• میکروسکپ سلام سلامتی
شهریور
۱۳
۱۳۹۴

کلیه ها

پاسخ ها: دکتر شهناز اتابک (متخصص بیماریهای داخلی و فوق تخصص بیماریهای کلیوی)
الف: کسانی که فشارخون دارند چگونه باید مواظب سلامت کلیه ها شوند؟
متاسفانه فشارخون اگر مزمن شود مثل فردی که مدت طولانی عینک میزند دیگر آن را حس نمیکند.شایع ترین علامت فشارخون بی علامتی آن است.فشارخون را باید بطور منظم اندازه بگیریم تا بدانیم که بالا رفته یا خیر.به هیچ عنوان نباید به کسی که فشارخون دارد توصیه شود تو این دارو را بخوری برایت خوب است زیرا در هر فرد تجویز جداگانه خواهد بود.کلیه ها گنج های خدادای است. هر دیالیزی که انجام میشود برای کشور هزینه بسیار بالایی دارد. شاید افرادی که به کلیه های خود بی تفاوت اند باید به نوعی خودشان هزینه دیالیز را میپرداختند تا درس عبرتی برای سایر افراد بی توجه میشدند.کلیه ها کلاف رگ است پس اگر با فشارخون فشاری وارد رگ ها شود˓ اگر مواد سمی و قرص هایی که نامناسب است مثل مسکن ها مصرف شود کلیه ها را از کار می اندازد.
ب: آیا ما سرماخوردگی کلیه داریم؟
نه. خداوند کلیه ها را در وسط بدن قرار داده است. کلی بافت چربی و عضلانی اطراف کلیه ها قرار گرفته و از طرفی شکم و احشای مختلف جلوی آن قرار گرفته است. پس کلیه ها با سرماخوردگی آسیب نخواهند دید. ممکن است که افراد کمر درد و یا عضله دردی در آن ناحیه داشتند که با گذاشتن دستمال گرم بهتر شده و فکر کردند که کلیه ها بوده است.گاهی بعضی افراد عفونت کلیه ها سرماخوردگی کلیه ها تلقی میکنند که همچین عقیده ای کاملا غلط است.
ج: آیا سنگ کلیه با شغل در ارتباط است؟
کسی که خیلی استراحت کند و خیلی بنشیند تراکم استخوان وی کم میشود یعنی کلسیم از روی استخوان برداشته میشود. اگر فرد کارمند باشد و آب به موقع بخورد ˓ به موقع دستشویی برود و برنامه غذایی که مخصوص افراد دارای سنگ کلیه است (عدم مصرف یا مصرف خیلی کم نمک و گوشت) را رعایت کند میتوان گفت این سنگ با شغل ارتباطی ندارد ولی سنگ کلیه به دلیل عوامل ژنتیکی ممکن است بوجود آید.
د: راجع به عدم مصرف گوشت ˓ کدام نوع گوشت را نباید مصرف کنیم؟
گوشت ˓ گوشت است. منظور ما این است که پروتئین حیوانی را کم کنید. گوشت قرمز ˓ ماهی و مرغ از نظر چربی و رنگدانه ها فرق دارند ولی از نظر پروتئین که فرقی ندارد. ما همه نوع گوشت را برای مصرف خیلی کم توصیه میکنیم.
ه: فرد سالم و معمولی چند لیوان در روز باید آب بخورد؟
به هیچ عنوان من نمیتوانم بگویم که برای هر فرد چقدر آب لازم است. بهترین راه این است که به ادرار نگاه کنیم. اگر ادرار خیلی تیره و غلیط شده معنی آن این است که آب بدنتان کم شده است. پس کسی که در هوای گرم زندگی میکند و عرق میکند ممکن است در روز ۱۲ لیوان آب نیاز داشته باشد . فردی که از صبح تا شب زیر کولر است ممکن است به ۴ لیوان آب نیاز داشته باشد.
پ : کسانی که سنگ کلیه دارند ˓ آیا مایعات خاصی وجود دارد که بخورند؟
برای دفع سنگ تنها آب ساده باید خورده شود. یک مقدار شاید گفته شده که خیار یا هندوانه برای دفع سنگ مناسب است این هم بدلیل خاصیت مدر بودن است. ولی بنظر من بهترین توصیه آب است. نوشابه های الکلی برای کلیه بسیار مضر است.
ت: تاثیر سیگار روی کلیه ها چگونه است؟
عرض کردم که کلیه ها کلاف رگ است و سیگار هم دشمن رگ است. پس طبیعتا سیگار دشمن کلیه است. سیگار نارسایی کلیه را تشدید میکند . بخصوص در افراد دیالیزی منع مصرف دارد.

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,303
  • 4,956
  • 32,096
  • 168,673
  • 1,148,403

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر