• میکروسکپ سلام سلامتی
مهر
۷
۱۳۹۴

کمر درد و پاسخ به سوالات متداول شما در این خصوص

چرا کمر درد انقدر شایع است؟
ببینید کمر درد یک واژه آشنا برای تمام افراد است. بعد از سرما خوردگی کمر درد شایع ترین بیماری است. در کشورهایی مثل ما که ۷۰ تا ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارند پیش بینی میشود که در سال ۲ الی ۳ میلیون نفر به علت کمر درد به پزشک مراجعه کنند. در خیلی از کشور ها مدرسه هایی به اسم مدرسه کمر وجود دارد که تیمی از پزشکان : ارتوپدی , فیزیوتراپی , توانبخشی , نورولوژی, روماتولوژی این ها همه با هم همکاری میکنند تا کمر درد را تشخیص دهند. خیلی از اوقات علت کمر درد را میتوان تشخیص داد ولی در پاره ای از اوقات , بخصوص کمر درد مزمن تشخیص آن علی رغم پیشرفت های زیاد در علم پزشکی قابل شناسایی نیست. گاهی اوقات ممکن است مشکل از یک قسمت دیگر ستون فقرات باشد ولی در کمر خود را نشان دهد یا خیلی از بیماری ها بصورت کمر درد تظاهر میابند.

قولنج شکاندن خوب است یا بد؟
در برخی موارد باعث آرامش میشود بدلیل کشش تاندون ها و عضلات. اما اگر زمینه بیماری خاصی نباشد مشکل جدی به وجود نمی آورد.

کمر درد

کمر درد

از عوامل ایجاد کننده کمر درد بگویید؟
یکی از دلایل زمینه مشکلات ارتوپدی است. بیشترین قسمت درد ستون فقرات در مهره ۵ و نسوج اطراف آن در محل اتصال به استخوان ساکروم است. دلایل متنوع زیادی بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ علت میتواند موجب کمردرد شود. سر دسته این ها ناراحتی های مادرزادی مثل چسبندگی مهره یا نامتقارن بودن مهره ها است. عفونت های ستون فقرات و استئومیلیت و تب مالت و سل میتواند باعث کمردرد شود. التهاب ستون فقرات مثل آرتریت روماتوئید و تومورهای ستون فقرات هم میتواند عامل کمر درد شود.

ضرباتی که به ستون فقرات وارد میشود در ورزش یا بلند کردن اجسام سنگین میتواند عامل دیگر باشد. بیماری های متابولیک مثل پوکی استخوان هم کمر درد را به وجود می آورد. از عوامل دیگر کمبود ویتامین د , کلسیم و راشیتیسم است. از شایع ترین علت ها هم میتوان به پارگی دیسک بین ستون فقرات اشاره کرد. علت کمر درد اگر مکانیکال باشد در زمان راه رفتن و فعالیت تشدید ولی در زمان استراحت بهبود میابد . کمر دردی که غیر مکانیکال است مثلا تب مالت در حالت استراحت هم وجود دارد. و خیلی از علل دیگر میتواند باشد.


مفصل زانوی چپم را عوض کردم. بعد از ۲ ماه الان درد و ورم دارد.کمی که روی صندلی مینشینم پایم سیاه و سرد میشود و گاهی حالت تیرکشیدگی در پا دارم. علت چیست؟

معمولا عمل جراحی تعویض مفصل زانو از عمل های بزرگ ارتوپدی است. ضمن عمل جراحی ممکن است ضربه های زیادی به استخوان ها وارد شود. خیلی از مریض ها انتظار دارند بعد از ۱ الی ۲ ماه بهبودی در آنان حاصل شود. من به شما اطمینان می دهم که این درد ها بعد از مدتی در حدود ۶ ماه تا ۱ سال کاملا از بین می رود. البته به شرطی که بیماری های دیگری یا عفونتی نداشته باشد. تیر کشیدن ممکن است ناشی از التهاب مفصل زانو باشد ولی گاهی هم درد از جاهای دیگر مثلا تنگی کانال نخاعی نشات میگیرد.

طرز ایستادن ما چه نقشی در ایجاد کمر درد دارد؟
نقش بسیار مهمی دارد. زیرا روی قوس کمر تاثیر میگذارد. خانم هایی که مدت ها ایستاده اند و اتو می زنند یا آشپزی میکنند بعد از مدتی قوس کمر آنها زیاد میشود. بهترین کار این است که ۴ پایه ای زیر یکی از پاهایشان قرار دهند. خوابیدن بصورت دمر و روی شکم باعث افزایش قوس کمر میشود.اگر هم به پشت میخوابند باید زیر زانوهایشان بالشی کوچک قرار دهند تا قوس کمرشان کمتر شود. بهترین شکل خوابیدن به پهلو است که سلامت کمر را حفظ میکند. در مورد نشستن روی صندلی باید به گونه ای باشد که زانو ها از لگن بالاتر قرار گیرند در غیر این صورت عصب سیاتیک کشیده شده و قوس کمر هم تشدید میشود.

به همین دلیل حتما باید از زیر پایی استفاده شود. اگر افراد لاغر هستند میتوانند زمانی که روی صندلی مینشینند یک پا را روی پای دیگر قرار دهند تا قوس کمر کمتر شود. در موقع بلند کردن جسم سنگین باید کمر صاف و زانوها خم شود که متاسفانه در بیشتر افراد برعکس است. کسانی که ورزش میکنند یکباره از محیط گرم به سرد نروند. در فصل تابستان بطور مستقیم زیر باد کولر و پنکه نخوابند چون باعث اسپاسم عضلات میشود.

کمر درد در دوران بارداری چگونه باید درمان شود؟
در دوران بارداری با افزایش وزن قوس کمر زیاد میشود. توصیه میشود زیر نظر متخصص طب فیزیکی و متخصص زنان یک سری ورزش ها و حرکات برای تقویت عضلات کمر و شکم داشته باشند.

(نکته مهم قابل توجه) صدا کردن مفاصل:
صدای تق تق که هنگام راه رفتن یا بلند شدن و نشستن از مفاصلتان بلند میشود نباید نگرانتان کند. چرا که بعضی افراد به اشتباه فکر میکنند این صداها ناشی از شکسته شدن غیر ارادی قلنج یا نشانه ای از مشکلات مفصلی یا آرتروز است , اما این برداشت ها لزوما درست نیست. بعضی مفاصل حین انجام بعضی حرکات یا در اثر راه رفتن صدا می دهد بدون اینکه برایمان مشکلی به وجود آورد.

صدا دادن مفاصل اگر با درد همراه نباشد معمولا چیز مهمی نیست. ولی اگر با درد و التهاب و تورم مفاصل همراه باشد باید از نظر وجود آرتروز و شل بودن مفاصل بررسی تخصصی صورت گیرد. این صداها در بسیاری از موارد جنبه ژنتیکی یا مادرزادی دارد, ناشی از گیر کردن مفاصل به هم و روی هم افتادن رباط ها و یا ضایعات استخوانی مادرزادی است .

پاسخ ها:
دکتر فرامینی (متخصص ارتوپدی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,735
  • 7,463
  • 31,707
  • 168,669
  • 1,143,013

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر