• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
شهریور
۲
۱۳۹۴

کلیه ها

پاسخ ها: دکتر شهناز اتابک (متخصص بیماریهای داخلی – فوق تخصص بیماریهای کلیه)

الف: خانم ۳۴ ساله ام که ۳ سال ازدواج کردهمو هیچ علامت خاصی از عفونت ادراری ندارم . آزمایش کشت ادرار مثبت بوده که بیش از ۱۰۰ هزار میکروب را نشان داده است. سونوگرافی هم طبیعی بوده و چند بار نزد پزشک رفتم و درمان را انجام داده ولی فایده ای نداشته است و باز هم آزمایش مثبت بود. چرا این اتفاق می افتد؟

باکتری در ادرار بدون علامت در ۱ درصد از خانم ها دیده میشود و این خانم مشکل خاصی ندارد. ما باید حتما سونوگرافی انجام دهیم تا مشکل دیگری وجود نداشته باشد. با توجه به طبیعی بودن سونوگرافی هیچ ریسکی برای نارسایی کلیه وجود ندارد. این موارد نیاز به درمان ندارد. تنها در موارد که فرد حامله یا به هر دلیلی تحت شیمی درمانی باشد نیاز به درمان دارد. زیرا در خانم باردار عفونت در خود خانم بیشتر شده و روی رشد جنین اثر گذاشته و موجب آسیب خواهد شد.
این باکتری ها در ادرار مثل میکروبی روی پوست دست ما میباشند که حتی با ضد عفونی کردن هم باز وجود دارند. این گروه افرادی اند که تعداد باکتری در ادرارشان حتی میتواند تا ۱۰ به توان ۵ میکروب هم باشد. اما اگر افرادی باشند که علامت هایی مثل: سوزش و تکرر و عدم کنترل ادرار داشته باشند ما برای ۱۰۰۰ میکروب هم درمان میدهیم. افرادی که علامتی ندارند نیاز به درمان هم ندارند فقط میتوان توصیه کرد که از ضد عفونی کننده ادرار بیشتر استفاده کنند.

ب: من سوزش و تکرر ادرار دارم ولی آزمایش من طبیعی بوده و چیزی را نشان نداده است. چه باید کنم. لطفا مرا راهنمایی کنید؟

در خانم هایی که در دوره یائسگی هستند به دلیل نبودن هورمون قسمت پایین مثانه و واژن آتروفیک میشود و ادرار به طور طبیعی همراه با سوزش بیرون می آید . این گروه میتوانند به دکتر زنان مراجعه کرده و از درمان های موضعی استفاده کنند. این ها نیاز به درمان خاصی ندارند. اگر سوزش ادرار به علت خشکی واژن باشد مشکلی نیست ولی گاهی ممکن است به دلیل سنگ این اتفاق رخ دهد. گاهی ویروس ها مثل تبخال که در مجاری زنان رشد میکنند میتواند دلیل سوزش باشد که این موارد نیاز به بررسی دارد.

ج: من دیابت دارم چگونه باید از سلامت کلیه هایم مطمئن شوم؟ این دیابت چگونه روی کلیه ها اثر میگذارد؟

باید چک شود. برای کلیه تستی وجود دارد به نام میکرو آلبومین ادرار (A1c) دیابت کنترل دقیق میخواهد. قند خون و هموگلوبین
۲۴ ساعته که هر ۶ ماه یک بار باید تست شود. عوارض ته چشم فرد دیابتی با کلیه ها هماهنگ با هم پیش می روند. برای همین
این ۲ مورد با هم کنترل می شوند . زیرا شبکه عروقی ته چشم و کلیه ها با هم عمل میکنند. پس اگر درگیری عروق چشم را داشته باشیم باید نگران کلیه ها هم باشیم . آنقدر مهم است که اگر چشم گرفتار باشد و کلیه ها سالم باشد ما میگوییم بیماری چیزی غیر از دیابت است.

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,314
  • 4,956
  • 32,107
  • 168,684
  • 1,148,414

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر