که هر کدام ضعیف باشند در نتیجه ما کاشت موی خوبی نخواهیم داشت ، این ۳ عامل عبارتند از:
۱: پزشک ، که باید پزشک ماهری در زمینه کاشت مو باشد و خودش بیشتر کارها را انجام دهد.
۲: تکنسین ماهر که چندین سال سابقه کار داشته باشد تا بتواند در تمام مراحل به پزشک کمک کند.
۳: بیمار ، که باید بانک مو (تناسب طاسی با بانک مو( حدود ۸ تا ۱۰ سانتی متر بالای گردن))، ضخامت و تراکم موی خوبی داشته باشد.

تضمین نریختن موی کاشته شده تا چه زمانی است؟
در مورد زمان تضمینی در بعضی از کلینیک ها ضمانت نامه کتبی داده می شود و در برخی دیگر خیر. بنظر من چون کار جراحی و پزشکی و ریسکی است نباید ضمانت نامه داده شود. این که چرا بعضی وقت ها موها می ریزد و تا آن زمان تضمین شده دوام نمی آورد این است که موی ریخته شده موی زنده نیست ، یعنی گرافتی که از سر برداشته می شود زنده است اما زمان کاشت گرافت زنده ( موی زنده) کاشته نشده است. در این چرخه ای که باید مو برداشته شود و آماده شود و کاشته شود یک مشکلی وجود دارد. مشکل بعدی این است که مو زنده است اما در زمین مرده کاشته می شود ، یعنی مو در منطقه ای کاشته می شود که خون رسانی و اکسیژن رسانی درستی ندارد ( در اثر تعداد تیغ زیاد ، شکاف های عمیق ، استفاده زیاد از داروی اپی نفرین) .این نوع مشکلات در کاشت مو معمولا بعد از ۲ هفته خودش را نشان می دهد. یعنی بعد ۲ هفته که برای ویزیت مراجعه می کنند ما میبینیم که میزان و اندازه مو به همان صورتی است که در ۲ هفته پیش در زمان کاشت با آن روبه رو بودیم. مورد بعدی این است که مو از محل درست خودش برداشت نشود ، یعنی این که بانک مو که در پشت سر است و منطقه ای است که تحت هورمون های جنسی نمی باشد (عامل ریزش مو ) بهترین منطقه برای برداشت مو است و اگر این منطقه به درستی ارزیابی نشود و موهای نازک که مورد تاثیر هورمون های جنسی بوده برداشته شود و پیوند زده شود پاسخ مطلوبی نخواهد داد. زیرا این موهای نازک در چند سال آینده خواهند ریخت. در نتیجه اگر الان کاشته شوند در چند سال دیگر می ریزند. ممکن است یکی بپرسد من ۲ سال پیش مو کاشتم و هنوز نریخته است پس دیگر نمی ریزد؟ پاسخ خیر است. ممکن است موها از موهای قسمتی برداشته شده باشد که قرار است ۱۰ سال آینده ریزش کند ، پس نمی توان تضمین کرد.
همچنین ما در زیر گرافت های برداشته شده یخ قرار می دهیم، اگر یخ زیر گرافت ذوب شود و گرافت در گرما باشد از بین می رود زیرا بافت ها اگر در سرما باشند زنده می مانند. یا نور چراغ بیش از اندازه باشد و محیط را گرم کند همین اتفاق می افتد.

کاشت مو

کاشت مو

آیا فصل های مختلف در میزان تاثیر کاشت مو مهم است؟
از نظر گرفتن یا نگرفتن کاشت مو ، فصل تاثیر زیادی ندارد. اما از نظر راحت بودن بیمار که بعد از عمل اذیت نشود ، هرچه هوا خنک تر باشد مسلما دوره بعد از عمل بیمار راحت تر سپری می شود . چون تا ۲ روز بعد از عمل باید سر بیمار پانسمان داشته باشد، پس ممکن است زیاد عرق کند و بیمار اذیت شود.

آیا سرعت در کاشت مو مهم تر است یا دقت؟

کاشت مو یک عمل جراحی است و مثل خیلی از عمل های جراحی دقت باید در آن زیاد باشد. اما باید اعتراف کنم که در کاشت مو سرعت هم اهمیت دارد. به دلیل این که موها برای چند ساعتی از بدن خارج می شود (به تعداد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تار مو) . در این زمان باید شکاف ها روی سر زده شود و محیط آماده کاشت شود. این مو چون بیرون از بدن است در نتیجه اکسیژن رسانی و تغذیه خوبی ندارد و ممکن است که دچار مرگ شود. بنابراین هرچه زمان بیرون ماندن مو کمتر باشد و سرعت بالاتر نتیجه بهتری در پی دارد. این برداشت مو بهتر است که در ۳ الی ۴ مرحله برداشته شود. نهایتا گرافت های برداشته شده نباید بیش از ۲ ساعت در فضای بیرون باشد.

من چند وقت پیش به روش کاشت مو کردم ، الان در ناحیه بخیه من خارش ایجاد شده آیا طبیعی است؟
در این روش در زمان بخیه ممکن است خرده مو وارد محل بخیه شود که اگر پزشک خیلی دقت کند این خرده موها وارد زخم نمی شود و مشکلی پیش نمی آید. این خارش طبیعی است و در زمان بهبودی به این صورت خودش را نشان می دهد. حتی ممکن است جوش های کوچک و خونریزی کمی داشته باشد که پس از مدتی بدن این خرده موها را به خارج منتقل میکند.

آیا کاشت مو درد دارد؟
کاشت مو ۲ مشکل دارد که یکی دردش و یکی هزینه اش می باشد. کاشت مو عین کار دندانپزشکی است و داروهای مورد استفاده مثل داروهای دندانپزشکی است (لیدوکائین و اپی نفرین). درد در زمان کاشت مو در حدود ۴ دقیقه است که در زمان تزریق آمپولهای بی حسی است و تزریق در پشت سر ۲ دقیقه و در جلوی سر هم ۲ دقیقه طول می کشد که به صورت یک ردیف در جلوی سر و یک ردیف هم در پشت سر انجام می گیرد. اگر به درستی دارو تزریق شود در ۶ الی ۱۰ ساعت عمل جراحی دردی نخواهد داشت.


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر