• میکروسکپ سلام سلامتی
اردیبهشت
۲۰
۱۳۹۵

کف پای صاف و پاسخ به سوالات متداول شما

کف پای صاف یعنی چه؟ لطفا توضیح دهید؟
کف پای صاف شایع ترین دلیل مراجعه والدین با بچه ها به مطب هاست. در سنین پایین یعنی در زمانی که بچه ها شروع به راه رفتن را تجربه میکنند در ابتدا بیشتر بچه ها حالت کف پای صاف را خواهند داشت. در گروهی از این بچه ها ساختار استخوانی به شکلی است که بعدا قوسی در کف پای آنها ایجاد می شود و در گروه دیگر خلاف این اتفاق می افتد. در بررسی هایی که صورت گرفته به این نتیجه رسیدند که در جوامع شهری در حدود ۵۰ درصد بچه هایی که در سنین مدرسه هستند قوس لازم در کف پا را ممکن است که نداشته باشند اما کم کم بعد از سن مدرسه در تعدادی از این بچه ها تغییر در قوس کف پا رخ خواهد داد. بطور کلی در حدود ۱۶ تا ۲۰ درصد بالغین کف پای صاف دارند. از مهم ترین عوامل ایجاد آن مسائل ژنتیکی است یعنی در کسانی که رباط و مفاصل خیلی نرمی دارند صافی کف پا در آنها شایع تر است، پس می توان گفت که صافی کف پا ، جنبه توارثی دارد. وقتی از پشت به پای این افراد نگاه میکنیم متوجه می شویم که پاشنه پا به سمت بیرون انحراف پیدا کرده است و کناره بیرونی کف پا کاملا تقعر دارد و کناره داخلی که باید بالا قرار گیرد و روی زمین تماس نداشته باشد در این افراد صدق نمیکند.

کف پای صاف

کف پای صاف

من وقتی کف پایم روی زمین است صاف به نظر می رسد ، اما وقتی از روی زمین برمیدارم قوس آن را مشاهده میکنم. دلیلش چیست؟
در کف پای صاف ۲ دسته مهم داریم. ۱: در افرادی که نرمی مفاصل و رباط ها وجود دارد. ۲: در افرادی که اشکال در ساختار استخوانی آنها وجود دارد( در افرادی که وقتی پا روی زمین است صاف ، اما وقتی وزن از روی پا برداشته می شود قوس دارد).
در تقسیم بندی که در مورد کف پای صاف در درجات متفاوت وجود دارد می توان به این موارد اشاره کرد:
وقتی ۱ نفر پایش را روی زمین میگذارد ، آن قسمت میانی پا که روی زمین قرار گرفته است تقریبا به اندازه یک سوم یا حداکثر یک دوم عرض پاشنه روی زمین باشد. به تدریج در درجات مختلف عرضی که روی زمین قرار میگیرد از عرض پاشنه خیلی بیشتر خواهد بود که بر اساس اندازه فرق خواهند داشت. معمولا در نوع شدید افراد دچار عوارض و مشکلاتی می شوند.
معمولا درد کف پای صاف از ۱۰ تا ۱۲ سالگی تا ۱۵ الی ۱۶ سالگی در موارد شدید بروز میکند. در بچه های کوچک تر صافی کف پا را از ضعف و زود خسته شدن در راه رفتن می توان تشخیص داد. بیشتر اوقات بعد از یک پیچ خوردگی در پا ، این درد ها ایجاد می شود. رادیوگرافی در مرحله اول و در مراحل بعدی ، سی تی اسکن و یا ام.آر .آی برای تشخیص کمک کننده هستند.

معمولا در چند سالگی قوس کف پا بطور کامل شکل میگیرد؟
در حدود ۷ سالگی کف پا شکل نرمال را بخود میگیرد. زیرا انقباض عضلات و فرم آنها و همچنین توالی این عضلات که باید بطور مرتب کار کنند در سن ۷ سالگی به اندازه یک آدم بالغ می رسد. بررسی ها در جوامعی که از کفش استفاده میکنند مثل آفریقایی ها صورت گرفته و مشاهده شده است که در بالغین آنها به دلیل اینکه کف پا روی خار و خاشاک قرار می گرفته است ، این قرار گرفتن موجب تحریکاتی در کف پا شده ، در نتیجه صافی در آن رخ نداده است.

کف پای صاف

کف پای صاف


من دختر ۸ ساله دارم. صافی کف پا داشته ، اما به مرور زمان دچار کجی زانوها هم شده است ، همچنین وزنش هم افزایش یافته است. لطفا من را راهنمایی کنید؟

در بچه ها صافی کف پا ، به نوعی باعث خستگی عضلات می شود که با افزایش سن فشار به کمر بیشتر شده و ممکن است درد کمر بگیرند. کاهش فعالیت بچه ها به دلیل صافی کف پا می تواند موجب افزایش وزن آنها شود ، این افزایش وزن در مفاصل نرمی که زمینه ژنتیکی برای صافی کف پا بوده است می تواند به تدریج باعث زانوی ایکس شکل شود. این زانوی ایکس شکل در دراز مدت می تواند باعث آرتروز زودرس زانوها شود. در مورد درمان صافی کف پا باید گفته شود که در واقع استفاده از کفی در کفش نمی تواند صافی را بطور کامل رفع کند. اما تا حدود زیادی از عوارض صافی کف پا که در کمر و زانوها ایجاد می شود می توان جلوگیری کرد.

بچه من ۲ سال دارد و پاهایش پرانتزی است. آیا این غیر طبیعی است؟
در حدود ۹۵ درصد این شکل زانوها به دلیل شکلی است که در حالت جنینی در رحم مادر داشته اند چون پاها در داخل سینه جمع می شود. در حدود ۱ سالگی هم که بچه ها شروع به راه رفتن میکنند تقریبا این حالت پرانتزی را دارند، اما باز هم فرصت داریم که به مرور تا ۲٫۵ الی ۳ سالگی این تغییر شکل اصلاح شود. اولین سوال در این موارد این است که در این مدت ۶ ماهگی تا ۱ سالگی که بچه شروع به راه رفتن کرده است این حالت پرانتزی بدتر شده است یا خیر؟
اگر بیشتر شده است اولین سوالی که مطرح میکنیم این است که آیا این بچه به نرمی استخوان مبتلا است یا خیر؟ پس سابقه بچه را از لحاظ مصرف شیر مادر ، محل زندگی و اینکه چقدر در معرض آفتاب قرار گرفته است باید بررسی کنیم. در نهایت آزمایش اندازه گیری ویتامین د را باید انجام دهیم. در موارد خیلی نادر ممکن است با درمان نرمی استخوان باز هم این پرانتزی بودن ادامه یابد که آن هم مربوط به اختلال در صفحه رشد است. در این چنین موارد از وسایل کمک ارتوپدی می توان برای بهبود فرد استفاده کرد. در اختلال صفحه رشد زمان طلایی تا ۳ سالگی است که اگر بعد از آن اقدامی صورت گیرد ممکن است که پاسخ مطلوبی دریافت نشود.

پاسخ ها:
دکترتقی بغدادی (فوق تخصص بیماریهای ارتوپدی کودکان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر